Domy modułowe – czy są trwałe?

Domy modułowe cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w krajach skandynawskich, w Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie. Coraz częściej jednak można zauważyć tego typu inwestycje w Polsce. Są one cenione przede wszystkim za możliwość szybkiego wzniesienia budynku, a także korzystną cenę takiej instalacji. Choć są doskonałą alternatywą dla obiektów budowanych tradycyjnie, to wiele osób obawia się, czy dom modułowy zapewni im bezpieczeństwo i pozostanie w dobrym stanie przez długi czas. Czy domy modułowe są trwałe? Podpowiadamy. 

Czym są domy modułowe?

Domy modułowe to budynki w większości przypadków jednorodzinne, które powstają z jednego lub kilku łączonych ze sobą modułów. Wcześniej są one wytwarzane w specjalnej fabryce. Takie przestrzenne konstrukcje następnie są przewożone na miejsce budowy i zespalane, tworząc wybrany przez inwestora obiekt. Produkcja poszczególnych części jest dość szybka, ponieważ zazwyczaj trwa od 1 do 3 miesięcy, w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Z kolei samo posadowienie domu możliwe jest nawet w jeden dzień.

Z czego wykonuje się domy modułowe?

Domy modułowe są trwałe, ponieważ wykonywane są z najwyższej jakości materiałów. Zazwyczaj ich szkielet wytwarzany jest z ze stali, która charakteryzuje się nie tylko dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych, ale także sporą wytrzymałością, a jednocześnie niewielkim ciężarem. Wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji konstrukcji domów modułowych wymienia się również drewno, beton i keramzytobeton.

Trwałość domów modułowych

Szybkość wykonania domu modułowego, a także jego atrakcyjna cena sprawiają, że wiele osób zastanawia się, czy tego typu konstrukcje są trwałe i mają szansę przetrwać przez wiele lat. Obawy takie mają zwłaszcza inwestorzy zainteresowani całorocznymi domami modułowymi, w których na co dzień chcą mieszkać i żyć.

Warto jednak wiedzieć, że mimo że tego typu konstrukcje powstają na podstawie innej technologii niż tradycyjne budynki, to w procesie ich powstawania wykorzystywane są jedynie wysokiej jakości materiały, a dodatkowo przestrzegane są te same przepisy budowlane, które muszą spełniać obiekty murowane. 

Dodatkowo obecnie wykorzystywane w Polsce projekty często pochodzą z krajów, w których budownictwo modułowe jest znacznie bardziej rozwinięte i funkcjonuje już od wielu lat, takich jak Stany Zjednoczone czy Kanada. Rzetelni producenci tego typu konstrukcji w Polsce często zdobywali swoje doświadczenie właśnie za granicą, na przykład w krajach skandynawskich i wykorzystują w swoich projektach pochodzące właśnie z tych regionów zaawansowane technologie.

Leave a Reply