Biały salon wypełniony jest światłem, gwarantuje poczucie czystości i porządku, zachwyca subtelnością. Sprawdza się niemalże w każdej stylistyce, bo biel jest doskonałym tłem dla innych kolorów, wydobywa ich głębię, kształty, świetnie komponuje się z różnymi materiałami wykończeniowymi. Jak urządzić biały salon nowocześnie, a jak w stylu klasycznym? Na co zwrócić uwagę szukając dodatków do aranżacji skandynawskich, a jakie podkreślą stylistykę prowansalską?
Nowoczesny salon w bieli
Ład i porządek panujący w białym salonie doskonale wydobędzie styl nowoczesny, w którym wszystko ma swoje miejsce. Proste formy i kształty mebli, często wykończonych na wysoki połysk spotęgują wrażenie przestronności, jaką daje biel.
Nowoczesne wnętrza lubią kontrasty, dlatego też od kilku sezonów trwa moda na wnętrza black-and-white. Biel najczęściej zastosowana jest na ścianach i stanowi świetne tło dla czarnych mebli: ażurowych regałów, prostych skórzanych sof, gładkich i lśniących blatów stołów i komód.
Białe ściany doskonale kontrastuje ciemna podłoga w nowoczesnych wnętrzach. Co istotne, takie zestawienie pozwala korygować kształt pomieszczeń. Niskie wnętrza wydadzą się optycznie znacznie wyższe, kiedy przedłużeniem ciemnej podłogi będą białe ściany i sufit. A w nowoczesnych aranżacjach liczy się przestronność…
Biały salon w stylu klasycznym
Biel jest elegancka i ponadczasowa, będzie więc optymalnym rozwiązaniem do wnętrz w stylu klasycznym, będącym zestawieniem modnych elementów wielu epok. Styl klasyczny we wnętrzach kojarzy się z przytulnością, przywiązaniem do tradycji, ciepła rodzinnego ogniska.
W Polsce salon w stylu klasycznym nawiązuje do aranżacji ze szlacheckich dworków. Najczęściej spotykamy go właśnie w domach-dworkach, których elewację zdobią kolumny, dekoracyjne wykusze czy podcienie. Wnętrze takiego dworka opowiada historię. Podkreślona ona jest przez obrazy w dekoracyjnych ramach, regały uginające się od książek, stylizowane meble tapicerowane czy ciężkie dekoracje okienne, często przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Białe ściany wydobywają głębię wszystkich przedmiotów, dzięki niej dekoracje ścienne przyciągają wzrok. Widoczne są dodatkowe kolory i kształty. Uzupełnieniem aranżacji stają się eleganckie materiały wykończeniowe: drewno, najczęściej z naturalnym rysunkiem słojów, kamień czy ceramika. Dodatkowo nadają one wnętrzom ciepła i sprzyjają rodzinnej atmosferze.
Biały salon w stylu skandynawskim
Zupełnie inne są wnętrza w stylu skandynawskim. Salon utrzymany w takim stylu jest pomieszczeniem funkcjonalnym o prostym wystroju i minimalnej ilości dekoracji.
W tym stylu również doskonale sprawdzi się magiczna moc bieli powiększająca optycznie pomieszczenia i wypełniająca je światłem. Skandynawowie nie narzekają na nadmiar światła słonecznego, dlatego ich wnętrza najczęściej pomalowane są zimnymi, odbijającymi światło odcieniami bieli.
Na białych ścianach prezentują się proste meble, funkcjonalne ale niskie regały, na których ustawione są oszczędne dekoracje: grafiki, metalowe kosze na drobiazgi czy lampy o prostych abażurach.
Ale styl skandynawski to także szacunek dla natury. W salonie w stylu skandynawskim nie może więc zabraknąć drewna, zarówno na podłodze, jak i w meblach. O przywiązaniu do przyrody świadczą też ulubieni bohaterowie skandynawskich grafik: jelenie, sowy, jeże czy też roślinne motywy na lekkich, nie zacieniających wnętrza zasłonach.
Prowansalski styl w białym salonie
Prowansja kojarzy się z lawendą i białymi kwiatami, pod którymi uginają się wiosną drzewa owocowe. Bielone meble, lustra w ozdobnych ramach, eleganckie dywany i szklane wazony z kwiatami to kwintesencja stylu prowansalskiego. W żadnej stylistyce tak doskonale nie komponują się białe meble, celowo postarzane, o fantazyjnych kształtach, dekoracyjnych uchwytach czy kwiatowych tkaninach tapicerskich.
Styl prowansalski jest subtelniejszą odmianą stylu rustykalnego. Dlatego często sięga się po stare meble i nadaje im się nowe życie. Bielenie, patynowanie, woskowanie to to obowiązkowy sznyt na białych meblach w stylu prowansalskim.
Biały salon glamour
Salon w stylu glamour charakteryzuje się zdobieniami, mnóstwem połyskujących elementów, jest wytworny i pełen przepychu. Stylizowane meble, akcesoria i dodatki zaskakują formą czy kolorem, a cały wystrój nietypowymi łączeniami. Złoto, srebro, kryształ czy szkło wypełniają wnętrze blaskiem, a meble na wysoki połysk tylko potęgują ten efekt.
Stylizacje glamour to przepych z przymrużeniem oka. Dodatki i dekoracje nie muszą być wykonane bądź zdobione materiałami szlachetnymi. Chodzi o efekt blasku i strojności.
Białe ściany w salonie glamour pozwolą na utrzymanie porządku wśród dekoracyjnego chaosu dodatków i dekoracji.