Boho kuchnia? Jak urządzić funkcjonalną i stylową przestrzeń do gotowania?

Urządzenie kuchni w stylu boho nie wydaje się trudne. Da się to zrobić przy pomocy kilku mebli i kolorów, jednak nawet jeśli pomieszczenie będzie wyglądać jak z katalogu, nadal może mu czegoś brakować. Kluczem do stworzenia kuchni boho z prawdziwego zdarzenia jest nadanie jej duszy. Jak tego dokonać? Oto najważniejsze informacje!

Aranżacja kuchni w stylu boho – czym się charakteryzuje?

Wystrój kuchni w stylu boho nie traci na popularności i jest częstym motywem w aranżacji miejsca spotkań domowników. Nic dziwnego, wnętrza boho są przytulne i jednoczenie bardzo wygodne. To połączenie idealne dla takiego pomieszczenia jak np. kuchnia. Wystrój nie tylko robi wrażenie, ale i jest praktyczny oraz funkcjonalny.

Co charakteryzuje kuchnię w stylu boho? Nie może w niej zabraknąć:

  • mebli z różnych epok;
  • naturalnych materiałów (drewno, wiklina);
  • bogatej kolorystyki dodatków;
  • etnicznego wzornictwa;
  • roślin.

Boho jest z jednej strony ekstrawaganckie, z drugiej – uniwersalne. Styl ten pozwala na wiele nieoczywistych zestawień. Z tego względu w inspirowanej artystyczną bohemą kuchni mogą pojawić się nowoczesne elementy tuż obok motywów etnicznych.

Kolory w kuchni boho

Jak urządzić kuchnie w stylu boho? Trzeba postawić na kolor. Najlepiej intensywny i w odważnym zestawieniu np. z etnicznym wzorem. Śmiałe połączenia kolorystyczne można wplatać na różne sposoby. Ciekawym rozwiązaniem jest malowanie drzwiczek szafek na wybrany odcień i zrobienie tego samego w przypadku np. krzeseł.

Przykładowo intensywna zieleń będzie świetnie wybijać się na pomalowanej na stonowany kolor kuchni. Sprawdzą się w tym przypadku też inne barwy jak np.:

  • piaskowe beże;
  • ciepłe, jasne brązy;
  • szarości;
  • złamana biel;
  • jasne żółcie.

Na mocne akcenty warto wybierać kolory ziemi. Boho to niekonwencjonalna ucieczka w stronę natury, dlatego warto szukać kontrastowych i intensywnych barw w paletach. Mogą to być m.in.:

  • brązy;
  • błękity i granaty;
  • zieleń;
  • pomarańcz;
  • żółć;
  • czerwień (dla bardziej odważnych).

Wzory będą ciekawą ozdobą na kaflach zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Ciekawą inspiracją mogą być portugalskie azulejo. Ciekawie wyglądają także średniej wielkości jasne płytki z ciemnymi fugami. To świetne rozwiązanie dla kuchni o bardziej stonowanej boho aranżacji.

Natomiast za ozdobnik może posłużyć sposób położenia kafli. Zupełnie inaczej będą prezentować się białe, połyskujące płytki w klasycznym układzie i te same, ale ułożone np. w jodełkę. To również delikatniejszy ozdobnik, który na pewno doda całości charakteru. Odważniejsi mogą eksperymentować ze śmielszą kolorystyką.

Ważne uzupełnienie palety barw w kuchni boho to wszechobecne drewno. Jego kolor na blatach, pólkach i meblach jest dodatkiem, który stanowi nieodłączny element wystroju.

Meble kuchenne w stylu boho – jak wybrać?

Meble do pokoju w tym stylu powinny być w jasnych odcieniach, dzięki czemu optycznie rozjaśnią pokój, a także nieco go powiększą. Ważnym elementem będą materiały, z jakich są one wykonane. Niezawodne okażą się drewno i rattan. W kuchni warto postawić na szafki tworzone na wymiar, wykończone frontami z forniru. Kolor jasnego drewna lub biel sprawią, że w pomieszczeniu zrobi się przytulnie i zyska ono domową, łagodną duszę. Z kolei postawnie na konkretną barwę doda charakteru i w ciekawy sposób ożywi delikatne wnętrze. To jeden z powodów, dla których styl boho zdobywa coraz więcej serc osób urządzających swoje kuchnie i domy. Jasne, spokojne odcienie będą świetną bazą do wprowadzenia koloru (np. na kaflach lub obiciach mebli), co doda energii stonowanemu wnętrzu.

Poza tym ważne będą także akcesoria, takie jak obrus na stole lub wiklinowe kosze, oraz siedziska krzeseł obite we wzorzyste, geometryczne materiały. Styl mebli może być dowolny – dobrze sprawdzają się nowoczesne i minimalistyczne oraz te niemal wyciągnięte z lat 60. Świetnym uzupełnieniem całości będzie blat roboczy wykonany z drewna i impregnowany olejem.

Oświetlenie w kuchni boho – funkcjonalność i naturalność w jednym

W urządzaniu kuchni – poza meblami – niezbędnym elementem jest światło. Musi ono sprawiać, że chętnie przebywa się w danym pomieszczeniu, ale jednocześnie umożliwiać wygodne gotowanie. W końcu warto dokładnie widzieć, co się kroi lub wrzuca do garnka.  Dobrym wyborem będzie naturalna barwa światła. Odpowiednie są także ciepłe odcienie. Natomiast chłodne mogą nie pasować i kontrastować z przytulną aranżacją.

Aby dobrze doświetlić np. blat, warto wybrać kilka źródeł światła. Poza lampą na suficie odpowiednim rozwiązaniem będą taśmy ledowe. Jeśli w kuchni znajduje się stół, na ścianie, tuż przy nim, poleca się zawiesić np. kinkiet. Dzięki wielu źródłom światła pomieszczenie stanie się przytulne i jasne, a ilość światła można dawkować w zależności od potrzeb.

W kuchni duże znaczenie ma dostęp do światła dziennego, dlatego ciężkie zasłony lepiej zastąpić delikatnymi zazdrostkami, przez które przebijające się promienie słoneczne będą rozświetlać pokój.

Leave a Reply