Altanka – lepiej kupić czy zbudować samemu?

Kapryśny klimat, który panuje w Polsce, dość mocno utrudnia cieszenie się relaksem w ogrodzie lub na działce. Przelotnym opadom czy palącemu słońcu można się jednak oprzeć dzięki altance kupionej w markecie budowlanym. Czy zawsze jest to lepsza alternatywa dla konstrukcji wzniesionej własnymi (albo cudzymi) rękoma? Przegląd ofert pozwoli znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Koszt zakupu gotowej altanki ogrodowej

Gotowe altanki ogrodowe to produkty, które dość często można obejrzeć przed wejściami do marketów budowlanych. Oprócz nich sprzedażą takich obiektów zajmują się również firmy budowlane i projektujące ogrody. Jakie ma to znaczenie? Od wyboru dostawcy budowli zależy cena, którą będzie trzeba za nią zapłacić.

Cena altanki ogrodowej w markecie budowlanym

Jeśli priorytetem jest niski koszt zakupu, najlepiej skierować się do któregoś z dużych marketów budowlanych. W takich sklepach ceny altanek zaczynają się już od pułapu 1500-2000 zł. W takiej cenie dostaje się jednak tylko prostą konstrukcję, na którą składa się zadaszenie i podtrzymujące je słupy.

Jeśli cena altanki nie ma aż takiego znaczenia, lepiej sprawdzić oferty lokalnych sprzedawców. W całej Polsce działają przedsiębiorstwa zajmujące się budową takich konstrukcji. Koszt zakupu modeli, które są czymś więcej niż zadaszeniem wzniesionym na słupach, jest podobny do wydatku za zbliżony produkt z marketu. Przy tym ma się większy wybór. Ponadto duże sieci sklepów nie proponują pewnych udogodnień dla klientów, np. dodatkowych opcji montażu.

 • Niskie ceny.
 • Łatwy montaż.
 • Dostępność od zaraz.
 • Wybór ograniczony głównie do prostych konstrukcji.
 • Cena bardziej skomplikowanych modeli jest zbliżona do tej, którą trzeba wydać za produkt z mniejszej firmy.

Ile trzeba wydać na altankę ogrodową od mniejszej firmy?

Modele o bardziej wyrafinowanym wzornictwie kosztują znacznie więcej. W cenie około 5000-7000 zł można nabyć warianty z tylną i bocznymi ścianami. Podobny wydatek trzeba ponieść, jeśli dostawcą ma być mniejsza firma z branży budowlanej, ogrodniczej lub handlującej produktami z drewna.

W ofertach mniejszych sprzedawców zwykle znajdują się też droższe altanki ogrodowe. Za sumę przekraczającą 10000 zł oferują oni dużo bardziej złożone, a przez to ładniejsze egzemplarze. Cena zależy od wielkości obiektu (na ogół do wyboru jest kilka metraży) oraz tego, czy podłoże ma zostać wyłożone panelami.

Konkurencja ze strony marketów budowlanych motywuje mniejszych dostawców do tworzenia dodatkowych opcji dla klientów. Oprócz podłogi nabywcy często mogą wybrać rodzaj pokrycia dachowego oraz montaż rynien.

Wartym uwagi elementem ofert jest także gwarancja. Dzięki temu przez kolejne 2-4 lata można liczyć na naprawę uszkodzonej konstrukcji. Taką usługę trudno jednak uznać za naprawdę darmową. Do kosztu zakupu sprzedawcy doliczają nieraz nawet 20% podstawowej ceny.

 • Większy wybór bardziej złożonych modeli.
 • Rozszerzone możliwości wyboru elementów konstrukcyjnych.
 • Przeważnie kilkuletnia gwarancja.
 • Cena altanek na ogół jest wyższa niż modeli z marketów.
 • Gwarancja może znacznie podwyższyć koszt zakupu.

Budowa altanki ogrodowej – samodzielna i przez fachowców

Zakup gotowego obiektu wiąże się z wyborem spośród ograniczonej liczby wariantów. Osoby, które na działce lub w ogrodzie chciałyby postawić oryginalny budynek, mogą go samodzielnie zaprojektować. W internecie dostępne są programy, dzięki którym da się stworzyć wirtualną altankę nawet bez biegłości w posługiwaniu się programami graficznymi.

Altanka własnego pomysłu pozwoli zaoszczędzić na opłacie za usługę biura projektowego. Jeszcze mniej można wydać, jeżeli zrezygnuje się z wynajmu ekipy budowlanej. W tym przypadku trzeba jednak zastanowić się, czy to dobry pomysł. Wkopanie filarów w ziemię i przymocowanie dachu raczej dla nikogo nie będzie problemem. Postawienie skomplikowanej konstrukcji z podłogą, a często też ścianami i przeszkleniami niektóre osoby niemające wprawy ma jednak prawo przerosnąć.

Wynajem fachowców do budowy altanki ogrodowej to propozycja dla ludzi, którzy nad cenę przekładają większą funkcjonalność i oryginalny wygląd obiektu. Z tego powodu trudno też oszacować koszt prac. Samodzielne wzniesienie prostego budynku będzie dużo tańsze niż zlecenie tego zadania firmie, która do ceny usługi doliczy robociznę. Na kwotę, jaką przyjdzie wydać, wpłyną też wymiary konstrukcji i poziom jej skomplikowania.

 • Możliwość stworzenia lub zlecenia przygotowania oryginalnego projektu.
 • Szansa na zaoszczędzenie pieniędzy w przypadku samodzielnej budowy.
 • Konieczność poniesienia dodatkowych kosztów w przypadku zdecydowania się na usługi biura projektowego i firmy budowlanej.
 • Czas, który trzeba poświęcić na wykonanie altanki lub odczekać do zakończenia robót przez ekipę budowlaną.
 • Trudny do przewidzenia koszt inwestycji.

Formalności związane z budową altanki ogrodowej

Altanka ogrodowa jest budowlą, a w związku z tym w wielu przypadkach zamiar jej budowy trzeba zgłosić. Na szczęście przepisy dotyczą wyłącznie naprawdę dużych obiektów. O pozwolenie na budowę powinny ubiegać się osoby, które zamierzają postawić konstrukcję o:

 • powierzchni 35 m² lub większej;
 • wysokości 4 m w przypadku dachu płaskiego lub 5 m, gdy dach będzie spadzisty;
 • konstrukcji, na którą składa się jeszcze taras, weranda lub ganek mające 12 m².

Budowa tak dużej altanki wymaga zebrania szeregu dokumentów. Wiele z nich jest zbieżnych z tymi, które trzeba dostarczyć, gdy zamierza się zbudować dom. Niezbędne formularze to:

 • określenie rodzaju obiektu (prawo rozróżnia m.in. wiaty i altany ogrodowe);
 • cel użytkowy, czyli w tym przypadku rekreację;
 • wymiary budowli;
 • materiały, które zostaną użyte do wzniesienia konstrukcji;
 • umiejscowienie altanki względem innych budynków na swojej i okolicznych działkach;
 • adres miejsca wykonywania prac;
 • termin rozpoczęcia i planowanego zakończenia robót budowlanych.

Kiedy nie trzeba mieć pozwolenia na budowę altanki ogrodowej?

Pozwolenie na budowę jest potrzebne tylko w przypadku zamiaru postawienia konstrukcji równej lub większej niż przewidziana w prawie. Chęć wzniesienia mniejszej konstrukcji w ogrodzie wystarczy zgłosić do starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu. Jeśli w ciągu 30 dni nie otrzyma się odmowy, można zacząć budowę altanki. Od momentu wydania decyzji, tak jak w przypadku większych obiektów, wnioskodawca ma 2 lata na rozpoczęcie prac.

W przepisach istnieje jeszcze jeden, korzystny dla zainteresowanych wyjątek. Jeśli budynek nie jest większy, niż określają przepisy, a do tego stawiany na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego, nie trzeba się starać o żadne urzędowe pozwolenia. Warto jednak sprawdzić, czy pozwolenia nie wymaga miejscowy związek działkowców.

Leave a Reply