Jak urządzić sypialnię z łazienką?

Drukuj
 

Łazienka jest pierwszym miejscem, do którego udajemy się po przebudzeniu i ostatnim, które odwiedzamy przed snem. W dużych domach – tam, gdzie możemy pozwolić sobie na własną, osobną toaletę, jej połączenie z sypialnią wydaje się więc głęboko uzasadnione. Po jakie wyposażenie sięgnąć, decydując się na takie rozwiązanie?

Przez ostatnie lata polubiliśmy domy, w których wszystkie aktywności społeczne realizowane są w jednym pomieszczeniu. Salon z kuchnią i jadalnią pozwala gotować, jeść, przyjmować gości i wygodnie spędzać czas wolny w tym samym miejscu. Połączenie występuje zarówno w wymagających dużych powierzchni wariantach z wyspą oraz w znanych z kawalerek wersjach umożliwiających efektywne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. W hotelach z powodzeniem funkcjonuje natomiast rozwiązanie, w którym w jednym bądź dwóch przyległych pomieszczeniach z jednej strony realizowane są czynności higieniczne, a z drugiej – zaspokaja się potrzeby bliskości i snu. Za bezpośrednim sąsiedztwem łazienki i sypialni przemawiają liczne argumenty. Jednak nie każde połączenie zapewnia komfort i wygodę użytkowania.

fot. Aquaform

Trudne połączenie

Zarówno relaks we własnym łóżku, jak i odprężająca kąpiel to pod względem skojarzonych z nimi emocji bardzo podobne doświadczenia. Choć w drogich hotelach albo filmach o życiu wyższych sfer można czasem dojrzeć wannę umieszczoną w centralnym punkcie sypialni, ze względów praktycznych rzadko na co dzień widuje się takie rozwiązanie. Konieczność doprowadzenia wody oraz zapewnienia jej drożnego odpływu wymuszają umieszczenie strefy kąpielowej blisko ścian, którymi idą rury. Kłopotem może być także dopasowanie kształtu brodzika lub kabiny prysznicowej. Oferta większości producentów odzwierciedla przekonanie, że choć jedna z krawędzi strefy kąpielowej będzie przylegać do powierzchni pionowej. Nawet jeśli znajdziemy odpowiedni model, trzeba zadbać o kilka innych kwestii. – Chcąc zdecydować się na umieszczenie natrysku w obrębie pokoju mieszkalnego, pamiętajmy o konieczności zabezpieczenia otoczenia przed wilgocią – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Dodatkowo, gdy dzielimy z kimś sypialnię i nie zawsze kładziemy się o tej samej porze, warto zadbać o rozwiązania, które pozwolą zminimalizować natężenie hałasów, mogących zakłócać sen naszemu współlokatorowi – dodaje. Ze względu na nieuchronnie związany ze strefą kąpielową podwyższony poziom wilgotności, zazwyczaj podłogę łazienek wykłada się odporną na jej negatywne oddziaływanie płytkami ceramicznymi. Z drugiej strony, dla wielu osób istotne jest, by w sypialni, gdzie stosunkowo często chodzimy boso, stopy miały kontakt z „ciepłym” i „miękkim” tworzywem. Rozwiązań tego dylematu jest kilka: od dopasowanego stylistycznie połączenia kafli i drewna, przez zastosowanie dywanów, pod odporne na wilgoć deski – dąb, modrzew lub gatunki egzotyczne. Myśląc o hałasie związanym z uderzeniami strug wody o powierzchnię brodzika, warto sięgnąć po modele wykonane z tłumiącego dźwięki akrylu. Alternatywą jest fizyczne odgrodzenie przylegających do siebie łazienki i sypialni.

fot. Aquaform

Ściana między nami

Ciekawą propozycją stanowiącą kompromis pomiędzy wyodrębnieniem sypialnianej łazienki a zachowaniem jedności obu pomieszczeń jest szklana ściana. Z jednej strony zapewnia wizualną łączność obu pomieszczeń, a z drugiej zatrzymuje hałas i wilgoć. – Naturalnym dopełnieniem kompozycyjnym przezroczystej przegrody jest kabina prysznicowa typu walk-in. Ze względu na brak progu, rozwiązanie nie stawia optycznych granic, a dzięki oszczędnej estetyce doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz. – mówi Katarzyna Choniawko. – Z funkcjonalnego punktu widzenia, atutem jest także brak zawiasów i rolek. Nie trzeba martwić o ich eksploatację ani o czyszczenie załamań pomiędzy elementami – dodaje ekspert Aquaform. Choć pozornie brak mu świeżości, również tradycyjne odseparowanie łazienki sąsiadującej z sypialnią pozwala zachować większość korzyści tego rozwiązania. Trasa do łóżka jest trudniejsza zaledwie o jedno otwarcie drzwi. Chcąc dać wyraz nowoczesnym trendom, warto rozważyć zastosowanie wariantu przesuwnego, umożliwiającego pełne otwarcie połączenia między pomieszczeniami lub ich całkowite odseparowanie.

Pozostaw komentarz


bardzo słabasłabadostatecznadobrabardzo dobra (brak oceny)
Loading ... Loading ...

Ostatnio dodane

Twardy materac: fakty i mity
W sypialni spędzamy ok. 1/3 swojego życia, a komfort snu przekłada się...
Przytulna aranżacja jesiennej sypialni
Pomyśl o metamorfozie swojej sypialni jak o zmianach w szafie...
Dodatki do sypialni kojące zmysły
O tej porze roku niektórzy z nas zaczynają tęsknić za chłodniejszymi...
Komfortowe sypialnie i łazienki na poddaszu
Nieustawne, nie zawsze dobrze doświetlone i te wszechobecne...
Hygge: nieśpieszny stan błogości w sypialni
Czym jest hygge? Najprościej mówiąc jest to sztuka szczęścia....

Kalendarz

Marzec 2020
pon wt śr czw pt sob nie
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031