Olej, lakier czy emalia – co wybrać do malowania drewna?

Drukuj
 

Jednym z głównych kryteriów dobierania produktów ochronno-dekoracyjnych jest efekt końcowy, jakiego oczekujemy. Czy pragniemy zachować naturalny kolor drewna? A może zależy nam na tym, by całkowicie przykryć rysunek słojów? Lakier, olej, emalia czy lakierobejca – każdy z nich daje różne możliwości i odmieni drewno w zupełnie inny sposób.

Jeśli chcemy zastosować kilka produktów dekoracyjnych na jednej powierzchni, to pamiętajmy, że lepiej nie łączyć ich bezpośrednio „jeden na drugim”. – Jeśli drewno zostało wcześniej pomalowane lakierem, lakierobejcą lub emalią, liczmy się z tym, że inny środek po prostu spłynie. Podobnie – w drewno pokryte już lakierem, lakierobejcą lub emalią nie wniknie olej – tłumaczy Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

W tej sytuacji najlepiej podzielić powierzchnię, na której będziemy pracować, na obszary i każdy z nich potraktować innym produktem. W ten sposób możemy uzyskać ciekawy i oryginalny efekt estetyczny.

W naszym poradniku podpowiadamy, jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne produkty, jaki rezultat można dzięki nim osiągnąć i na co zwracać uwagę przy ich doborze.

Olej

Jeśli zależy nam na podkreśleniu naturalnego wyglądu drewna, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tu olej. Produkt ten wnika głęboko w deskę, nie tworząc żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Doskonały w przypadku twardych gatunków, takich jak dąb czy jesion lub gatunków egzotycznych. Nakłada się go łatwo – wcierając za pomocą ściereczki lub mopa.

Efekt oleju - fot. Altax

Lakier

Nieco inny rezultat uzyskamy, stosując lakier, który także pozwala podkreślić naturalny wygląd drewna, jednak z efektem połysku lub półpołysku. Jeśli przy malowaniu mebla lub elementu dekoracyjnego zdecydowaliśmy się na wersję kolorystyczną to pamiętajmy, że najlepiej unikać aplikacji wałkiem, który może nierówno rozprowadzać pigmenty. Pomyślmy raczej o użyciu pędzla lub specjalnego aplikatora. Powłoka, która powstanie, będzie twarda i dobrze zabezpieczy nawet miękkie gatunki drewna przed uszkodzeniami. Pamiętajmy jednak, że malowanie lakierem wymaga dużej precyzji. Produkt należy nanosić wzdłuż słojów w taki sposób, by nie nakładać na siebie kolejnych warstw. Dzięki temu powierzchnia będzie idealnie gładka i bez smug.

Efekt lakieru - fot. Altax

Lakierobejca

Innym produktem ochronno-dekoracyjnym, który, podobnie jak lakier, nadaje drewnu szlachetny, satynowy połysk, jest lakierobejca. Doskonale podkreśla rysunek drewna. Jest zazwyczaj dostępna w kilku wersjach kolorystycznych. Produkt najlepiej nakładać wzdłuż słojów na oszlifowane drewno. Warstwy powinny być cienkie, a preparat dokładnie rozprowadzony za pomocą pędzla.

Efekt lakierobejcy - fot. Altax

Emalia

Co jednak zrobić, jeśli rysunek i kolor drewna nam się nie podobają i najchętniej byśmy je przykryli? Z pomocą przychodzi nam emalia, która tworzy połyskliwą powłokę malarską. Jest ona odporna na wszelkie uszkodzenia, a do wyboru mamy całą paletę kolorów – od intensywnych żółci po heban. Jeśli nasze meble lub drewniane dekoracje mają elementy metalowe czy z tworzywa sztucznego, emalia doskonale sprawdzi się także i tu, ponieważ ma doskonałą przyczepność. Produkt nakłada się za pomocą wałka, pędzla lub natrysku. Bez obaw możemy też stosować emalię do malowania dziecięcych zabawek – należy szukać produktów spełniających europejską normę „Bezpieczeństwo zabawek”.

Efekt emalii - fot. Altax

Pamiętajmy o produktach szybkoschnących!

Jeśli zależy nam na tym, żeby prace ukończyć szybko, użyjmy produktów szybkoschnących, które zostały przygotowane na bazie wody. – W przeciwieństwie do produktów rozpuszczalnikowych, maja niedrażniący zapach, a powierzchnia jest sucha po godzinie od pomalowania. Dzięki temu prace można ukończyć w jeden dzień – radzi Andrzej Wójcik.

Pozostaw komentarz


bardzo słabasłabadostatecznadobrabardzo dobra (brak oceny)
Loading ... Loading ...

Ostatnio dodane

Kalendarz

Styczeń 2021
pon wt śr czw pt sob nie
« Gru    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031