Inteligentne oświetlenie wokół domu

Inteligentne oświetlenie montuje się nie tylko wewnątrz domu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają w oszczędny i kontrolowany sposób oświetlić elewacje, podjazdy, alejki i rośliny w ogrodzie. Lampy można bezprzewodowo łączyć w grupy, tworząc strefy według indywidualnych potrzeb i upodobań. Podpowiadamy, jak to zrobić w prosty sposób.

Na elewacji i w ogrodzie można zainstalować trzy typy oświetlenia. Pierwszy sposób to montaż i podłączenie lamp do jednego włącznika. Sterowanie światłem odbywa się wtedy tradycyjnie – włącza się je i gasi, gdy zachodzi taka potrzeba. Można się jednak zapomnieć i niepotrzebnie zostawić światło włączone na długi czas, a w konsekwencji zapłacić wysokie rachunki.

Kolejnym rozwiązaniem są lampy z czujnikami zmierzchu lub ruchu i zmierzchu. Pierwsze automatycznie zapalają się po zmierzchu i gaszą, gdy zrobi się jasno, drugie dodatkowo włączają się na określony czas gdy wykryją ruch. Taki system jest bardziej oszczędny od klasycznego. Był ponadto początkiem inteligentnego systemu zewnętrznego oświetlenia.

Więcej niż czujniki

Inteligentne lampy mają wszystkie funkcje powyższych rozwiązań, a także kilka innych, bardziej nowoczesnych, które pozwalają zaprogramować oświetlenie według potrzeb użytkownika, często przy pomocy intuicyjnej aplikacji w smartfonie. – Przykładowo, cyfrowe kinkiety zewnętrzne z serii LED iHF są wyposażone w czujnik o szerokim kącie detekcji i kilkumetrowym zasięgu. Włączają się w momencie ruchu człowieka, ale nie reagują na padający deszcz czy ruch małych zwierząt. Dużym atutem jest również stylowy wygląd i wiele opcji aranżacji. Doskonale wyglądają na elewacjach i tarasach – zaznacza Radosław Szczebak, manager marki Steinel w Lange Łukaszuk. – Te oprawy wyróżniają się ponadto takimi zaletami, jak komunikacja przez Bluetooth, możliwość ustawiania różnych funkcji za pomocą aplikacji oraz możliwość łączenia lamp w grupy – wymienia.

Łączenie oświetlenia w grupy daje ciekawe możliwości. Jedną z nich jest możliwość zaplanowania pewnych stref oświetleniowych w ogrodzie: alejek i ścieżek, roślin, tarasu lub pergoli oraz podjazdu. Dzięki czujnikom można również ustawić, kiedy i jak mają się te strefy uruchamiać i czy włączenie jednej grupy lamp będzie skutkowało uruchomieniem na przykład dwóch innych. Strefy tworzy się w kilka chwil przy pomocy aplikacji. Lampy łączą się ze sobą automatycznie i bezprzewodowo przez Bluetooth. – Przeciętny użytkownik smartfona nie powinien mieć problemów z konfiguracją i ustawieniem sterowania, a sama instalacja wymaga użycia minimalnej ilości kabli – podkreśla ekspert z Lange Łukaszuk.

Grupy i strefy

Inteligentne systemy oświetleniowe umożliwiają łączenie opraw elewacyjnych z ogrodowymi w prawie dowolnych konfiguracjach. – Kinkiety łączymy na przykład z lampami stojącymi GL 80 LED iHF – sugeruje ekspert. ­– Najczęściej oświetla się nimi ogrody, tarasy i ścieżki wzdłuż podjazdów – wskazuje. Inteligentne lampy dają wybór. Można wyłączyć czujnik i zamiast tego aktywować tryb stałego świecenia z pełną mocą.

Dużym udogodnieniem jest to, że inteligentnym oprawom oraz ich całym grupom można przypisać indywidualne ustawienia, takie jak czas świecenia lampy po automatycznym włączeniu, moment zmierzchu czy wartość światła podstawowego i głównego. – Można ustawić lampy tak, aby zapalały się i gasły przy określonej jasności lub ustawić inne natężenie światła, gdy ktoś w ogrodzie jest, a inne, gdy nikogo w nim nie ma. Możliwości są naprawdę spore – wyjaśnia Radosław Szczebak. Dzięki dostępnym opcjom użytkownik sam decyduje, które lampy wspólnie włączą się po wykryciu ruchu, a które po zapadnięciu zmierzchu.

Doskonałe oświetlenie wokół całego budynku zapewniają także lampy punktowe z obrotową głowicą, dzięki której kieruje się światło w pożądane miejsce. – Podwójne i pojedyncze oprawy Spot Connect obracają się w zakresie 180 stopni i przechylają o 90 stopni, dzięki czemu kierujemy światło we właściwą stronę – podkreśla manager marki Steinel.

Ścieżki i rośliny

Planując aranżację przed budynkiem powinno się pomyśleć o oświetleniu ścieżek wokół niego. W tym przypadku także sprawdzą się lampy z obrotową głowicą i wyposażone w czujnik o kącie detekcji 90 stopni i zasięgu do 10 metrów, takie jak oprawy Spot Way Connect. Natomiast planując oświetlenie ogrodu, nie można zapomnieć o roślinach. Im także można zafundować inteligentne światło w postaci Spot Garden Nightautomatic, która automatycznie uruchamia światło po zmroku i wyłącza je o świcie.

Inteligentne oprawy mają wiele zalet. Za pomocą różnych czujników automatyzują uruchamianie i wyłączanie oświetlenia. Dzięki coraz bardziej powszechnej technologii Bluetooth użytkownik może przez smartfona konfigurować funkcje lamp, czy tworzyć własną wizję oświetlania swojej posesji. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają też uzyskanie wymiernych oszczędności, dzięki ograniczeniu strat zużycia energii elektrycznej.

Leave a Reply