
Urządzenie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie dla rodziców, szczególnie gdy w grę wchodzi pomieszczenie dla rodzeństwa. Trzeba pogodzić odrębne gusta i zainteresowania swoich pociech. Jak zaaranżować wspólny pokój dla dziewczynki i chłopca w podobnym wieku?
Pokój dla chłopca i dziewczynki – jakie kolory i motywy?
W kulturze przyjęło się, że kolor niebieski jest przeznaczony dla chłopców, a różowy dla dziewczynek. Widać to zarówno w propozycjach wnętrzarskich, jak i modzie dziecięcej czy wyglądzie zabawek. Zwolennicy takiego rozwiązania wcale nie muszą rezygnować z tych odcieni we wspólnym pokoju dla brata i siostry.
Subtelne odcienie różu i niebieskiego da się połączyć w stylowy sposób. Warto sięgać jednak po odcienie pastelowe, które płynnie się przenikają i gustownie wyglądają obok siebie. Dla rodziców, którzy pragną jednak utrzymać przestrzeń w jednym odcieniu, poleca się m.in.:
- beż;
- szarość;
- miętową zieleń.
Można postawić także na biały kolor ścian, a następnie zbudować klimat pomieszczenia odpowiednio dopasowanymi dodatkami nawiązującymi np. do ulubionych postaci z bajek maluchów. Jeśli rodzeństwo uwielbia te same bajki, sprawa staje się prosta. Jeśli mają inne zainteresowania, warto np. podzielić przestrzeń na dwie części i w obu zastosować plakaty czy dodatki z motywami z poszczególnych kreskówek.
Gdy dzieci są bardzo małe i nie mają jeszcze swoich ulubionych bohaterów lub rodzice chcą urządzić im bardziej ponadczasowy pokój, najlepiej postawić na uniwersalne motywy. Chłopcom i dziewczynkom podobają się takie tematy jak las, zwierzęta, balony, chmury, podróże czy gwiazdy.
Aranżacja wspólnego pokoju dla brata i siostry – jakie wybrać meble?
W zależności od dostępnej przestrzeni można zdecydować się na dwa rodzaje łóżek. Jeśli pokój jest niewielki, najlepszym rozwiązaniem będzie model piętrowy. W przypadku większych powierzchni warto zdecydować się na dwa odrębne meble, które pozwolą na zaaranżowanie odrębnych stref dla obu pociech.
Każde z dzieci powinno mieć własne biurko. Nie muszą być one duże, ale najlepiej, gdyby zostały przystosowane do odrabiania lekcji i nauki. Do tego trzeba dobrać wygodne, regulowane krzesło, które będzie się dopasowywać do zmieniającego się wzrostu maluchów. W pomieszczeniu zazwyczaj warto umieścić regał na książki i zabawki oraz szafę lub dwie osobne szafy na ubrania.
Gdy do urządzenia jest mały pokój, najlepiej zdecydować się na meble na wymiar, które łączą w sobie biurka, schowki na zabawki i łóżka. Pozwalają one wykorzystać w pełni przestrzeń od podłogi aż do sufitu. W ten sposób łatwiej ukryć liczne zabawki czy materiały do nauki dwójki dzieci.
Kiedy stosuje się dwa osobne łóżka, można postawić parawan oddzielający dwie przestrzenie pokoju. To przydatne szczególnie u starszaków, którzy czują większą potrzebę prywatności. Najlepiej wybierać meble w neutralnych kolorach, pasujących do zastosowanych farb czy tapet na ścianach.
Białe fronty sprawdzą się do wszystkich barw – miętowego, beżowego czy szarego. Do wielu wnętrz pasują także modele wykonane z jasnych odcieni drewna. Poza tym warto wprowadzić nieco koloru i wybrać meble w kilku pastelowych tonach, np. różowym, niebieskim i zielonym.
Pokój dla rodzeństwa – o czym pamiętać?
Wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki powinien zawierać elementy nawiązujące do indywidualności każdego z nich. W poszczególnych strefach pomieszczenia należałoby zadbać o np. zdjęcia maluchów z przyjaciółmi, zabawki z ich ulubionych bajek czy inne gadżety, które pozwolą im na poczucie swojej odrębności.
Jeśli przestrzeń na to pozwala, należy zorganizować wspólne miejsce do zabaw po to, aby rodzeństwo mogło spędzać razem czas na szaleństwach z klockami czy innymi zabawkami. Dwójka maluchów to dwa razy więcej gadżetów i ubrań, dlatego zdecydowanie warto korzystać z funkcjonalnych i pojemnych mebli, do których da się schować jak najwięcej rzeczy.
Poza tym trzeba zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie. Zarówno chłopiec, jak i dziewczynka muszą mieć właściwie oświetlone biurko, a także lampki nocne, które służą spokojnemu zasypianiu wieczorem. Nie może zabraknąć też głównego źródła światła w postaci żyrandola. W niektórych kwestiach trzeba będzie iść na kompromis, dlatego przy okazji maluchy nauczą się tego, jak dzielić się przestrzenią z drugą osobą. To bardzo cenne doświadczenie.