Właściciele domów coraz częściej decydują się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii do zasilania swoich domów. Systemy fotowoltaiczne, określane w skrócie jako PV, pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej w domu. Zobacz główne zalety fotowoltaiki dla domu!
Jak działają systemy fotowoltaiczne?
Systemy fotowoltaiczne wykorzystują energię światła słonecznego do wytwarzania energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne składające się z pojedynczych ogniw słonecznych przekształcają światło słoneczne w prąd stały (DC). Falownik następnie przekształca tę energię elektryczną prądu stałego w prąd przemienny (AC), który jest rodzajem energii elektrycznej wykorzystywanej w domach. Energia ta jest następnie wykorzystywana do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego i oświetlenia.
Jedną z kluczowych zalet domowej instalacji fotowoltaicznej jest pomiar netto. Kiedy panele wytwarzają więcej energii elektrycznej niż zużywa Twój dom, nadwyżka energii jest sprzedawana do sieci. Potem można wykorzystać ją, aby zrekompensować energię elektryczną pobieraną z sieci.
Korzyści z fotowoltaiki dla Twojego domu – dlaczego warto?
Główne zalety fotowoltaiki dla domu to:
- Niższe rachunki za energię – wytwarzając własną energię elektryczną, zmniejszasz zależność od operatorów, a nawet możesz osiągnąć zerowe zużycie energii netto.
- Ekologia – energia słoneczna to czyste i odnawialne źródło energii, które wytwarza minimalną emisję dwutlenku węgla, co pomaga w walce ze zmianami klimatycznymi.
- Dofinansowania – można dostać dofinansowania, ulgi podatkowe i rabaty w rozwiązania w zakresie energii odnawialnej. W ten sposób obniża się początkowy koszt instalacji systemu fotowoltaicznego, dlatego jest on bardziej opłacalny.
- Niezależność energetyczna – należy też wskazać, że własne panele, zwłaszcza uzupełnione o bank energii, czyli akumulator, zapewniają większą niezależność energetyczną w razie pojawienia się problemów z dostawą prądu.
Instalacja fotowoltaiki – o czym należy pamiętać?
Przed zainstalowaniem paneli słonecznych należy przeprowadzić badania, aby określić najlepszą lokalizację zapewniającą optymalną ekspozycję na światło słoneczne. Inwestor musi też zdecydować się na konkretny typ instalacji PV, na przykład może być to instalacja off-grid, on-grid czy też instalacja z bankiem energii. Trzeba też wyznaczyć zapotrzebowanie energetyczne swojego gospodarstwa domowego, aby określić odpowiednią moc i rozmiar systemu fotowoltaicznego. Profesjonalny instalator z firmy, której domeną jest fotowoltaika Katowice czy z innego miasta, może pomóc w dostosowaniu systemu do konkretnych wymagań.