Ekskluzywne meble kuchenne we włoskim stylu

Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, które urządzamy kompleksowo i raz na długi czas. O ile bez większych problemów możemy wymienić meble w salonie, jadalni czy sypialni, to już zmiana zabudowy kuchennej nie jest prosta. Dlatego tak istotną kwestią jest staranne zaplanowanie funkcji użytkowej, a równocześnie ubranie jej w odpowiednią „szatę”, aby mogła cieszyć nasze oko na długo.

wloskie meble kuchenne 1

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Niegdyś skrywana przed światem, dziś kuchnia jest pomieszczeniem eksponowanym, w którym lubimy przebywać, ale też zapraszać gości i chwalić się nią. Chcemy czuć się w niej komfortowo i przytulnie, podobnie jak w pokoju dziennym czy sypialni.

wloskie meble kuchenne 10

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Kuchnia obecnie jest jeśli nie najważniejszym, to z pewnością jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu – zauważa Bartek Góralewski manager z Galerii Ekskluzywnych Mebli Heban.  – To tutaj domownicy spotykają się, przyrządzając śniadanie i pijąc poranną kawę czy jedząc obiad, a wieczorem kuchnia często staje się centrum imprezy.

Idealna kuchnia, w której czujemy się dobrze, jest idealnie skomponowaną wypadkową kompozycji  estetycznej i użytkowości. Zwłaszcza jeżeli projektują ją specjaliści od designu.

wloskie meble kuchenne 11

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Po nitce do kłębka

Kuchnia przede wszystkim musi spełniać przypisaną jej rolę użytkową, a co za tym idzie, pomieścić najróżniejsze urządzenia. Ważną kwestią jest ergonomiczne zaplanowanie przestrzeni w taki sposób, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna. Nikt nie lubi przecież niepotrzebnie pokonywać dużych odległości między lodówką, kuchenką a zmywarką. Nawet jeśli z pasją oddajemy się gotowaniu, lubimy mieć wszystko w zasięgu ręki.

wloskie meble kuchenne 12

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Niespełna sto lat temu, bo w 1922 r., amerykańska ekonomistka Christine Fredericks przeprowadziła eksperyment mający na celu określenie jakie znaczenie ma długość pokonywanych odcinków pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia kuchni na efektywność naszej pracy. Badanie „niteczkowe” polegało na tym, że kobieta poruszająca się po kuchni miała, niczym Ariadna, przywiązaną do nogi nitkę, którą pozostawiała krzątając się cały dzień. Na podstawie długości zużycia nitki można było precyzyjnie przeanalizować drogę, jaką trzeba pokonać w trakcie codziennych czynności. Wynikiem tych badań było określenie „trójkąta roboczego”, który określa takie ustawienie sprzętów kuchennych, aby stworzyć ergonomiczną przestrzeń i zoptymalizować jej użytkowanie. Dziś jest to jeden z najważniejszych aspektów branych pod uwagę, niezależnie od stylu w jakim projektowana jest kuchnia.

wloskie meble kuchenne 13

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Kuchnia modna

Użytkowość kuchni to nie jedyna kwestia, na którą zwracamy uwagę, bo coraz częściej staje się ona przestrzenią reprezentacyjną. Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, bacznie zwracamy uwagę na jej walory estetyczne. I także tu możemy zaobserwować zmieniające się trendy we wzornictwie oraz mody.

wloskie meble kuchenne 2

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Kuchnia ewaluuje. Zmienia się wraz z postępem technologicznym, naszymi gustami oraz świadomością estetyczną. Jednocześnie żyjemy w czasach, w których nie obowiązuje jeden dominujący styl projektowania wnętrz, a trendy w architekturze nie zmieniają się tak szybko, jak w przypadku branży odzieżowej. Podobnie się dzieje również w modzie kuchennej.

wloskie meble kuchenne 3

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Tu panuje pełna dowolność. Do tego stopnia, że nie zawsze styl, w jakim jest zaprojektowana kuchnia, musi być idealnie taki sam, jak pozostałych pomieszczeń. Coraz częściej zdarza się, że harmonizuje z nimi właśnie na zasadzie eklektyzmu czy wręcz zdecydowanych kontrastów stylistycznych.

wloskie meble kuchenne 4

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

–  Do wnętrz bardzo „bogatych”, w klimacie glamour chętnie zamawiane są minimalistyczne kuchnie o prostych frontach, gdzie elementem łączącym jest np. kryształowa lampa – podkreśla Bartek Góralewski.

Ten minimalizm nie oznacza bynajmniej siermiężności. Kuchnie projektowane przez dobrych designerów w swojej urodzie zdają się być pełne magii, niemal irracjonalne, prowokacyjne i fascynujące. Ten trend zauważany jest niezależnie od stylu w jakim są projektowane. W tym celu zręcznie zestawia się ze sobą najróżniejsze materiały i wzory, często w zaskakujących kombinacjach.

wloskie meble kuchenne 5

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Moda ma to do siebie, że lubi powracać w bardziej nowoczesnej inii i formie. Z modą kuchenną jest podobnie.

Widzimy duży powrót do kuchni z frontami z  wysokiej klasy fornirów, lakierowanych na wysoki połysk – zwraca uwagę Bartek Góralewski. –  Jedną z takich kuchni można zobaczyć w naszej galerii z frontami z unikalnego mahoniu.

Kuchnia wygodna

Niezmiennie od lat możemy  zaobserwować modę na kuchenną wygodę. Dotyczy to nie tylko zmyślnego wyposażenia mebli w mnóstwo szafek o najróżniejszej wielkości i przeznaczeniu  oraz szuflad i umieszczanie ich za frontami przepastnych kuchennych szaf i wyspach.

wloskie meble kuchenne 6

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Coraz częściej w kuchni modnej pojawiają się takie udogodnienia, jak innowacyjne systemy otwierania szuflad i szafek gestem dłoni – podkreśla Bartek Góralewski z Galerii Ekskluzywnych Mebli Heban. –  Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza kiedy nie chcemy pobrudzić frontów mebli podczas gotowania. Jeśli chodzi o design – ciekawym rozwiązaniem są fronty z naturalnego kamienia i blaty ze spieku kwarcowego o grubości 12 mm, idealnie odwzorowujące  naturalny kamień.

wloskie meble kuchenne 7

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Włoska zabawa stylem

Producenci mebli kuchennych wychodzą naprzeciw obowiązującym trendom i oczekiwaniom coraz bardziej wymagających klientów. Muszą być przy tym bardzo elastyczni i zorientowani na potrzeby klientów.  Idealnym przykładem może być włoska manufaktura Aster Cucine , której meble dostępne są w Galerii Ekskluzywnych Mebli Heban, w Warszawie. Określenie „manufaktura” nie jest w tym przypadku przesadą, bowiem zabudowy Aster wykonywane są na wymiar, pod konkretne zamówienia.

wloskie meble kuchenne 8

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Klienci mają możliwość wyboru wykończenia, a także wyposażenia mebli. Aby temu sprostać firmy mają w swojej ofercie stałe linie produktowe, które w zależności od zamówienia odpowiednio modyfikują i personalizują na potrzeby konkretnego zamówienia.

W przypadku Aster Cucine oferowane linie odnoszą się do różnych okresów historycznych lub opierają na szlachetnych materiałach, takich jak drewno czy metal.  Są  niejednokrotnie zgrabnym połączeniem surowości i wytrzymałości z ulotnością i słodyczą stylu glamour. Połączenia te przyciągają uwagę, ciekawią i zachwycają. To bowiem szczególnie modne i pożądane cechy we współczesnym wnętrzarstwie i designie.

wloskie meble kuchenne 9

Meble kuchenne włoskiej manufaktury Aster Cucine

Spośród wielu linii produktowych Aster Cucine na uwagę zasługują kuchnie Factory, wyróżniające się chromowym wykończeniem frontów w połączeniu z miedzianymi akcesoriami czy Luxury Glam utrzymane we wciąż modnym klimacie glamour. Warta odnotowania jest także linia Timeline  pasująca do większości współczesnych wnętrz, która dzięki delikatnym rzeźbieniom trafia także w gusta osób lubiących bardziej klasyczne rozwiązania. Znajdziemy tu połączenia drewna ze szkłem czy oksydowanym metalem, a pojedyncze elementy mogą być na zamówienie malowane przez artystę Murraya Duncana.
W przypadku najlepszych producentów, podążających za trendami,  klienci Aster wraz z kuchnią kupują  wyjątkową część domu, źródło niepowtarzalnego klimatu i charakteru, a także coś, co można określić jako grę i zabawę.

Leave a Reply