Aranżacja poddasza tworzy niepowtarzalny klimat, dlatego też domy z poddaszem są tak chętnie budowane. Adaptujemy poddasze użytkowe na różne cele, najczęściej jest tam usytuowana strefa nocna domu, czyli sypialnie, garderoby, łazienki.
Ale kuchnia na poddaszu także ma swój niezaprzeczalny urok. I choć aranżacja w kuchni w pomieszczeniu ze skosami o różnym kącie nachylenia może nie być prostym zadaniem, to jednak warto je podjąć, by stworzyć oryginalne wnętrze domu.
Jak urządzić kuchnię na poddaszu? Oto kilka pomysłowych rozwiązań i projektów.
Kuchnia otwarta na jadalnię czy salon tworzy z drugim wnętrzem sporą przestrzeń. Dobrze, gdy na szerokości rozmieszczone zostaną regularnie okna dachowe. Dzięki temu wnętrze wypełni się naturalnym oświetleniem. Jednak zbyt nagrzane pomieszczenie kuchenne nie jest dobrym rozwiązanie. Warto więc, aby kuchnia była zaplanowana na północnej stronie świata – słońce lepiej niech dogrzewa i doświetla salon lub domowe biuro.
Duże okna połaciowe zapewnią nie tylko naturalne oświetlenie kuchni, ale również zadbają o odpowiednią wentylację. Aby zimą nie tracić jednak drogiej energii cieplnej, warto okna wyposażyć w nawiewniki. Renomowani producenci okien dachowych sprzedają je w komplecie ze stolarką.
Jeżeli do dyspozycji mamy tylko niewielki aneks kuchenny na poddaszu, dobrze zaplanować go jako ciąg mebli kuchennych na jednaj ścianie, tuż pod oknem połaciowym. Najlepiej, by bezpośrednio pod oknem znajdował się zlewozmywak i jeden blat roboczy.
Kuchnia w kształcie litery U lub G to najlepsze rozwiązanie, ale nie zawsze mamy miejsce, by adaptacja poddasza mogła je przewidzieć. Jeżeli jednak mamy taki projekt, możemy swobodnie wygospodarować w takiej kuchni miejsce do spożywania posiłków.
Warto wiedzieć
Okna dachowe oświetlają lepiej wnętrza, niż standardowe okna prostokątne o takiej samej wielkości. Ale, jeśli mamy dekoracyjne lukarny, czyli okna dachowe z daszkiem, do wnętrza przedziera się zdecydowanie mniej światła. Pamiętajmy, że lepsze oświetlenie kuchni zapewni kilka mniejszych niż jedno duże okno.
Kuchnia wymaga ponadto bardzo dobrego oświetlenia sztucznego, szczególnie jeśli jest to kuchnia na poddaszu, gdzie skosy rzucają cienie.
Oświetlenie centralne, czyli jeden żyrandol czy plafon na suficie nie wystarczy do prawidłowego oświetlenia kuchni. Pamiętajmy, że prace kuchenne: krojenie, gotowanie, zmywanie itp. wymaga dobrego światła, które nie męczy wzrok.
Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie na blatem kuchennych, zlewem i kuchenką. Należy je rozmieścić równomiernie. Idealne do tego jest oświetlenie halogenowe. Wybierajmy jednak lampy o średniej mocy. Zbyt ostre światło lampy umieszczonej nad blatem zmęczy wzrok, zbyt słabe – utrudni pracę.
W kuchni często znajduje się stół lub barek, oddzielający kuchnię od salonu, jeśli jest to kuchnia otwarta. Nad miejscem, gdzie będziemy spożywać posiłki również powinniśmy zamontować oświetlenie.
Do oświetlenia okrągłego stołu możemy wykorzystać jeden żyrandol, rzucający światło na środek blatu. Oprawa żyrandola może mieć jednak kilka źródeł światła. Ważne jest aby był zawieszony na takiej wysokości, by nie „świecił w oczy” siedzącym przy stole ludziom.
Podłużny stół w jadalni, przy którym pomieści się większa liczba osób, powinien być już oświetlony przez kilka punktów świetlnych w zależności od długości stołu.
Jeżeli w kuchni-jadalni mamy ustawiony stół rozkładany, to jedna lampa wisząca czy żyrandol powinna znajdować się nad centralnym miejscem złożonego stołu, a dwie lampy powinny być tak zawieszone, by po rozłożeniu stołu nie znajdowały się nad głową siedzącego.
- Domy z poddaszem to także schody wewnętrzne. Zobacz, jak pomysłowo zaaranżować schody w salonie.
m.