Arnika na stłuczenia, obrzęki i pękające naczynka

Do wakacyjnej apteczki nie da się spakować wszystkiego, ale preparat z arniką górską warto. Dlaczego? Ponieważ przy urazach jest niezastąpiony!

Depositphotos 209480514 s 2019

Ta przyjemna dla oka roślina, którą można spotkać w górach (kwitnie w czerwcu i w lipcu) jest pod ścisłą ochroną. Do leczniczych celów jest pozyskiwana ze specjalnych upraw. Warto jednak wiedzieć, dlaczego jest taka cenna i w jakich sytuacjach może nam szybko przyjść z pomocą.

Pomaga na stłuczenia, siniaki i krwiaki

Zawarte w arnice substancje ułatwiają wchłanianie podskórnych wylewów. Wskazówka: uderzyłeś się? Aby nie zrobił się krwiak, wmasuj w miejsce urazu żel z wyciągiem ze świeżej arniki. Preparat najlepiej zadziała, gdy użyjesz go od razu, ale pomoże też na istniejące już siniaki, przyspieszając ich wchłanianie.

Łagodzi bóle i zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym

Żele i maści z arniką przynoszą ulgę, gdy przeliczymy się ze swoimi siłami, np. na szlaku. Przyspiesza też ustępowanie zakwasów. Wskazówka: jeśli w planach masz intensywny wysiłek, granulki arniki górskiej możesz zacząć przyjmować kilka dni przed wyprawą. Dzięki temu zakwasy i bóle mięśni po aktywności fizycznej będą mniej dokuczliwe.

Zmniejsza dolegliwości po ukąszeniach owadów

Gdy w reakcji na jad owadów (komara, meszki, osy), dojdzie do obrzęku, żel z arniką zadziała przeciwbólowo, chłodząco i zmniejszy obrzęk.

Poprawia kondycję naczyń krwionośnych, zapobiega zakrzepom żylnym

Substancje czynne zawarte w arnice przenikają przez naskórek, docierając do głębszych warstw skóry. Wyciągi z niej można stosować pomocniczo w łagodzeniu bólu i obrzęków przy żylakach. Pobudzają krążenie krwi i zapobiegają tworzeniu się skrzepów żylnych (przeciwdziałają sklejaniu się płytek krwi) i wzmacniają ścianki naczyń.

Działa przeciwzapalnie, gdy dokuczają nam stawy

Arnika górska łagodzi dolegliwości wywołane zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Substancje zawarte w tej roślinie zmniejszają ból i sztywność, charakterystyczne dla tego typu schorzeń. Wskazówka: bolące miejsce smaruj 1-2 razy dziennie nalewką z arniki.

Leave a Reply