Czy malowanie płytek łazienkowych ma sens? Wszystko, co musisz wiedzieć

Remont pomieszczeń wykończonych kaflami jest najbardziej wymagający. Nic dziwnego, że sporo osób szuka alternatywy dla skuwania podłóg i ścian. Farba to zdecydowanie tańsza opcja niż zakup zupełnie nowych kafelków. Jednak czy malowanie płytek w łazience ma sens?

Malowanie płytek łazienkowych – zalety

  • Oszczędność pieniędzy – farby do malowania płytek, folie i wałki kosztują mniej niż nowe kafelki i fugi. Jest to zatem sposób na ekonomiczne odświeżenie pomieszczenia.
  • Mniejszy bałagan – skuwanie płytek w kuchni czy łazience wiąże się z ogromnym nieporządkiem i mnóstwem kurzu w całym mieszkaniu. Kafle trzeba też dokądś wywieźć. Podczas malowania może dojść jedynie do zachlapań farbą, ale da się przed tym uchronić za pomocą folii.
  • Samodzielne wykonanie – położenie nowych płytek jest znacznie bardziej skomplikowane i zazwyczaj wymaga zatrudnienia ekipy remontowej. Nałożenie warstw farby na ściany to prostsze zajęcie, z którym niemal każdy da sobie radę.

Malowanie płytek ceramicznych – wady

  • Brak zmiany ułożenia i struktury płytek – czasami domownikom nudzi się nie tylko wzór na kafelkach, ale i ich ułożenie. Niestety farba nie daje możliwości dołożenia ich w innych miejscach czy odsłonięcia ścian. Nie zakrywa także wypukłości stworzonych np. pod specjalne wzory.
  • Trudność idealnego zakrycia niedoskonałości – gdy płytki są pęknięte lub mają jakieś rysy, da się je załatać, ale gdy robi się to pierwszy raz, zmiany mogą pozostać widoczne. Czasami lepiej zatrudnić do tego ekipę budowlaną.
  • Długi czas schnięcia – na czas schnięcia łazienka jest wyłączona z użytku, więc nie można wziąć prysznica czy np. chodzić po podłodze w pomieszczeniu.

Malowanie płytek – od czego zacząć metamorfozę łazienki?

Zanim zacznie się samo malowanie, trzeba odpowiednio przygotować pomieszczenie i powierzchnię. Najlepiej wynieść z łazienki wszystko, co się da, aby przedmioty nie przeszkadzały podczas renowacji. Następnie wszystkie pozostałe elementy należy osłonić folią i taśmą malarską. Po tym powinno się odtłuścić płytki, aby zwiększyć przyczepność farby. Można to zrobić nawet wodą z mydłem.

Kolejny krok to delikatne zmatowienie kafli za pomocą papieru ściernego. Po tym trzeba usunąć pył. Gdy płytki będą suche, wolno przejść do malowania. W razie jakichkolwiek ubytków czy uszkodzeń mechanicznych należy je załatać specjalnymi wypełniaczami zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Co ważne, przed aplikacją koloru warto zagruntować ściany.

Jak pomalować płytki ścienne i podłogowe?

W pierwszej kolejności farbę nakłada się na fugi. Do tego warto użyć cienkiego pędzla. Po pokryciu kawałka powierzchni należy chwycić za wałek i za jego pomocą uzupełnić przestrzenie pomiędzy spojeniami. Powinno się wykonywać tę czynność stopniowo, a nie od razu na całej ścianie. Wtedy kolor będzie równomiernie nałożony i zmniejszy się szansa na zacieki.

Do malowania najlepiej kupić specjalną farbę przystosowaną do aplikacji na kafelki. Gdy pierwsza warstwa produktu wyschnie, trzeba nałożyć kolejną. Dwie to minimum, aby przykryć dokładnie kolor i zarysowania starych płytek. W przypadku odnawiania podłogi warto używać dwuskładnikowych preparatów na bazie żywic epoksydowych. Zapewniają one większą trwałość powierzchni.

Leave a Reply