Jaką kanapę wybrać do salonu?

Czym się kierować przy zakupie kanapy do salonu? Mebel trzeba dopasować do wnętrza pod względem kolorystycznym, gabarytowym czy funkcjonalnym. Asortyment na rynku jest spory, dlatego warto zapoznać się z poradami dotyczącymi wyboru sofy lub narożnika. Co należy rozważyć?

Sofa do salonu – bez funkcji spania czy z?

Kanapy do salonu ze względu na funkcjonalność dzielą się na dwa rodzaje – rozkładane z funkcją spania i takie, które służą jedynie do siedzenia. Pierwsza opcja sprawdza się szczególnie, gdy w domu lub mieszkaniu nie ma specjalnego pokoju dla gości. To doskonała alternatywa dla zwykłego łóżka, która pozwala na ugoszczenie bliskich.

Rozkładana kanapa to świetna opcja do małych mieszkań lub kawalerek, w których może służyć jako główne łóżko dla domowników. Na co dzień wygląda jak zwykła sofa, a wieczorami zamienia się w komfortowe posłanie. We wnętrzu takiego mebla da się schować np. pościel czy zapasowe poduszki.

Sofa z funkcją spania to przeważnie nieco droższa opcja niż zwykła kanapa wypoczynkowa. Czasami cena skutecznie odstrasza klientów, którym podczas urządzania mieszkania zależy na oszczędnościach. Warto zatem dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i wziąć pod uwagę to, jak często gości się inne osoby w swoim domu.

Wygodna sofa bez możliwości rozłożenia to dobry wybór do mieszkań, w których znajdują się pokoje gościnne. Wtedy nie ma potrzeby organizowania dodatkowego miejsca do spania w salonie. Taka wersja często bywa nieco wygodniejsza od propozycji wielofunkcyjnych, a dodatkowo można zaoszczędzić środki na zakupie.

Trzeba mieć też na uwadze, że nie w każdym salonie jest odpowiednio duża przestrzeń na sofę rozkładaną. W bardzo małych pomieszczeniach niekiedy jedynym rozwiązaniem będzie model bez funkcji spania. Jeśli jednak ani finanse, ani wolna przestrzeń nie stanowią ograniczeń, lepszym rozwiązaniem będzie kanapa rozkładana.

Jaki materiał i kolor kanapy wybrać?

Materiał i kolor mebla powinny być dopasowane przede wszystkim do stylu pomieszczenia. Beżowe, białe czy szare obicia dobrze wyglądają we wnętrzach skandynawskich. Natomiast aranżacje loftowe lepiej zaadaptują czarne, granatowe lub ciemnozielone tapicerki. W salonie glamour sprawdzi się fioletowy, srebrny oraz jasnoróżowy odcień.

Liczy się także forma mebla. W eleganckich, romantycznych pomieszczeniach można pokusić się o meble o obłych kształtach i ze zdobieniami np. w postaci pikowań. W minimalistycznych, nowoczesnych projektach zdadzą egzamin proste formy bez zbędnych dekorów. Czasami stosuje się siedziska w pełni zabudowane, a innym razem modele na cienkich nóżkach np. z metalu.

Warto sofę dopasować wyglądem do innych części wyposażenia, aby korespondowała np. z fotelami czy stolikiem kawowym. W loftowych i industrialnych wnętrzach najczęściej sięga się po modele z czarnymi lub miedzianymi elementami, które tworzą spójną całość stylistyczną. Kiedy chce się osiągnąć bardziej przytulny efekt, zwykle wybiera się zabudowane, miękkie modele, bez wolnej przestrzeni pod spodem.

Jeśli chodzi o materiały, to opcje są dwie:

  • kanapy materiałowe – do wyboru jest wiele różnych możliwości (w tym np. welurowe), które są przeważnie miękkie w dotyku i dobrze korespondują z tekstyliami (poduszkami, kocami, pledami), a także tworzą przytulną atmosferę;
  • kanapy skórzane – wykonane z bardzo trwałego surowca, który fenomenalnie wygląda nawet po upływie wielu lat, ale niestety są one zazwyczaj droższe i nie pasują do wszystkich aranżacji.

W przypadku mieszkań, w których żyją zwierzęta, trzeba zwrócić szczególną uwagę na rodzaj materiału. Najlepiej wybierać takie specjalnie dostosowane np. do kocich pazurów, które nie ulegną szybkiemu zniszczeniu, kiedy pupil zapragnie się pobawić.

Warto rozważyć również plusy i minusy jasnych oraz ciemnych mebli:

  • jasne kanapy – pasują do większości stylów aranżacyjnych, optycznie powiększają pomieszczenie, nadają wnętrzu świeżości, ale są podatniejsze na zabrudzenia;
  • ciemne sofy – łatwiej utrzymać je w czystości, pasują do nowoczesnych designów np. loftowego i industrialnego, ale mogą nieco optycznie pomniejszać przestrzeń.

Rozmiar narożnika lub kanapy a aranżacja przestrzeni

Kanapa charakteryzuje się prostą formą, natomiast narożnik to mebel o kształcie litery L. Drugi z wymienionych okazuje się praktyczny, kiedy ma pełnić funkcję siedziska do stołu np. podczas uroczystości rodzinnych.

Trzeba się liczyć z tym, że taki wariant zajmuje więcej miejsca i nie wpisze się do każdej aranżacji. Do małego salonu lepiej wybrać sofę, która wymaga nieco mniejszej powierzchni. Niemniej jednak warto zastanowić się nad narożnikiem, kiedy nie chce się umieszczać w pokoju dodatkowo foteli.

Żeby wybrać odpowiedni mebel do swojego wnętrza, należy się przyjrzeć przede wszystkim funkcjonalności i designowi. Najlepiej przetestować sofę w sklepie stacjonarnym, aby sprawdzić, czy zapewnia pożądany komfort i wygląda tak stylowo, jak na zdjęciach.

Leave a Reply