Jak pielęgnować drzwi wewnętrzne?

Fornir to bardzo elegancki, a zarazem funkcjonalny materiał wykończeniowy. Pozwala cieszyć się urokiem naturalnego drewna, bez jego typowych wad, czyli odkształcania i skrzypienia. Meble z forniru nie są kłopotliwe w konserwacji, ale jest kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, o czym mówi Adam Hucz z firmy INVADO.

Fornir to cieniutkie płaty drewna uzyskane poprzez skrawanie z drzew. Pocięte arkusze łączy się w wiązki, z zachowaniem kolejności, w której zostały zdjęte z pnia. Dzięki temu rysunek słojów zachowuje ciągłość i spójny odcień. Fornir może być naturalny lub modyfikowany. Ten pierwszy pochodzi głównie z naszych rodzimych lasów. Natomiast fornir modyfikowany pozyskuje się najczęściej z drzew rosnących na afrykańskich plantacjach. Wyróżnia go idealnie spójny odcień oraz struktura słojów. Pozbawiony wszelkich nieregularności rysunek drewna, uzyskuje się dzięki technologicznej ingerencji we włókno drzewa, odpowiednie barwienie i prasowanie.

drzwi wewnetrzne

Stylowy wygląd i wysoka jakość fornirowanych drzwi, w połączeniu z ich niekłopotliwą konserwacją sprawiają, że wybieramy je coraz częściej jako dopełnienie aranżacji naszych wnętrz. fot. INVADO, drzwi Domino

Ostrożnie z wodą….

Fornir jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju ciecze. Dlatego do czyszczenia używajmy delikatnie zwilżonej, wyciśniętej ściereczki. Najlepiej jeżeli uda się to zrobić bez pomocy jakichkolwiek detergentów. Na pewno należy wykluczyć tłuste środki do czyszczenia mebli (także te w sprayu), gdyż mogą pozostawić trwałe plamy. Nie nadają się również płyny przeznaczone do mycia drewnianych podłóg, gdyż wymagają obfitego zmywania wodą. Na szczęście na rynku są dostępne delikatne mleczka, dedykowane właśnie fornirowanym powierzchniom. Drzwi czyścimy okrężnymi ruchami, delikatnie pocierając. Na koniec przecieramy je dokładnie suchą szmatką.

…i temperaturą

Bardzo istotna jest również kwestia odpowiednej temperatury i wilgotności pomieszczenia. Drzwiom wewnętrznym najlepiej służy 20-25 stopni Celsjusza, przy wilgotności nie przekraczającej 60%. Zazwyczaj takie właśnie warunki panują w naszych mieszkaniach.

Przy montażu drzwi zwróćmy uwagę na zalecenia producenta. Tylko sprzęt używany zgodnie z przeznaczeniem podlega gwarancji. Na przykład standardowe drzwi nie mogą być zamontowane w takim pomieszczeniu jak sauna, ale już w łazience sprawdzą się dobrze. Wystarczy tylko zapewnić odpowiednią wentylację.

Leave a Reply