Każdego roku lato wita nas wspaniałym bogactwem barw i zapachów. Nawet jeśli nie posiadamy swojego ogródka czy działki, wystarczy odwiedzić pobliski targ, by poczuć tę niezwykłą, charakterystyczną dla tej pory woń świeżych owoców i warzyw. Dzięki różnorodnym kształtom i atrakcyjnej kolorystyce te smakowite dary natury nie tylko znakomicie dekorują stragany, ale także zachęcają do zakupów oraz inspirują do tworzenia ciekawych, często oryginalnych dań. To właśnie teraz możemy dostarczyć sobie najlepszych, bo naturalnych witamin i minerałów. Dlatego warto przeglądać również nowe przepisy, sięgać po produkty, których nigdy wcześniej nie wykorzystywaliśmy w naszym menu i ciesząc się piękną letnią aurą do woli kosztować wielobarwne i zdrowe potrawy.
W letnim, kuchennym warsztacie powinny obok warzyw i owoców znaleźć się praktyczne akcesoria, które pozwolą na przyrządzanie posiłków – garnki, patelnie, szklane salaterki, miski i miseczki, deski do krojenia i oczywiście niezastąpione noże i skrobaki.
Do warzyw i owoców
Niezawodne w każdej kuchni towarzyszą nam codziennie, przy krojeniu chleba i przygotowaniu składników do kanapek. Pomogą obrać cebulę i pokroić warzywa na sałatkę bądź owoce na pyszną tartę lub popołudniowy deser, a także zrobić wspaniałe przetwory na zimę. Nożyki i skrobaki powinny posiadać odpowiednie ostrza ze stali nierdzewnej i wygodną, ergonomicznie wyprofilowaną rączkę. Rączka wykonana z tworzywa sztucznego sprawia, że nożyk i skrobak są lekkie w użyciu i łatwe w czyszczeniu. W skrobakach ruchome ostrze ze stali nierdzewnej pozwala na obranie warzyw lub owoców, pozostawiając wszystko to, co w nich jest najcenniejsze. Poza swoimi walorami użytkowymi akcesoria te mogą znakomicie dekorować kuchenną przestrzeń i idealnie komponować się z wielobarwnymi produktami. Modne, uniwersalne kolory: beżowy, krem, szary, zielony w połączeniu ze stalową częścią tworzą estetycznie wyglądające zestawy.
Wśród funkcjonalnych propozycji do kuchennego warsztatu zapewne znajdą też swe miejsce ładne emaliowane garnki z kolekcji Zioła. Delikatny motyw roślinny w naturalnych barwach i zielona obwódka świetnie będą pasować do naszych skrobaków i noży. Garnki emaliowane podgrzewane do wysokich temperatur nie uwalniają szkodliwych substancji, są odporne na osadzanie brudu i bakterii oraz działanie promieni UV. Można je stosować na różnych typach kuchenek i myć w zmywarkach.
Nożykom i skrobakom powinny towarzyszyć również deseczki do krojenia. Szklane są higieniczne i łatwe w czyszczeniu, nie pochłaniają zapachów, a dodatkowo mają piękne, związane z tematyką kuchenną wzory. Wyposażone w antypoślizgowe stopki są wygodne w użyciu, mogą służyć też za podstawki pod gorące naczynia. Jeśli nasze warzywa i owoce będziemy spożywać na surowo, do ich przygotowania przydatne będą na pewno szklane naczynia. Różnej wielkości miski i miseczki oraz salaterki o ciekawej formie podkreślą także niepowtarzalny charakter podawanych potraw, a przede wszystkim ich wspaniałą, żywą kolorystykę.
Obieranie warzyw i owoców bywa czasem czynnością żmudną i długotrwałą. Komfortowe w użyciu skrobaki i nożyki, o ładnej linii wzorniczej nie tylko ułatwią pracę, ale również wraz z innymi akcesoriami ożywią i ozdobią kuchenne wnętrze.
W materiale wykorzystano opisy i zdjęcia akcesoriów marki Galicja dla Twojego Domu.
Surówka i sałatka z polskiej kuchni:
SURÓWKA KURPIOWSKA
1-2 marchewki, 50 dag białej kapusty, 15-20 dag kiszonych ogórków, 1 spora cebula, 1-2 kwaskowate jabłka, 4-5 łyżek oliwy albo oleju słonecznikowego, sok z połowy cytryny lub ocet winny, sól, pieprz, cukier.
Kapustę oczyścić i jak najdrobniej poszatkować, posolić i odstawić na pół godziny. Marchewki i jabłka obrać, z jabłek usunąć gniazda nasienne. Ogórki, jabłka i marchewki zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, skropić sokiem z cytryny. Cebulę drobniutko posiekać. Wszystkie składniki dobrze wymieszać, dodać oliwę i doprawić do smaku.¹
¹ Małgorzata Caprari, Kuchnia Polska 1500 przepisów, Warszawa 2006, str. 331-332
SZYBKA SAŁATKA GAJOWEGO
50 dag ziemniaków ugotowanych w mundurkach, 50 dag grzybów świeżych (mogą być pieczarki)
2 spore cebule, ½ szklanki śmietany, sok cytrynowy, sól, pieprz, spora garść posiekanej natki pietruszki, bazylii lub koperku.
Ziemniaki ostudzić, obrać i pokroić w kostkę. Grzyby ugotować w osolonej wodzie z dodatkiem soku cytrynowego, odcedzić, ostudzić i poszatkować. Cebulę drobno posiekać, wymieszać z ziemniakami i grzybami, doprawić solą i pieprzem, polać śmietaną i posypać dużą ilością posiekanej natki.²
² Małgorzata Caprari, Kuchnia Polska 1500 przepisów, Warszawa 2006, str. 352