Jak oświetlić pokój dziecka? Jakie wybrać lampy?

Mała lampka na biurko, większa do ustawienia na podłodze, kinkiety i lampy sufitowe, dające światło rozproszone lub punktowe. Wykonane z różnorodnych materiałów od tworzyw sztucznych poczynając, przez chromowane metale i szkło, po pióra, papier czy drewno. Ale jakie będą najlepsze do dziecięcego pokoju?

Oferta producentów lamp jest na tyle szeroka, że coraz trudniej się w niej odnaleźć i zdecydować na konkretny model. Często przy zakupach pojawia się sporo pytań – czy ta lampa dobrze sprawdzi się w pokoju dziecięcym; czy wybrana lampa będzie pasowała do wystroju pokoju, czy ten model wykonany jest z bezpiecznych dla dzieci materiałów; jaka lampa będzie odpowiednia na komodę jeśli dziecko dopiero przyszło na świat? Aby ułatwić wybory, podpowiadamy kilka ciekawych rozwiązań.

Dobierając oświetlenie do pokoju dziecka, szczególną uwagę należy poświęcić kilku strefom w pomieszczeniu, których wybór w dużej mierze zależy od wieku pociechy.

Jeśli urządzamy pokój dla noworodka przyda się:

  • oświetlenie główne – górne –czyli lampa wisząca z sufitu – jest to podstawowe źródło światła, które pomaga przy codziennych czynnościach,
  • oświetlenie miejsca, w którym będziemy przewijać dziecko np. przy komodzie/ przewijaku,
  • lampka nocna.

Wartym zamontowania elementem są ściemniacze, które montuje się w gniazdku przy włączniku. Dzięki nim można regulować natężenie i moc światła, co może być bardzo przydatne kiedy często odwiedzamy naszego podopiecznego np. w nocy. Prostszym i tańszym rozwiązaniem może być zakup żarówek o mniejszej mocy (np. 25W). Dzięki nim wybrane punkty świetlne nie będą przeszkadzały i nadadzą nastrój w pokoju.

Jeśli urządzamy pokój dla przedszkolaka czy starszego dziecka przyda się:

  • oświetlenie górne – oświetla pokój do zabawy,
  • lampka nocna – np. stojąca na szafce nocnej, która nada delikatne światło, przy którym jednocześnie będzie można czytać bajki na dobranoc – np. z kloszem który rozprasza światło,
  • lampka na biurko lub przy stoliku, przy którym dziecko rysuje czy odrabia lekcje. Warto, aby miała regulowane ramię (wysokość, poziom nachylenia) oraz ruchomy klosz. Jeśli dziecko jest praworęczne taką lampę stawiamy po lewej stronie biurka. (wtedy nie zasłonimy światła),
  • kinkiet – który nada pomieszczeniu klimat, ociepli go i oświetli np. regał z książkami czy galerię prac lub zdjęć umieszczoną na ścianie. Jest to rodzaj oświetlenia przede wszystkim dekoracyjny.

Warto również zadbać o poczucie estetyki dzieci już od najmłodszych lat. Bardzo istotna
jest funkcjonalność oświetlenia, jego rozmieszczenie w pokoju, jakość materiałów
z jakich jest wykonane, ale również ich design.

Lampy – czy to stojące, czy wiszące – powinny być wykonane z bezpiecznych dla dzieci elementów – drewniana noga i podstawa pomalowane ekologicznymi farbami czy bawełniany abażur to elementy, które świetnie sprawdzą się w pokoju dziecka – mówi Anna Nawrot z Lamps&Co, polskiego producenta lamp i dodatków do dziecięcych wnętrz. – Lampa powinna nie tylko dawać światło, które rozjaśni pokój, ale może również także
oddziaływać na zmysły najmłodszych poprzez niebanalne wzornictwo – dodaje.

W Lamps&Co. do kompletu oświetlenia można również dobrać poduszki i narzuty na łóżko czy funkcjonalne pufy w kilkunastu różnych motywach.

Odpowiednio dobrane oświetlenie pozytywnie wpływa na samopoczucie wszystkich, również tych najmłodszych domowników. Co więcej, powala również zapewnić optymalne warunki do zabawy i odpoczynku, nie męcząc przy tym wzroku. Dlatego warto zatroszczyć się o to przy projektowaniu pokoju dziecięcego, ale też na każdym etapie jego rozwoju.

lampy dla dzieci1

fot. Lamps&Co

lampy dla dzieci2

fot. Lamps&Co

lampy dla dzieci3

fot. Lamps&Co

lampy dla dzieci4

fot. Lamps&Co

lampy dla dzieci5

fot. Lamps&Co

lampy dla dzieci6

fot. Lamps&Co

lampy dla dzieci7

fot. Lamps&Co

lampy dla dzieci8

fot. Lamps&Co

Ceny produktów polskiej marki Lamps&Co.:

  • Lampy stojące – 299 zł
  • Lampy wiszące – 279 zł
  • Abażury – 160 zł

Leave a Reply