Kobiety śmieją się, że mężczyźnie do szczęścia wystarczy lodówka z piwem, wygodny fotel i konsola do gry. Prawda jest taka, że przywiązuje on dużą wagę do przestrzeni, w której mieszka. Oto kilka wskazówek jak estetycznie i funkcjonalnie zaaranżować wnętrze w męskim stylu.
Tapeta w kwiaty, zwiewne firanki i haftowane poduszki? Tak się kończy urządzanie wnętrz przez kobiety, dlatego wystrój własnego pokoju każdy facet powinien wziąć w swoje ręce. Mówimy stop dekoracjom w babskim stylu i proponujemy aranżację z dużą dawką testosteronu. Pokój faceta to jego prywatne terytorium, dlatego zarezerwujmy w nim dużo miejsca na zainteresowania właściciela. Gadżeciarz odnajdzie się wśród sprzętu hi-fi, meloman musi pochwalić się ukochanymi płytami CD, a miłośnik sportu powiesi na ścianach plakaty drużyny, której kibicuje. Aby nadać całemu wnętrzu odpowiedni charakter warto zadbać także o odpowiedni styl mebli, kolor ścian, oświetlenie, tkaniny okienne i starannie dobrać pozostałe dekoracje.
Detale, faktury, kolory
Jeden rzut oka zazwyczaj wystarczy, żeby ocenić jakiej płci jest mieszkaniec pokoju. Podczas gdy kobiety lubią mieszkać w ciepłym oraz przytulnym otoczeniu, mężczyźni zazwyczaj stawiają na prostotę i dekoracyjną oszczędność. Nie oznacza to, że ich pokój powinien być nudny. Warto urozmaicić wnętrze oryginalnymi dodatkami np. ciekawą fototapetą na ścianie lub ozdobną roletą.
– Panowie najczęściej wybierają klasyczne, jasne odcienie żółci, beżu i zieleni– mówi Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet marki Lotari i Prakto – Popularnym trendem stało się także włączenie w aranżację jednego energetycznego akcentu: może być tonasycona czerwień albo żółć. Mężczyźni cenią sobie rolety za to, że pasują do każdego wnętrza, a przede wszystkim są praktyczne i funkcjonalne.
Urządzając pokój zastanówmy się nad odpowiednim stylem i charakterem jego mieszkańca. Młode, energiczne osoby odnajdą się w kolorowym, nowoczesnym otoczeniu. Idealnie wpasują się tutaj nietypowe meble, wyeksponowany sprzęt grający, czy zabawne gadżety. Panowie ceniący elegancję docenią klasyczny wystrój i stonowane barwy. W każdym przypadku unikajmy jednak kwiatowych wzorów, pastelowych odcieni i przesadnych dekoracji.
Męskim okiem na aranżację
Najważniejszy mebel w pokoju mężczyzny to biurko. Przy nim spędza najwięcej czasu – zarówno tego poświęcanego na pracę, rozrywkę, jak i odpoczynek przy książce. Warto więc zadbać o przestronny blat, na którym zmieści się komputer, a także pojemne szuflady na akcesoria biurowe i dokumenty. Ważną decyzją, którą musi podjąć mężczyzna jest wybór odpowiedniego miejsca do spania. Typ towarzyski z pewnością wybierze rozkładaną kanapę. Dzięki temu pokój zawsze będzie gotowy na przyjęcie niespodziewanych gości. Minusem może okazać się jednak konieczność codziennego składania i ścielenia miejsca do spania.
A ta czynność – znając męską naturę – nie należy do ulubionych. Alternatywą będzie więc łóżko, zwłaszcza jeśli ma pomieścić jeszcze dodatkową osobę. W męskim pokoju nie może zabraknąć także szafy na ubrania. Najlepiej, aby znalazło się w niej miejsce na wieszanie koszul i szuflady na bieliznę. Dla utrzymania porządku, warto zaopatrzyć się w specjalne separatory na krawaty i paski, wieszaki na spodnie oraz pojemniki ułatwiające segregowanie bielizny.
Chaos pod kontrolą
Pokój mężczyzny ma w sobie coś z chłopięcej kryjówki, w której miejsce zabawkowych samochodów i żołnierzyków zajmują skarby z dorosłego życia. Każdy facet zbiera ważne dla niego przedmioty i uwielbia je eksponować w swoim otoczeniu. Mogą to być medale zdobyte na meczach w kosza, zdjęcia dziewczyny czy pamiątki z podróży. Pasjonat nietypowego hobby z pewnością będzie chciał pokazać gościom swoje trofea. Aby kurz nie dawał im się we znaki, warto pomyśleć o szklanych regałach. Z kolei zamykane szafki i szuflady pozwolą ukryć przed wzrokiem nieład na półkach. Przydatne są także wszelkiego rodzaju pudełka, segregatory oraz pojemniki, które pomogą przechowywać gromadzone drobiazgi. Wbrew stereotypom, nie wszyscy mężczyźni mają dwie lewe ręce do sprzątania. Pamiętajmy jednak, że zarówno panowie dbający o porządek bardziej, jak i mniej regularnie najbardziej cenią sobie proste rozwiązania w aranżacji wnętrza.