Zobacz designerskie krzesło nominowane do nagrody Designs of the Year Awards 2013

Drukuj
 

Krzesło Well Proven Chair, wykonane w ramach projektu „Out of the Woods”, zostało nominowane do prestiżowej nagrody Designs of the Year Awards 2013 w kategorii Meble, przyznawanej przez Design Museum w Londynie. Natomiast wszystkie projekty „Out of the Woods” będzie można obejrzeć w dniach 5-9 lutego 2013 roku na Międzynarodowych Targach Mebli i Oświetlenia w Sztokholmie.

Krzesło Well Proven Chair fot. Mark O Flaherty

Będzie to już druga wystawa projektów, po słynnej instalacji w Muzeum Wiktorii i Alberta zaprezentowanej na Festiwalu Designu w Londynie we wrześniu 2012 roku. „Out of the Woods” to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), Royal College of Art oraz firmy Benchmark, w wyniku której powstało dwanaście wyjątkowych krzeseł i siedzisk z amerykańskiego drewna liściastego.

Nagrody Designs of the Year Awards często określane są „Oskarami świata designu”. Design Museum w Londynie przyznaje je najbardziej innowacyjnym i nowoczesnym projektom z całego świata w siedmiu kategoriach: Architektura, Urządzenia Cyfrowe, Moda, Meble, Grafika, Produkt oraz Transport. Krzesło Well Proven Chair, zaprojektowane w ramach „Out of the Woods” przez Jamesa Shaw i Marjan van Aubel, otrzymało nominację w kategorii Meble. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 17 kwietnia 2013 roku.

Krzesło Well Proven Chair fot. Mark O Flaherty

Krzesło Well Proven Chair to projekt eksperymentalny, który miał na celu zgłębienie nowych, ekologicznych metod produkcji. Brytyjczyk James Shaw i Holenderka Marjan van Aubel połączyli ścinki drewna z żywicą, wodą i farbą. Następnie utworzoną z nich gęstą masę przymocowali do klasycznego krzesła. Eleganckie nogi krzesła wykonano z jesionu amerykańskiego, którego jasny kolor i faktura pięknie kontrastują z awangardowym siedziskiem.

Nominacja ta jest dla nas bardzo miłą niespodzianką. Ogromnie się cieszymy, że został doceniony nie tylko sam projekt, ale także myślenie w duchu projektowania zrównoważonego, które doprowadziło do jego powstania – powiedzieli Marjan van Aubel i James Shaw. – Chcieliśmy wykorzystać ścinki drewna z fabryki do stworzenia nowego i wytrzymałego materiału. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów naszej pracy. Proces tworzenia prototypów w warsztatach firmy Benchmark, a następnie przygotowywania profilu środowiskowego naszego krzesła, dzięki wsparciu AHEC, był niezwykle cennym doświadczeniem.

Krzesło Well Proven Chair fot. Petr Krejci

Cieszymy się z nominacji dla Well Proven Chair, gdyż dzięki niej nasza współpraca z Royal College of Art nabiera jeszcze większego znaczenia. Z ogromnym zaangażowaniem odkrywaliśmy relację pomiędzy drewnem, procesem projektowania i ekologią – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę, który był zaangażowany w pracę nad projektem wraz z Sebastianem Wrongiem z Royal College of Art. – Krzesło Well Proven Chair zasłużyło na uznanie. Według mojej wiedzy jest to także jedyny nominowany projekt, dla którego został opracowany naukowy profil środowiskowy.

Krzesło Well Proven Chair fot. Petr Krejci

Dwanaście drewnianych krzeseł w Sztokholmie

Dwanaście niezwykłych krzeseł wykonanych w ramach projektu „Out of the Woods” będzie można podziwiać na Międzynarodowych Targach Mebli i Oświetlenia w Sztokholmie, w dniach 5-9 lutego 2013 roku. AHEC będzie uczestniczył w tym wydarzeniu pierwszy raz od kilku lat.

Instalacja “Out of the Woods” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających na ubiegłorocznym Festiwalu Designu w Londynie. Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom Międzynarodowych Targów Mebli i Oświetlenia w Sztokholmie za możliwość zaprezentowania tych wyjątkowych projektów także w Szwecji. Wierzymy, że wystawa przyciągnie tłumy odwiedzających, a także wywoła dyskusję o zrównoważonym projektowaniu – powiedział  David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Instalacja "Out of the Woods" fot. Petr Krejci

Wszystkie projekty „Out of the Woods” i ich autorzy

 • Beeeench, Petter Thörne
 • Designed Legacy, Michael Warren
 • Floating Chair, Thomas Gottelier i Bobby Petersen
 • Folded Chair, Norie Matsumoto
 • Leftovers Chair, Lauren Davies
 • Num. 4, Santi Guerrero Font
 • Phyllida, David Horan i Nicholas Gardner
 • Snelson, Sam Weller
 • Solitude, Mary Argyrou
 • Squeeze, Nic Wallenberg
 • Tree Furniture, Anton Alvarez
 • Well Proven Chair, James Shaw Marjan van Aubel

Projekty „Out of the Woods” będą również zaprezentowane 5 lutego 2013 roku na tegorocznym wydarzeniu Pecha Kucha w Sztokholmie. Zespół projektowy będzie tam reprezentowany przez Seana Sutcliffe’a z firmy Benchmark, pod kierunkiem którego studenci pracowali nad prototypami swoich krzeseł. Pecha Kucha to seria wydarzeń zainicjowanych w 2003 roku w Tokio, podczas których kreatywne osoby mają szanse zaprezentować swoje projekty i ich historię. Obecnie Pecha Kucha jest organizowane w ponad 500 miastach na całym świecie.

Instalacja "Out of the Woods" fot. Petr Krejci

6 lutego 2013 roku na Międzynarodowych Targach Mebli i Oświetlenia w Sztokholmie, odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący projektów „Out of the Woods” o nazwie „Sitting down with American hardwood”. W dyskusji, moderowanej przez redaktor naczelną magazynu Disegno, Johannę Agerman Ross, wezmą udział David Venables, dyrektor AHEC na Europę, studenci z Royal College of Art, Sebastian Wrong i Harry Richardson, pod kierunkiem których studenci wykonywali projekty, a także Sean Suttclife z firmy Benchmark, w której warsztatach powstało dwanaście drewnianych krzeseł.

Z oceną wpływu na środowisko wszystkich 12 krzeseł wykonanych w ramach projektu „Out of the Woods” można zapoznać się na stronie: http://americanhardwood.org/pl/informacje-i-spotkania/release/?tx_ttnews[tt_news]=707&cHash=282d41e1f818791002dad79125a41124

12 projektów „Out of the Woods” można oglądać na iPadzie dzięki aplikacji, która jest bezpłatnie dostępna na stronie: https://itunes.apple.com/gb/app/out-woods-creation-12-hardwood/id564542011?mt=8 lub wpisując hasło „Out of the Woods” w menu Aplikacji.

Wystawa „Out of the Woods”: Międzynarodowe Targi Mebli i Oświetlenia w Sztokholmie podczas Tygodnia Designu w Sztokholmie, 5-9 lutego 2013 r.. Adres: Stockholmsmässan (mässvägen 1 Älvsjö), stoisko ÖH:18 i ÖH:05 w pobliżu wejścia od strony wschodniej
Pecha Kucha: 5 lutego 2013 r. (wtorek), godz. 20.20, Hotel Berns, Stockholm
Panel dyskusyjny: 6 lutego 2013 r. (środa), godz. 14.00, stoisko EH:09 w pobliżu wejścia od strony zachodniej

1 komentarz

 1. […] też wyjątkowe krzesło nominowane do nagrody Designs of the Year Awards 2013 Kategorie: Meble pokojowe, […]

Pozostaw komentarz


bardzo słabasłabadostatecznadobrabardzo dobra (brak oceny)
Loading ... Loading ...

Kalendarz

Luty 2021
pon wt śr czw pt sob nie
« Sty    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728