Kamiennogórski ser pleśniowy

Niepowtarzalna głębia smaku i lekka konsystencja to charakterystyczne cechy „Kamiennogórskiego sera pleśniowego” od SM KaMos. Jego zdecydowany, niemal pikantny smak z grzybową nutą i wyjątkowy zapach, to nie lada gratka dla serowych koneserów. Ten pleśniowy ser dojrzewający powstaje według tradycyjnej, niezmiennej od ponad półwiecza receptury – historia jego produkcji sięga lat 50. ubiegłego wieku. „Kamiennogórski ser pleśniowy” nie zawiera żadnych konserwantów oraz polepszaczy. Mleko pozyskiwane do jego produkcji pochodzi z gospodarstw wolnych od GMO, co potwierdza znak „Jakość, Tradycja”. Jego tradycyjność i wysoka jakość udokumentowana jest także wpisem sera na Listę Produktów Tradycyjnych.

ser plesniowy

Kamiennogórski ser pleśniowy fot. KaMos

Niegdyś traktowany jako luksusowy przysmak – dziś ser pleśniowy gości na wielu polskich stołach, a wachlarz jego kulinarnych zastosowań jest coraz szerszy. Niezastąpiony na desce serów, idealnie smakuje jako przekąska w duecie z czerwonym winem i pieczywem. Jest doskonałym dodatkiem do sałatek, zapiekanek, farszów, makaronów oraz pizzy. Można go użyć także do przyrządzenia dań mięsnych, rybnych oraz sosów. „Kamiennogórski ser pleśniowy” posiada dodatkowo ten atut, że świetnie się topi.

Warto dodać, że podczas procesu produkcji „Kamiennogórskiego sera pleśniowego” używane są same naturalne składniki: ser pozbawiony jest konserwantów i polepszaczy, co przekłada się na jego wyśmienity smak i wysoką jakość. Wytwarzany jest z najwyższej jakości mleka krowiego, dzięki czemu dłużej zachowuje świeżość i pełnię wartości odżywczych.

sery plesniowe

Kamiennogórski ser pleśniowy fot. KaMos

Ponadto cechuje go wysoka zawartość potrzebnych związków mineralnych i wapnia. Ser stanowi znakomite źródło pełnowartościowego białka, jest bogaty w witaminy z grupy A i B, które wspomagają pracę układu nerwowego i zwiększają odporność organizmu.
Produkt wielokrotnie zdobywał różnego rodzaju nagrody i wyróżnienia na prestiżowych wystawach i targach, zarówno w kraju jak i za granicą. Otrzymał m.in. znak jakości „Poznaj Dobrą Żywność”, „Najlepsze w Polsce” oraz „Jakość, Tradycja”. Ten prestiżowy znak jakości przyznawany jest tylko i wyłącznie produktom, które spełniają bardzo wymagające kryteria. Są nimi między innymi: Gospodarstwa, z których pozyskiwane jest mleko musza być „wole od GMO”, producent posiada certyfikat zgodności potwierdzający wytwarzanie produktu zgodnie ze specyfikacją, a produkt wytwarzany jest w niezmienionej recepturze przez co najmniej 50 lat.

Produkt: „Kamiennogórski ser pleśniowy” KaMos
Dostępny w kilku gramaturach: 165 g i 100 g na stoiskach samoobsługowych, jak również na stoisku tradycyjnym w formie krążka – ok. 2,5 kg
Cena: waha się w granicach 3 – 4 zł za 100 g
Przechowywanie: +10C – +60C

Leave a Reply