Renowacja wykładzin

Drukuj
 

Przez lata sądzono, że nie ma dobrego sposobu na odnowienie zniszczonych wykładzin PCV lub linoleum, a stare podłoże trzeba po prostu co kilka lat wymieniać. Okazuje się jednak, że wykładziny elastyczne, podobnie jak inne podłogi, można i warto odnawiać. Możliwe jest to dzięki nowemu lakierowi firmy RZ, który nie tylko zadba o estetykę naszej podłogi, ale zapewni jej także znacznie dłuższą trwałość.

Codzienne, nawet najbardziej sumienne czyszczenie podłogi nie zapobiegnie powstawaniu ciężkich do usunięcia zabrudzeń oraz niewielkich ubytków. Z wieloletnimi plamami i zniszczeniami poradzi sobie tylko gruntowna, dokładna renowacja, którą z powodzeniem przeprowadzić można na podłożach drewnianych, panelach laminowanych a także od niedawna na wykładzinach elastycznych.

Fot. RZ

Lakier RZ Turbo Protect zapewnia ekstremalnie długą ochronę elastycznych wykładzin, większą niż w przypadku typowych powłok akrylowych. Tworzy on bardzo elastyczną i wytrzymałą warstwę ochronną o wysokiej odporności na silne obciążenia mechaniczne i chemiczne.

Etapy renowacji wykładziny

Etap I – gruntowne czyszczenie

Do czyszczenia wykładziny należy wykorzystać odpowiednio silne środki, np. RZ 150, które rozpuszczą powstałe przez lata plamy i zanieczyszczenia, jednocześnie nie ingerując w strukturę samej podłogi.

Fot. RZ

Najtrudniejsze do usunięcia są plamy, które wniknęły w głąb wykładziny. Aby je usunąć często konieczne jest zastosowanie maszyn szorujących, a w miejscach trudnodostępnych dodatkowo padów do ręcznego szorowania.

Na najcięższe plamy najlepiej zastosować specjalny odplamiacz, np. RZ 190. Usuwa on skutecznie pozostałości klejów dyspersyjnych, farb i starych warstw środków do pielęgnacji.

Fot. RZ

Etap II – neutralizacja powierzchni

Wykładzinę potraktowaną silnymi środkami chemicznymi w poprzednim etapie gruntownego czyszczenia należy teraz zneutralizować. Doskonale nadaje się do tego zwykła woda, wystarczy więc przemyć dwa razy dokładnie powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia.

Fot. RZ

Etap III – nakładanie lakieru

Dobrze oczyszczona, zneutralizowana i sucha wykładzina jest gotowa do głównego procesu renowacji, czyli lakierowania. Dużą zaletą lakieru RZ Turbo Protect jest szybkość jego nakładania, wystarczy jedna warstwa (130 g/m2). Dodatkową zaletą jest brak rozpuszczalników w wersji RZ Turbo Protect ZERO.

Wersja PLUS zawiera ich niewielką ilość, dzięki czemu lakiery te mogą być z powodzeniem stosowane m.in. w szpitalach, przedszkolach, żłobkach i domach opieki. Lakiery RZ cechują się szybkim schnięciem oraz tworzeniem matowej powierzchni.

Fot. RZ

Oprócz prac renowacyjnych, lakiery RZ stosuje się z powodzeniem także do lakierowania nowych wykładzin, których fabryczne zabezpieczenie nie zawsze jest w stanie sprostać wieloletniemu obciążeniu mechanicznemu.

Współczesne technologie stworzone są po to, aby ułatwiać nam codzienne życie. Wiedzą o tym także producenci chemii podłogowej, pośród których firma RZ jest niewątpliwym liderem w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań. Tak też stało się w przypadku renowacji wykładzin, które od czasu wprowadzenia lakieru RZ Turbo Protect Zero/Plus na polski rynek, zyskują za każdym razem nowe życie.

Pozostaw komentarz


bardzo słabasłabadostatecznadobrabardzo dobra (3 głosów, ocena: 4,30 / 5)
Loading ... Loading ...

Ostatnio dodane

Kalendarz

Styczeń 2021
pon wt śr czw pt sob nie
« Gru    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031