Tradycyjne rozwiązania nigdy się nie starzeją. Czas płynie, a one wciąż zachęcają, aby podjąć z nimi inspirujący dialog. Są uniwersalne i z powodzeniem sprawdzą się zarówno w przestronnych, jak i niewielkich pomieszczeniach.
Klasyczne czyli jakie?
Pierwsze skojarzenie odsyła nas bardzo często do masywnych, ciężkich mebli, rozmieszczonych na dużej przestrzeni. Tymczasem jest to tylko jedno oblicze klasycznej aranżacji. Jej definicja jest bardzo pojemna, bo mieści się w niej zarówno popularny w Polsce styl dworkowy, styl ludwikański, angielski oraz kilka rodzajów „retro”. Wszystkie łączy fascynacja historią i estetyką zaczerpniętą z poprzednich epok. Meble i dekoracje posiadają zwykle elementy charakterystyczne dla baroku, klasycyzmu czy rokoko. Są to na przykład baranie rogi, wygięte, ludwikańskie nóżki stołowe, intarsje na meblach lub sofy obite pluszem, o miękkich, opływowych kształtach. Dystyngowaną, ale również komfortową atmosferę podkreślają szlachetne materiały, jak aksamit albo drewno, a także odpowiednia kolorystyka. Dominują ciepłe brązy, fiolety, złoto, czerwienie i bordo.
Elegancja klasycznej aranżacji przejawia się raczej nienachalnie, w pozornie niewidocznych szczegółach, jak choćby stosowane materiały wykończeniowe. Nie polega natomiast na zastawieniu wnętrza dużą ilością ozdób w połyskliwych kolorach. Dekoracje powinny być drobne i misterne, podkreślające subtelnie gustowny wystrój. Ważne są także meble: duże, solidne, najlepiej drewniane. Takie wyposażenie świetnie prezentuje się w przestronnych pomieszczeniach, ale wbrew pozorom właściciele małych mieszkań również mogą cieszyć się magią klasycznej aranżacji.
Małe mieszkanie – duże możliwości
Chociaż klasycyzm panował w pałacach i rezydencjach, można odtworzyć go w niewielkich mieszkaniach. W swej zmodernizowanej, nieco skromniejszej wersji, wciąż zachowuje pełną dostojeństwa elegancję. Wzory czy dekoracje pozostały właściwie bez zmian, natomiast meble nie są już tak masywne i przytłaczające, dlatego dobrze prezentują się nawet na ograniczonych przestrzeniach. Klimat tradycyjnych, gustownych aranżacji można wykreować poprzez dobór odpowiednich detali, jak lustra, lampy czy drzwi. – Miłośnikom klasycznych rozwiązań na pewno spodoba się skrzydło drzwiowe PORTOS z oferty firmy INVADO. Jego elegancki design i solidne wykonanie podkreślą tradycyjny charakter wnętrza – zapewnia Adam Hucz, odpowiedzialny za markę INVADO. Wykonane z naturalnego, dębowego forniru, dostępne są w ciepłych, nasyconych dekorach, jak orzech czy teak.
Ponadczasowo..
Klasyka zawsze będzie cieszyć się popularnością i uznaniem, przede wszystkim ludzi dojrzałych. Daje poczucie stabilności oraz silnej więzi z tradycją. Ciągle aktualnej mody na ten styl nie zdołają wyprzeć nawet współczesne, awangardowe trendy. Zwłaszcza, że bez problemu można łączyć go z różnego rodzaju elektroniką i zaawansowanymi technologiami, bez których trudno sobie wyobrazić dzisiejszy dom. Eleganckie i pełne umiaru – drzwi PORTOS stanowią idealne uzupełnienie takiego ponadczasowego designu. W pokoju dziennym najlepiej sprawdzi się model z dużą powierzchnią przeszklenia. Dzięki temu wnętrze będzie jaśniejsze, zyska też optycznie na przestrzeni. Natomiast do sypialni lub gabinetu warto zdecydować się na drzwi PORTOS w wersji pełnej. Z pewnością pomogą w stworzeniu spokojnej, wyciszającej atmosfery.