Czym czyścić fugi? Istnieje wiele metod, a każda z nich radzi sobie z konkretnym rodzajem zabrudzeń. Prawdą jest jednak, że brudne i zniszczone fugi rzucają się w oczy niemal od razu, niszcząc estetyczny wystrój łazienki. Jak więc o nie zadbać? Oto sposoby na wyczyszczenie fug!
Dlaczego należy dbać o fugi?
Fugi to nieunikniony element wystroju wnętrz, w tym łazienek czy kuchni, czyli wszędzie tam, gdzie zostaną położone kafelki. Niestety, przez to są one narażone na działanie zanieczyszczeń, które osadzają się w zagłębieniach – wyglądają wtedy nieestetycznie, szarzeją i psują ogólne wrażenie danego pomieszczenia. W tego typu pokojach konieczne jest więc zachowywanie porządku i czystości ze względów higienicznych i zdrowotnych. Tym samym nieuniknione wydaje się dbanie o wygląd fug.
Takie szczeliny to miejsca do rozwoju mikroorganizmów, takich jak np. pleśń i grzyby, których obecność może być szkodliwa w bezpośrednim kontakcie oraz w wyniku uwalnianych do otoczenia toksyn.
Żeby uniknąć niepożądanych skutków rozwoju bakterii w fugach, wystarczy regularnie dbać o stan łazienki – często sprzątać i wietrzyć. Dzięki tym prostym nawykom można ułatwić dbanie o ogólny porządek czy uniknąć namnażania bakterii, a tym samym zadbać o wygląd całego pomieszczenia
Jak wyczyścić fugi w łazience domowymi sposobami?
Czym wyczyścić fugi? Niezawodnymi substancjami do czyszczenia fug, które można znaleźć w każdym domu, są:
- sok z cytryny;
- proszek do pieczenia;
- ocet;
- soda oczyszczona.
Potrzebne będą również narzędzia takie jak wąska szczoteczka do fug lub szczoteczka do zębów, zmywak, gąbka, ściereczka oraz spryskiwacz.
Najprościej wyczyścić fugi przy pomocy kwasu z cytryny. Należy spryskać nim przestrzenie między płytkami, odczekać kilka minut, a następnie spłukać sok wodą i przetrzeć ściereczką lub gąbką. Po zabiegu fugi będą rozjaśnione i pozbawione brudu.
Jeśli jednak spoiny są zaniedbane i widać na nich poważne zabrudzenia, najlepiej sprawdzić inne środki. Pleśń i brudne fugi można czyścić specjalnymi detergentami, ale równie dobrym środkiem będzie proszek do pieczenia. Należy wykonać z niego pastę – 2-3 opakowania proszku trzeba wymieszać z 2-3 łyżkami ciepłej wody do uzyskania jednolitej, gęstej konsystencji. Papkę powinno się nałożyć na czyszczone miejsca i pozostawić na około 30 minut. Po tym czasie przy użyciu szczoteczki do zębów wciera się pastę w fugi, dokładnie je szorując. Następnie wystarczy dokładnie spłukać resztki brudu i proszku do pieczenia ciepłą wodą.
Gdy ta metoda również jest nieskuteczna, można wykorzystać sodę oczyszczoną. Należy stworzyć z niej podobną pastę jak z proszku do pieczenia, a dla skuteczniejszego działania wodę wymieszać z wodą utlenioną lub użyć tylko jej. Po rozprowadzeniu na zabrudzeniach wystarczy odczekać 10 minut. Na koniec powinno się wyszorować fugi, a potem całość spłukać i zetrzeć ściereczką.
Najsilniejszym roztworem jest mieszanina sody z octem. Do 100 ml wody należy dolać 100 ml octu i dodać opakowanie sody oczyszczonej. Można też wlać olejek aromatyczny, kory zniweluje ostry zapach. Świetnie sprawdzi się preparat z drzewa herbacianego, działający antybakteryjnie. Roztwór powinno się położyć na spoiny przy pomocy spryskiwacza i odczekać kilkadziesiąt minut. Po tym czasie fugi wystarczy umyć mokrą ściereczką lub gąbką i cieszyć się ich świeżym wyglądem.
W sytuacjach, gdy fugi wydają się bardzo zaniedbane, można sięgnąć po silniejszy preparat. Rozprawi się on ze wszelkimi zanieczyszczeniami i pozostawi je bez nieprzyjemnego nalotu. Warto mieć na uwadze, że tego typu produkty są zazwyczaj silnie żrące, dlatego stosuje się je rozcieńczone z wodą – w proporcji 1:1. Roztwór należy nałożyć na fugi, a po kilku minutach wystarczy go spłukać wodą i przetrzeć spoiny.
Jak zapobiegać zanieczyszczeniu fug?
Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tyczy się to także wypełnień między kafelkami. Nawet najlepiej dobrane fugi przestaną być ozdobą, gdy będą brudne, pokryje je nalot czy widoczna pleśń.
Przede wszystkim nie powinno się dopuścić do takiej sytuacji, a najlepszy sposób to regularne czyszczenie szczelin. Wystarczy nawet raz w miesiącu dokładnie zadbać o wypełnienia między płytkami, używając specjalnych preparatów lub wyrobów domowych. Dzięki temu fugi będą wolne od zbierającego się brudu. Kolejnym ważnym elementem jest codzienne zwracanie uwagi na małe rzeczy jak np. wietrzenie łazienki.
Po kąpieli lub prysznicu w małym pomieszczeniu kumuluje się dużo pary wodnej, wzrasta temperatura i wilgoć. Są to doskonałe warunki dla rozwoju grzybów i pleśni. Jak temu zapobiec? Wystarczy zostawić otwartą kabinę prysznicową oraz otwarte drzwi do łazienki, co przyspieszy wyrównywanie temperatury. Dodatkowo z kafelków pod prysznicem można zgarniać nadmiar wody przy pomocy ręcznej ściągaczki do wody.
W przypadku fug ceramicznych najlepiej używać specjalnych środków do impregnacji, które wnikają w strukturę wypełnienia lub pozostawiają na wierzchu warstwę ochronną. Preparaty nie będą jednak skuteczne w przypadku fug epoksydowych.