Futurystyczne mieszkania, w których nowoczesnymi technologiami naszpikowane są nawet łazienki, można spotkać nie tylko w Japonii. Warto się nimi zainteresować, ponieważ ułatwiają codzienne czynności. Które z nich najbardziej mogą się przydać? W znalezieniu odpowiedzi pomoże ten przegląd kilku praktycznych rozwiązań z kategorii smart home.
Nowoczesna muszla klozetowa
Współczesna muszla klozetowa nie musi być tylko prostym mechanizmem wyposażonym w mechaniczny system spłukujący wodę. Nowoczesne konstrukcje pozwalają na połączenie jej z bidetem w jedno urządzenie sanitarne. Dzięki temu można przede wszystkim zaoszczędzić miejsce, co ma szczególnie duże znaczenie, gdy powierzchnia łazienki jest mocno ograniczona.
Budowa muszli klozetowej
Jak wygląda i działa taka muszla? Pod względem wzornictwa niemal nie różni się od znanych od dekad odpowiedników. Ze względów zdrowotnych współczesne muszle klozetowe projektowane są bez rantów. Oznacza to, że deska nie wystaje poza obrys miski. Taka budowa eliminuje ryzyko dotknięcia spodu deski, czyli miejsca, w którym gromadzą się bakterie i wirusy.
O zastosowanej w niej technologii świadczą przede wszystkim przyciski umieszczone na tylnej części sedesu lub panelu kontrolnym po jednej ze stron sedesu. Umieszczenie ich w tym miejscu ułatwia sterowanie dyszą myjącą. Z panelu kontrolnego nie trzeba jednak korzystać. Wielu producentów do zestawów sprzedażowych dołącza piloty.
Działanie muszli klozetowej
Funkcjonalność tego rodzaju urządzeń jest jednocześnie zaawansowana i prosta. Osoba użytkująca ma do wyboru kilka trybów działania myjki. Pozwala to dostosować temperaturę i siłę strumienia wody oraz wybrać (lub nie) opcję suszenia. Wiele muszli daje ponadto możliwość podgrzania muszli klozetowej oraz przygaszone diody LED, dzięki którym w nocy nie trzeba zapalać światła w łazience.
Przed zakupem najlepiej sprawdzić nie tylko możliwości sprzętu, ale także sposób jego czyszczenia. Warte polecenia są przede wszystkim muszle z systemami automatycznej dezynfekcji przed i po skorzystaniu z bidetu. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na mechanizm mocujący sedesu. Dla własnego komfortu lepsza będzie deska wolnoopadająca.
Bezdotykowa spłuczka do muszli klozetowej
Zaawansowane technologicznie toalety są integralnymi mechanizmami, przez co nie zawsze mają wszystkie oczekiwane funkcje. Na szczęście nowoczesną toaletę można stworzyć przy pomocy akcesoriów. Jednym z nich jest deska z funkcją bidetu. Drugą – spłuczka zapewniająca maksymalny poziom higieny.
Uruchomienie spłukiwania cechuje maksymalna prostota – wystarczy wykonać ruch dłonią w powietrzu. W zależności od tego, jak będzie długi, do muszli zostanie skierowane mniej lub więcej wody. Takie urządzenia zasilają baterie alkaliczne, które wystarczają nawet na kilkadziesiąt tysięcy spłukań. Co ważne, producenci projektują spłuczki w taki sposób, by nie trzeba było wiercić ściany w celu ich umieszczenia.
Automatyczna bateria umywalkowa
Zaawansowane technologie do łazienek często cechuje niezwykła wręcz prostota użytkowania. Najlepszym przykładem są znane z sanitariatów w miejscach publicznych baterie umywalkowe. Zasada ich działania sprowadza się do podłożenia rąk pod kran. Wbudowany w niego czujnik wykrywa znajdujący się w pobliżu obiekt i uruchamia strumień wody. Z kolei po zabraniu rąk niemal natychmiast przestaje ona lecieć.
Zalety montażu nowoczesnego kranu
Zautomatyzowana bateria to przykład rozwiązania zarówno ekologicznego, jak i higienicznego. Dzięki niemu do minimum zmniejsza się ryzyko przeniesienia drobnoustrojów z umywalki na skórę oraz oszczędza wodę. Jej zużycie można dodatkowo ograniczyć za pomocą perlatora. Jest to niewielkie urządzenie montowane na końcówce kranu. Służy do napowietrzania cieczy, co sprawia, że wydaje się, jakby wypływało jej więcej.
Kolejnym sposobem na ograniczenie wydatków jest montaż termostatu. Dzięki niemu temperatura wody w umywalce zawsze będzie dokładnie taka, jakiej zażyczą sobie domownicy. Takie urządzenie zapewnia tym samym podwójną korzyść. Ilość niepotrzebnie marnowanej zimnej cieczy, która płynie zaraz po odkręceniu baterii, spada do zera. Nie ma również ryzyka poparzenia się po odkręceniu kurka z ciepłą wodą. W celu zminimalizowania strat instalacje umywalki i klozetu warto połączyć i wykorzystywać zużyty płyn do spłukiwania.
Praktyczne lustra LED
Bez lustra w łazience ani rusz. Czy jednak musi być to po prostu tafla w oprawie? Niekoniecznie, co udowadniają niektórzy ich producenci. W ich ofertach znajdują się egzemplarze okolone diodami o zmiennej intensywności oświetlenia. W sprzedaży dostępne są modele w różnych kształtach – okrągłe, owalne, kwadratowe i prostokątne.
Funkcjonalność luster z diodami LED
Możliwość regulowania mocy diod przyda się w trakcie wielu codziennych czynności. Ustawione na wyższą moc lampki przydadzą się w trakcie robienia makijażu lub golenia. Mniejsza moc LED-ów jest za to mniej męcząca dla oczu, a co za tym idzie, doskonale dopełni relaksującą atmosferę w trakcie brania kąpieli.
Wysoka temperatura i wilgotność przyczyniają się do parowania luster, co bywa uciążliwe, gdy np. po prysznicu trzeba się jeszcze umalować albo ogolić. Rozwiązaniem tego problemu są właśnie lustra LED. Wiele ich modeli wyposażonych jest w urządzenie usuwające parę i skropliny.
Szyby o zmiennej przezierności
Zaawansowane technologicznie muszle klozetowe, baterie łazienkowe i lustra LED to technologie, które są praktyczne, ale raczej nie budzą zachwytu. Zupełnie inne odczucia wzbudza szkło o zmiennej przezierności. Co to takiego? Za sprawą zmyślnej technologii może być raz całkowicie przezroczyste, a raz mleczne lub ciemne. Istnieją dwie metody pozwalające osiągnąć taki efekt:
- SPD (suspended particle devices) wykorzystująca zawiesinę cząstek chemicznych;
- PDLCD (polimer dispersed liquid crystal devices) opartą na dyspersji ciekłych kryształów.
Działanie szkła o zmiennej przezierności
Pod skomplikowanymi pojęciami kryją się zaawansowane rozwiązania techniczne, które na szczęście da się wyjaśnić w prosty sposób. W obu przypadkach między zwykłymi, przezroczystymi taflami przyklejona jest folia SPD albo PDLCD. Po włączeniu prądu przezierna dotąd szyba przestaje przepuszczać światło. Ponowny kontakt folii z napięciem elektrycznym wywołuje odwrotny skutek.
Do czego przydają się tafle o zmiennej przezierności?
Producenci szyb o zmiennej przezierności niekiedy oferują więcej niż dwa tryby działania. Przy pomocy pilota bądź panelu sterującego można regulować przezroczystość szyby w różnych zakresach, np. 30% (przy takim ustawieniu widać jeszcze dość dużo), 60% (widoczność z zewnątrz jest zdecydowanie mniejsza) itd. W sprzedaży dostępne są też tafle z funkcją grzewczą.
Jakie zastosowanie w łazience ma szkło ze zmienną przeziernością? Taką taflę można zamontować zamiast zwykłej szyby okiennej. Na czas prysznica lub kąpieli matowa szyba pozwoli zachować pełną prywatność. Gdy nie będzie ona potrzebna, np. w trakcie sprzątania pomieszczenia, szybę wystarczy rozjaśnić. Tego rodzaju tafla będzie użyteczna również jako dodatkowa zasłona kabiny prysznicowej. Gdy do łazienki wejdzie druga osoba, przezierność tafli da się błyskawicznie zmniejszyć.