Budując dom energooszczędny, zwracamy uwagę nie tylko na konstrukcję budowli, ale także na prawidłowy dobór i odpowiednie rozmieszczenie stolarki otworowej. Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus, przybliża temat doboru okien do domów wysoko energooszczędnych.
Parametry okien do wyboru
Można wyróżnić trzy typy domów energooszczędnych. Należą do nich domy: energooszczędne, wysoko energooszczędne oraz pasywne. Każdy z nich różni się od pozostałych parametrami energetycznymi oznaczającymi roczne zapotrzebowanie energetyczne. Zapotrzebowanie dla domu energooszczędnego wynosi 70 kWh/m2, wysoko energooszczędnego- 39,7 kWh/m2, natomiast pasywnego- 15 kWh/m2. Dom pasywny posiada jednak ograniczenie pod względem kształtu – by zredukować straty ciepła, wymaga prostej bryły, najlepiej na planie prostokąta. Dla osób, którym zależy na korzystnych parametrach oraz nieco innym kształcie domu, polecane są domy wysoko energooszczędne.
Północ-południe
– Budując swój dom marzeń pamiętajmy, że przy projektowaniu budynku bardzo ważne jest usytuowanie okien. Dobrze dobrana i umiejscowiona stolarka pozwala na doświetlenie pomieszczeń, a także na zoptymalizowanie zysku ciepła, pochodzącego z natury – informuje Dyrektor Handlowy firmy OknoPlus.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas rozmieszczania lokalizacji okien?
– Istotną kwestią w budownictwie wysoko energooszczędnym jest rozmieszczenie pomieszczeń. Podczas tworzenia projektu domu, powinniśmy zwracać uwagę na strony świata. Jest to związane z możliwością pozyskania naturalnej energii słonecznej, co przełoży się zarówno na doświetlenie, jak i wzrost temperatury w pomieszczeniu – radzi Izabela Tryba i dodaje – Ważny jest także sam proces montażu stolarki otworowej. Firma OknoPlus, mając go na uwadze, oferuje rozwiązanie, jakim jest ciepły montaż. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przez „mostek termiczny” na styku okna i muru ucieka bardzo dużo energii. Ciepły montaż polega na skutecznym i trwałym uszczelnieniu i wyizolowaniu newralgicznych miejsc styku okna z murem. By posiadać pewność, że okna zostały osadzone w sposób fachowy, OknoPlus szkoli pracowników nie tylko merytorycznie, ale także zapewnia wielogodzinne ćwiczenia praktyczne. Szkolenia takie kończą się egzaminem i wydaniem certyfikatu. Dlatego przed montażem powinniśmy domagać się od montażystów wylegitymowania się z posiadanych kwalifikacji.
Jakość i cena chodzą parami
Przy wyborze okien do domów wysoko energooszczędnych miejmy na uwadze przede wszystkim ich parametry techniczne. Kierujemy się tutaj głównie współczynnikiem Uw okna. – Współczynnik Uw informuje nas o przenikaniu ciepła przez całe okno, a nie tylko przez samą szybę! Określa on wielkość straty ciepła z wewnątrz na zewnątrz – wyjaśnia Izabela Tryba i kontynuuje – Mówiąc prościej: im mniejszy jest współczynnik Uw, tym lepiej, gdyż mniejsza jest utrata ciepła. Najlepiej, gdy nie przekracza on 0,8 W/m2K. Należy zawsze dopytać sprzedawcę, czy współczynnik dotyczy tylko szyby, czy całego okna, bo to może być bardzo duża różnica.
Firma OknoPlus, wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom inwestorów wyprodukowała okno ThermoPlus, którego współczynnikUw wynosi =0,7W/m2K dla okna referencyjnego /wym. 1230x1480mm/. W ostatnim czasie zostało ono nagrodzone w programie „VIP- najlepsze okna i drzwi”. Przyznano mu tytuł „Okna optymalnego”, czyli takiego, które posiada najlepsze parametry w najkorzystniejszej cenie” – informuje ekspert firmy OknoPlus i ostrzega.
– Musimy bardzo precyzyjnie i wnikliwie czytać oferty stolarki, bo niestety dla efektów marketingowych często prezentowane są nie do końca rzetelne wyliczenia. Przykładowo, w Europie do celów porównawczych uwzględnia się parametry okna referencyjnego (1230mm x 1480mm). Podawanie współczynnika samej szyby lub okna o większych wymiarach, czy np. okna z roletą – może potencjalnego klienta wprowadzić w błąd. Uchylając rąbka tajemnicy dodam tylko, że trwają u nas prace nad oknami o jeszcze lepszych parametrach cieplnych, które mamy nadzieję zaprezentować w tym roku – dodaje Izabela Tryba.
Decydując się na dom wysoko energooszczędny pamiętajmy o prawidłowym doborze stolarki otworowej. Dzięki odpowiednim oknom oraz ich profesjonalnemu, ciepłemu montażowi, nasz dom zyska więcej światła, a także ciepła, co w efekcie przełoży się na zmniejszone opłaty za ogrzewanie.