Jak ochronić dom przed słońcem?

My nie czujemy przesytu słońcem w ten wiosenny czas. Jeżeli jednak ktoś odczuwa negatywny wpływ majowych upałów to powinien pomyśleć o sposobach na ochronę przed nimi.

Latem temperatury będą sięgały 40° C, warto więc skorzystać ze skutecznych metod chroniących przed słońcem, takich jak markizy, rolety i żaluzje. Wybór zależy od tego, jak bardzo osłony mają chronić pomieszczenia przed słońcem. Doradzamy jak zabezpieczyć cały dom, od parteru po sam dach.

Na parterze i na piętrze

Większość posiadaczy domów rodzinnych, salon i pokój dzienny ma usytuowanych właśnie na niższej kondygnacji budynku – parterze, bądź wysokim parterze i półpiętrze. Ochrona przed słońcem i możliwość kontroli dopływu naturalnego światła do tych pomieszczeń jest ważna, ponieważ to w nich spędzamy najwięcej domowego czasu w dzień. W licznych przypadkach promieniowanie jest ograniczone przez drzewa, krzewy czy pergole bądź gzymsy i daszki wyższych kondygnacji.

Dbając o zapewnienie optymalnych warunków mieszkaniowych w sytuacji, gdy słońce trapi użytkowników przez cały dzień, w pokojach z oknami na południe bądź południowy-zachód, warto zainstalować rozwiązania chroniące przed słońcem i nagrzewaniem. Skutecznymi sposobami jest montaż rolet wewnętrznych czy zewnętrznych, zasłon oraz żaluzji i markiz.

Z firan, zasłon i okiennic, także z aluminiowych żaluzji korzysta coraz mniej osób. Pierwsze stanowią aktualnie tylko element dekoracyjny, wpływający na aranżację wnętrz pomieszczeń i budynków. Żaluzje wyparły bardziej estetyczne i nowocześniejsze rozwiązania – mówi Marcin Miraś, dyrektor handlowy firmy Vertex S.A., wiodącego na polskim rynku producenta osłon okiennych. – Wraz ze zmianą stylu życia na bardziej dynamiczny i wygodny, w chwili gdy klienci szukają rozwiązań najbardziej praktycznych wybierają akcesoria takie jak rolety i markizy, które służą przez wiele lat, nie wymagają nadzoru i są wielofunkcyjne – dodaje Marcin Miraś.

markizy

fot. Vertex

Na rynku dostępne są rozwiązania, które w różnym stopniu przepuszczają światło, rolety zewnętrzne w 100% zaciemniające wnętrza, wewnętrzne, które gwarantują niemal pełne zaciemnienie o dowolnej porze dnia oraz inne o większej przepuszczalności światła.

Rolety zaciemniające są idealne do sypialni i pokoi dziecięcych, pozostałe akcesoria do pomieszczeń użytkowych, tworzących część sfery dziennej, bądź gabinetów, pomieszczeń rekreacyjnych czy usługowych. Warto dodać, że rolety, szczególnie te o największym stopniu zaciemnienia charakteryzują się dużą izolacyjnością. Są wykonane z trójwarstwowej tkaniny, którą tworzą od środka pomieszczenia poliester, a od strony zewnętrznej powłoka aluminiowa odbijająca ciepło. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa odpowiedzialna                za zaciemnienie.

rolety

fot. Vertex

Badania potwierdziły, że takie rolety poprawiają izolacyjność okna nawet  do 30% (wszystkie inne 10-25%). Dzięki temu w lecie temperatura odczuwalna wewnątrz budynku może być niższa nawet o kilka stopni Celsjusza od tej na zewnątrz. Natomiast w chłodniejsze dni, podczas ogrzewania pomieszczeń, rolety izolują zgromadzone ciepło, co jest ważne z przyczyn ekonomicznych. Tym samym rolety nie są akcesoriami sezonowymi, użytkownicy czerpią z nich korzyści przez cały rok.

Nie bez znaczenia jest również kolor materiału rolety czy materiału markizy, których na rynku dostępna jest pełna gama. Mimo, że ciemniejsze rolety przepuszczają mniej światła słonecznego, to bardziej się nagrzewają, dlatego w ochronie przed przegrzaniem skuteczniejsze są rolety wewnętrzne, markizy o jasnych kolorach.

rolety kasetowe

fot. Vertex

Większość z akcesoriów może być operowana manualnie lub sterowana elektrycznie za pomocą przycisków umieszczonych przy oknie lub pilotem.

Najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed nagrzewaniem się pomieszczeń jest montaż osłon zewnętrznych – rolet, markiz lub okiennic, które popularne są w krajach Śródziemnomorskich – mówi Marcin Miraś z firmy Vertex S.A. Dzięki nim, słońce nie przedostaje się do wnętrza, zatrzymuje promienie przed oknem. W mniejszym stopniu pozwalają na kontrolę dopływu światła. Z drugiej strony takie rolety mogą zaciemnić okno   w 100%, tłumią hałas dochodzący z zewnątrz, chronią okno przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi na przykład przez grad lub gałęzie. Zapewniają prywatność i dodatkową ochronę przed włamaniem – uzupełnia Marcin Miraś.

Markizy tak jak rolety zewnętrzne odbijają promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby i ją nagrzeją. Dzięki temu zapewniają skuteczną ochronę przed uciążliwym upałem, nawet    w najgorętsze dni lata. Główną zaletą markiz jest to, że przepuszczają wystarczającą ilość światła, aby można było swobodnie spędzać czas i poruszać się w pomieszczeniu. Najnowsze markizy dzięki zaawansowaniu technologicznemu są mniej awaryjne, na co zwykle narzekali użytkownicy standardowych markiz.

Równie popularnym rozwiązaniem, co rolety zewnętrzne i markizy, do zastosowania             na parterze i piętrze, są rolety wewnętrzne. Mogą one być wolno-wiszące lub z bocznymi prowadnicami. W tych pierwszych wałek, na który nawija się materiał, nie jest niczym osłonięty. Te rolety są tańsze niż chowane w kasetach; mogą też mieć większe wymiary. Pamiętajmy jednak, że im większa roleta, tym szerszej potrzebuje rury nawojowej, co może być nieatrakcyjne.

Rolety w kasetach, wyposażone w boczne prowadnice, są częściej stosowane. Ich zalety, oprócz estetyki, to szczelne zasłonięcie okna i wyeliminowanie gromadzenia się kurzu na rurce nawojowej. Kasetę i prowadnice można idealnie dopasować do okna, dzięki czemu wyglądają jak jedna całość.

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się rolety “dzień-noc”, w których poziome pasy z materiału przezroczystego przeplatają się z pasami z materiału gęściejszego. Materiał jest nawinięty podwójnie na dwóch wałkach; przy przesuwaniu pasy zaciemniające mijają się z przezroczystymi, co pozwala na podobną regulację ilości światła, jak przy żaluzjach.

Dobrym rozwiązaniem są rolety pionowe, które sterowane są za pomocą łańcuszka lub korby i pozwalają na tworzenie szczelin pomiędzy materiałem. Ten nowoczesny system osłony okiennej stosowany jest najczęściej w budynkach użyteczności publicznej, tj.: bankach, firmach, salach konferencyjnych, uczelniach.

Na poddaszu

Właściciele domów, którzy korzystają z użytkowego poddasza, cenią go za klimat i wygodę. Aby móc cieszyć się atmosferą, którą stwarzają skosy dachu, drewniane wykończenia i funkcjonalne rozwiązania, warto mieć wpływ na naturalne oświetlenie. Tym bardziej,         że okna połaciowe są najbardziej nastawione na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Do ochrony pomieszczeń na najwyższej kondygnacji najlepiej sprawdzają się rolety materiałowe wewnętrzne oraz markizy dachowe. Mimo usytuowania okna pod kątem, rolety nie będą zwisać pionowo. Dzięki prowadnicom i mocowaniom, rolety są dokładnie rozpięte wzdłuż ramy okna. Ich zastosowanie opisano powyżej i jest analogiczne dla okien na poddaszu.

Natomiast markizy dachowe, są wykonane ze specjalnej, odpornej na czynniki atmosferyczne siateczki. Są naciągnięte na zewnątrz okna, a co ważne, można kontrolować je z wewnątrz pomieszczenia. Jak w przypadku standardowych markiz, ograniczają nagrzewanie się poddasza, przy jednakowym zachowaniu widoczności.

Podsumowując, rolety zewnętrzne ze względu na całkowite zaciemnienie wnętrza najlepiej stosować w pokojach, z których nie korzystamy w ciągu dnia, na przykład w sypialniach. Także ich dobra izolacyjność akustyczna ma tutaj duże znaczenie.

Rolety materiałowe wewnętrzne są najlepsze w pomieszczeniach, w których istotna jest ochrona przed słońcem, w których powinno być jasno, takich jak pokój dziecięcy, kuchnia, gabinet, salon. Markizy najlepiej chronią przed nagrzaniem się pomieszczeń i sprawdzą się w pomieszczeniach z wyjściem na taras, bądź dużymi przeszkleniami.

Zobacz kolorowe rolety do pokoju dziecka.
Sprawdź także, jak dekoracje okienne mogą powiększyć mały salon.

Leave a Reply