Gniazdka i włączniki – jak je dobrać do różnych rodzajów wnętrz. Poradnik

Podczas urządzania domu i mieszkania warto zwrócić uwagę nawet na najmniejsze detale. Jednym z nich są gniazda elektryczne i włączniki oświetlenia. Instalacja elektryczna może nie kojarzyć się z niczym stylowym czy ciekawym, ale nowoczesne modele pokazują, że wcale nie musi tak być. Jak dobrać wtyczki pasujące do wnętrz?

Wybór gniazdek elektrycznych i włączników – czym się kierować?

  • Styl pomieszczenia – warto montować takie elementy, które pasują do aranżacji. Wpływa na to zarówno kolor, jak i materiał włączników i gniazdek. Na rynku dostępne są m.in. białe, złote i czarne modele, które łatwo dopasować do wnętrza.
  • Funkcje włączników – czasami przydają się dodatkowe funkcje gniazdek i łączników. Na przykład w sypialniach i salonach należałoby zwrócić uwagę na możliwość regulacji natężenia światła. Ściemniacz pozwala wprowadzić do pomieszczenia klimatyczny nastrój. Są też modele podzielone na dwie części, z których każda odpowiada za określoną liczbę żarówek. Warto też rozważyć gniazdka elektryczne z USB, które dozwalają np. jednoczesne ładowanie telefonu i laptopa. Niekiedy oświetleniem da się sterować zdalnie za pomocą smartfona czy pilota.
  • Liczba wtyków – w niektórych pomieszczeniach jeden kontakt to zdecydowanie za mało. W pomieszczeniach biurowych czy w kuchni najlepiej zamontować gniazdka umożliwiające podłączenie kilku urządzeń w tym samym czasie.
  • Bezpieczeństwo – w łazienkach czy kuchniach, w których istnieje ryzyko przedostania się wilgoci do kontaktu, warto podłączać gniazdka z przykrywkami, które chronią je zarówno przed wodą, jak i przed dotykiem dzieci.

Nowoczesne gniazdka elektryczne – stylowe modele w projekcie instalacji

O tym, jak rozmieścić gniazdka, decyduje się już na etapie projektu. Zanim odbędzie się montaż, trzeba podjąć decyzję o konkretnych rodzajach kontaktów. Popularnym wyborem są białe, minimalistyczne modele, które pasują do większości wnętrz i wykonuje się je z plastiku. Coraz więcej osób sięga jednak po włączniki elektryczne w stylu retro z charakterystycznym bolcem.

Gniazdka elektryczne nowoczesne powstają nierzadko z metalu i mają złoty kolor. Pasują do aranżacji w stylu vintage czy mid-century modern. Natomiast gniazdka elektryczne czarne to dobry wybór do wnętrz industrialnych, gdzie korespondują z ciemnymi ścianami i metalowymi wykończeniami mebli.

Niezależnie od modeli gniazd i włączników można je ozdobić ramkami. W sklepach budowlanych znajdują się specjalne samoprzylepne ozdobniki, które nakleja się wokół plastikowych elementów. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w pokoju dziecięcym.

Rodzaj gniazdek elektrycznych – montaż odpowiednich modeli w aranżacji wnętrza

Warto pamiętać o podziale gniazdek na podtynkowe i natynkowe, które różnią się sposobem montażu. Modele elektryczne natynkowe są nieco większe i bardziej zauważalne. Co kluczowe, montaż gniazdek podtynkowych pozwala na umieszczenie kontaktu w przestrzeniach o bardzo ograniczonej powierzchni.

Blisko schodów powinno się zamontować włączniki schodowe, czyli takie, które łączą się ze sobą na górze i na dole. Można włączyć światło, gdy schodzi się z piętra na parter, a po zejściu wyłączyć żarówkę już w dolnej części domu. To mocno wpływa na komfort posługiwania się oświetleniem w nocy.

Rozmieszczenie gniazd to kluczowa kwestia w wygodnym użytkowaniu mieszkania. Trzeba dobrze przemyśleć, gdzie będzie się używało odkurzacza, komputera, sprzętów kuchennych czy suszarki do włosów. Liczbę gniazdek wybrać należy indywidualnie do każdego domu, ponieważ wszyscy użytkownicy mają inne potrzeby.

Trzeba też zaplanować, na jakich wysokościach znajdą się włączniki i kontakty. Liczba centymetrów nad podłogą jest szczególnie ważna w domu z dziećmi czy z osobami z niepełnosprawnościami. Osprzęt elektryczny powinien być na optymalnym poziomie, aby każdy zainteresowany mógł do niego dosięgnąć. Czasami zależy to od danego pomieszczenia. Na przykład w kuchni kontakty muszą znaleźć się nad blatem.

Leave a Reply