Wprowadzenie zwyczaju spożywania posiłków na świeżym powietrzu zupełnie zmienia odczucia związane z jedzeniem i wspólnie spędzonym czasem. Na dwór można także przenieść spotkania ze znajomymi oraz przygotowywanie posiłków. Czym jest kuchnia letnia? Oto najważniejsze informacje!
Kuchnia letnia – czemu warto ją stworzyć?
Kuchnia letnia to sposób aranżacji przestrzeni, który staje się coraz popularniejszy wśród posiadaczy ogrodów. Jest to miejsce doskonale sprawdzające się do gotowania w lecie, jednak nie tylko.
To duże ułatwienie np. podczas przygotowywania spotkań na świeżym powietrzu, a także przestrzeń, która będzie niezawodna do robienia przetworów. Dzięki kuchni letniej pani domu może w pełni uczestniczyć w tym, co dzieje się na spotkaniu w ogrodzie, a przenoszenie potraw i naczyń z domu jest o wiele mniej problematyczne.
To także świetna przestrzeń do wykonywania potraw, wypiekania chleba lub wędzenia. Kuchnia letnia może być zbudowana inaczej niż pomieszczenie domowe, a jej działanie będzie się opierać o inne mechanizmy, jak np. płyta opalana drewnem lub kamienny piec.
Dzięki temu powstające przetwory i wypieki będą mieć zupełnie inny smak i aromat, nie do odtworzenia przy użyciu elektrycznych sprzętów.
Jak zaplanować kuchnię letnią?
Kuchnia letnia musi spełniać kilka warunków takich jak:
- funkcjonalność;
- bezpieczeństwo;
- spójność wizualna z ogrodem.
Organizowanie kuchni zewnętrznej powinno być wcześniej zaplanowane, aby była ona elementem większej całości, a nie zlepkiem przypadkowych narzędzi, mebli i materiałów.
Na sam początek należy wybrać miejsce, w którym kuchnia będzie zlokalizowana. Niektórzy decydują się na werandę, innymi opcjami mogą być także altana lub wiata.
Kuchnia letnia – pozwolenie na budowę
Bywa, że budowanie kuchni od zera wymaga zgłoszenia projektu budynku gospodarczego, jednak nie w każdej sytuacji będzie to konieczne. Jeśli cały budynek nie przekracza metrażu 25 m², można go wznieść tylko na podstawie zgłoszenia. Natomiast powstanie większej konstrukcji wiąże się ze zdobyciem pozwolenia na budowę.
Niezależnie od metrażu pomieszczenie gospodarcze wciąż musi spełniać wymogi prawa budowlanego np. zachowanie minimalnej odległości od granicy działki. Należy zadbać o to, aby kuchnia w ogrodzie nie uprzykrzała życia sąsiadom. Ważne będzie także jej usytuowanie, by np. ulatujący dym z wędzarni nie leciał bezpośrednio w kierunku domu.
Z czego stworzyć kuchnię letnią?
Letnia kuchnia może być zbudowana z różnych materiałów – zależy to od jej przeznaczenia i tego, czy ma pełnić funkcję tylko altany, czy pomieszczenia, które będzie używane nie tylko w ciepłe dni.
Cegła
Kuchnia wykonana z cegły świetnie wpisze się w krajobraz wiejskiego ogrodu. Będzie mieć swój unikalny charakter i zapewni chłód w bardzo upalne dni.
Drewno
Kuchnia wykonana z drewna świetnie sprawdzi się, aby spędzać w niej czas latem, wykonywać przetwory, wędzić i piec, a także przygotowywać potrawy w trakcie spotkań na werandzie i tarasie.
To doskonałe miejsce do pieczenia w upalne dni, by nie ogrzewać dodatkowo domu. Postawienie w środku np. grzejnika pozwoli, że nada się też do używania poza sezonem letnim.
Dodatkowo drewno nigdy nie wychodzi z mody – świetnie będzie się prezentować odpowiednio zaimpregnowane, a jeśli pojawi się taka potrzeba, można je dowolnie pomalować farbą.
Palety
Choć w pierwszej chwili może się wydawać, że konstrukcja z palet może być nietrwała i tandetna, to pozwala na szybkie stworzenie praktycznego pomieszczenia, które znajdzie szereg zastosowań w lecie, niezależnie od pogody.
Murowanie
Najczęściej do wybudowania letniej kuchni wybiera się pustaki ceramiczne, a pomieszczenie może funkcjonować jako całoroczne. Zabezpieczone wnętrze pozwala na umieszczenie w środku szeregu sprzętów, mebli i akcesoriów.