Jak urządzić mały dom z poddaszem?

Domy z poddaszem są bardzo popularne. Powstają jak grzyby po deszczu i to nie tylko na podmiejskich terenach, gdzie “mały biały domek z poddaszem” najlepiej komponuje się z wiejskim krajobrazem. Domy z poddaszem są budowane również w zabudowie szeregowej, która jest bardzo popularna w miastach. Jak urządzić mały dom z poddaszem, aby był komfortowy i pomieścił wszystko, czego do życia nam potrzeba?

Domy jednorodzinne z poddaszem mają dwa elementy, które utrudniają aranżację wnętrza. Po pierwsze są to schody wewnętrzne, które nie właściwie zaplanowane tylko odbiorą nam przestrzeń użytkową, oraz oczywiście skosy na poddaszu, które w niektórych miejscach wymagają bardzo przemyślanego wyposażenia.

W tym artykule zaprezentujemy kilka fantastycznych pomysłów na to, jak sprawić, by schody wewnętrzne były nie tylko komunikacją między piętrami, ale również stały się funkcjonalnym elementem wyposażenia domu.

Zwróćmy uwagę na to, że nowoczesne domy mają najczęściej schody wewnętrzne w salonie, a nie, jak dotychczas w klatce schodowej usytuowanej w przedpokoju. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – po pierwsze aranżacja wnętrza wygląda nowocześnie i oryginalnie, po drugie dwie kondygnacje mają łatwiejszą komunikację, a cała powierzchnia domu wygląda jak jedna przestrzeń (takie rozwiązanie przywodzi na myśl bardzo ostatnio popularne lofty), a po trzecie dobry projekt schodów pozwoli nam wykorzystać przestrzeń pod nimi na dodatkowe miejsce aranżacyjne. Zobaczmy jak to zrobić:

schody wewnetrzne

Projekt wnętrza pracowni MIEL ARQQUITECTOS (www.mielarquitectos.com)

Zabudowa przestrzeni pod schodami nie musi być skomplikowana. Wystarczy zamontować tam półki np. z płyt gipsowo kartonowych, by pod schodami stworzyć domową biblioteczkę.

schody w salonie

fot. www.Homedit.com

 

wewnetrzne schody

fot. www.Homedit.com

Te dwa powyższe zdjęcia przedstawiają ciekawy projekt zabudowy schodów, które da nam mnóstwo miejsca na przechowywanie książek, segregatorów z dokumentami czy kolekcji naszych ulubionych płyt CD (ja bym tam ustawiła gdzieniegdzie doniczkę z kwiatkiem).  Bezpieczeństwo zapewnia siatka przymocowana do metalowych prętów. Zwróćcie też uwagę, że te półki idealnie komponują się z kolorem drewnianej podłogi. Jak wspomniałam na początku, schody we wnętrzu stanowią dość istotny element aranżacyjny – dobrze, gdy będzie współgrał z resztą wyposażenia.

schody we wnetrzach

fot. www.Captivatist.com

Mój no.1! Taka konstrukcja schodów wewnętrznych umożliwia postawienie po nimi dowolnego wyposażenia – tu świetnie wkomponowano sofę wypoczynkową. Stopnie schodów “skręcają” tworząc oryginalny regał na książki czy dekoracje.

drzwi przesuwne

fot. Komandor

Jeśli nie mamy pomysłu na wykorzystanie przestrzeni pod schodami, zamontujmy tam drzwi przesuwne. Dzięki temu zyskamy schowek lub nawet garderobę.

schowek pod schodami

fot. Cottage Living Magazine

Jeżeli schody wewnętrzne są w przedpokoju w wydzielonej klatce, warto pod nimi wygospodarować miejsce na wygodne schowki. Tutaj architekci wymyślili sobie pomysłowe przechowywanie wina.

Warto wiedzieć

Pamiętajmy, że bez względu na to, gdzie będą się mieścić schody wewnętrzne muszą spełniać one wymogi bezpieczeństwa, być komfortowe w chodzeniu po nich i odpowiednie dla domowników (także pod względem ich wieku i stanu zdrowia).

Wymiary schodów wewnętrznych zwykle wynoszą:

  • minimalna szerokość stopni – 80 cm
  • wysokość stopni – 16,5-17 cm
  • głębokość stopni – 26-30 cm

Choć niekiedy aranżacja wnętrza może kłócić się z tym rozwiązaniem, to jednak przemyślmy montaż poręczy. Będzie nam bezpieczniej i wygodniej wspinać się po schodach. Jeżeli w domu są małe dzieci – poręcze powinny być obowiązkowe! Dobrym rozwiązaniem jest również balustrada na piętrze.

Kolejnym ważnym punktem przy wyborze schodów do wnętrza jest to, że powinny być one antypoślizgowe. W zależności od tego, z czego są wykonane stopnie, możemy zamontować specjalne zabezpieczające elementy. Na przykład antypoślizgowość płytek ceramicznych zwiększają reliefy, czyli wypukłe wzory na całej powierzchni, albo ryfle – wypukłe lub wklęsłe elementy prostoliniowe przy jednej z krawędzi płytki. Płytki mogą być też pokryte szkliwem antypoślizgowym lub impregnatem.

Leave a Reply