Kuchnia w jasnych kolorach – czy to dobry pomysł?

Kuchnia to serce domu, miejsce, w którym spędza się dużo czasu w ciągu dnia. Jasne kolory mogą uczynić ją bardziej przyjazną i optycznie większą, a ponadto wpływać pozytywnie na samopoczucie domowników. Jak stworzyć białą kuchnię? Oto najważniejsze informacje i inspiracje!

Aranżacja kuchni – inspiracje kolorystyczne

Jasna kuchnia to świetna baza do różnorodnych aranżacji. Białe, beżowe, czy pastelowe odcienie mogą być punktem wyjścia do stworzenia zarówno nowoczesnego, jak i klasycznego wystroju. Takie rozwiązanie jest uniwersalne i spodoba się fanom takich stylów jak:

  • scandi;
  • minimalistycznego;
  • nowoczesnego;
  • japandi;
  • industrialnego.

Jasne barwy można łatwo zestawiać z innymi rozbielonymi kolorami, tworząc kompozycje w jednej tonacji lub przełamanej kontrastującym odcieniem. Dodatkowo tak utrzymana kuchnia świetnie sprawdzi się zarówno na małych, jak i dużych przestrzeniach. Sprawi, że wnętrze będzie harmonijne, wizualnie bardziej przestrzenne oraz świeże.

Istnieje wiele i kombinacji kolorystycznych, które mogą dopasować się do różnych preferencji i stylów. Aranżacja kuchni w jasnych kolorach pozwala na tworzenie wnętrz pełnych harmonii i elegancji. Ważne jest jednak odpowiednie zestawienie barw oraz dodatków, aby uniknąć efektu przeładowania.

Jak dobrać barwy do jasnej kuchni? Oto kilka propozycji stworzenia ciekawych połączeń kolorystycznych:

  • biel z brązem – szczególnie jeśli kolor przyjmuję formę drewnianych mebli w naturalnym odcieniu. Dodatki doskonale ocieplają wnętrze, dzięki czemu staje się ono bardziej przytulne;
  • biel z szarością – chłodne połączenie sprawdzi się w stylu nowoczesnym. Ciekawie będą wyglądać meble wykończone na wysoki połysk. Ciemniejszy kolor powinien stanowić dodatek, np. na frontach szafek, kaflach podłogowych lub ściennych;
  • biel z błękitem – rozbielony niebieski świetnie uzupełni biel, tworząc niepowtarzalną bazę do wnętrza w stylu skandynawskim. Aby przełamać panujący chłód można zdecydować się na cieplejszy odcień bieli, np. pergaminowy lub dobrać kolor powoli wpadający w żółte tonacje;
  • biel z czernią – to bardzo klasyczne połączenie, z którym trzeba uważać, aby kuchnia nie stała się przytłaczająca. Ciemny kolor będzie dobrze wyglądać jako subtelny dodatek, np. wpleciony w aranżację płytek ściennych lub dobrany jako uchwyty szafek. Osoby poszukujące odważniejszych efektów mogą postawić na czerń na blatach.

Jasna kuchnia – jak poradzić sobie z kolorem?

Jasne kolory mogą optycznie powiększyć przestrzeń, jednak należy dobrze przemyśleć ustawienie barw w kuchni, aby wydobyć ich walory. Jednym z ważniejszych elementów będzie właściwe oświetlenie, które wpłynie na to, jak odbierane jest całe wnętrze oraz jak wygodnie się z niego korzysta.

Jeśli biel wydaje się zbyt surowa, można eksperymentować i za kolor bazowy wybrać jasną wersję np.:

  • beżu;
  • żółci;
  • pomarańczu;
  • zieleni.

Kolorowe podtony dodatkowo ożywią wnętrze i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.

Decydując się na jasną kuchnię, należy mieć świadomość, że będzie wymagała ona regularnego sprzątania. Dobra wentylacja oraz odpowiednie materiały wykończeniowe mogą pomóc w utrzymaniu świeżości i czystości jasnego wnętrza.

Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w robota sprzątającego – dzięki temu podłoga będzie regularnie czyszczona. Aby jednak nie dokładać sobie pracy, warto przemyśleć kładzenie białych kafli na posadzkę – ciekawiej mogą wyglądać w innym kolorze lub takie imitujące wzorem drewno.

Wady i zalety jasnej kuchni

Kuchnia w jasnych kolorach ma wiele zalet, a jedną z największych jest uniwersalność w aranżacji. Jednakże warto rozważyć potencjalne problemy z tym związane.

Białe i jasne powierzchnie niestety łatwo ujawniają wszelkie plamy, smugi i odciski, co może wymagać częstszego sprzątania i konserwacji. Kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na brud, ponieważ to w niej regularnie przygotowuje się posiłki. Trzeba się nastawić na to, że będzie wymagać częstszego odświeżania niż pozostałe części domu.

Co więcej, chociaż jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, mogą również sprawić, że każda niedoskonałość stanie się bardziej widoczna. W mniejszych kuchniach, gdzie miejsce jest ograniczone, mogą pojawić się trudności z ukryciem różnych elementów, takich jak instalacje czy drobne uszkodzenia.

Z tego względu szalenie ważny jest wcześniejszy projekt kuchni i dokładne ustalenie, gdzie będą się znajdować poszczególne półki, aby wykorzystać całą dostępną przestrzeń i sprytnie ukryć mankamenty pomieszczenia.

Jednak jasna kuchnia jest niezwykle przytulna i pozwala na wprowadzenie wielu zmian w stylu, a nawet wykończeniu. Ponadto to prosty sposób na zwiększenie przestrzeni nawet wąskiej kuchni w bloku.

Utrzymanie jasnego koloru ścian w kuchni zapewni wrażenie świeżości, co przełoży się na chęci do spędzania czasu w centrum domowego życia.

Mała kuchnia czy jasne wnętrze to jedyne rozwiązanie?

Zastosowanie bieli i jasnych kolorów wpłynie optyczne na powiększenie niewielkiej kuchni, jednak warto rozważyć także inne elementy zmieniające optykę jak:

  • oświetlenie – odpowiednie rozmieszczenie światła sprawi, że kuchnia urośnie w oczach;
  • kolor i kontrast – wprowadzenie jednej intensywnej barwy, która będzie przeciwwagą dla bieli i odciągnie uwagę od niewielkiej przestrzeni kuchni. Dobry wybór to brąz, granat, fuksja lub zieleń;

ciepłe odcienie – sprawią, że kuchnia będzie przytulniejsza i mniej surowa.

Leave a Reply