Kuchnia zamknięta: aranżacje w domach i mieszkaniach

Jak urządzić kuchnię zamkniętą, by była pomieszczeniem wygodnym, funkcjonalnym i ergonomicznym? Poznaj wady i zalety kuchni zamkniętej.

Nowoczesne domy jednorodzinne i apartamenty przewidują obecnie najczęściej otwarte pomieszczenia, nadające przestronności i integrujące mieszkańców. Strefa dzienna, składająca się z salonu, jadalni i kuchni otwartej stanowi centrum domowego życia. Niemniej wciąż jest wielu zwolenników klasycznego podziału pomieszczeń, w tym kuchni zamkniętej. Jeśli jesteś w tej grupie, przeczytaj, na co zwracać uwagę urządzając taką kuchnię.

kuchnia zamknięta aranżacje 1

Kuchnia zamknięta w projekcie domu AC Naomi G2 CE (DOM AF1-08), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Kuchnia zamknięta – wady

Kuchnia zamknięta sprawia wrażenie mniejszego wnętrza niż ta, otwarta na salon. Przestronność odbierają jej nie tylko okalające ściany, ale i drzwi wewnętrzne. 

W zamkniętym pomieszczeniu trudno będzie zaplanować aranżacje kuchni z wyspą. Musi być naprawdę przestronnym wnętrzem, o powierzchni 17-20 mkw, by wyspa kuchenna miała rację bytu. Należy pamiętać, że w kuchni z wyspą trzeba zapewnić sobie swobodny dostęp do szafek znajdujących się z tyłu bądź po bokach wyspy. Odległość między meblami nie powinna więc być mniejsza niż 100-110 cm. Przy odległości wynoszącej niecały metr ewentualnym rozwiązaniem mogą okazać się przesuwne drzwiczki w szafkach kuchennych.

kuchnia zamknięta aranżacje 7

Kuchnia zamknięta w projekcie domu AC Iwo G1 CE (DOM AF8-01), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Z uwagi na ograniczony metraż, w kuchni zamkniętej ciężko także wygospodarować miejsce na duży stół rodzinny, szczególnie w domu kilkuosobowej rodziny, gdzie kuchnia musi być przewidywać przede wszystkim mnóstwo miejsca do przechowywania. Mały stół kuchenny to dobre miejsce na poranne śniadanie czy szybką kawę, rodzinne posiłki trzeba będzie przenosić do salonu.

kuchnia zamknięta aranżacje 2

Kuchnia zamknięta w projekcie domu CPT Koncept 24 CE, fot. Pracownia projektów DOM.pl

Planując zamkniętą kuchnię warto także pamiętać, że w domach jednorodzinnych usytuowana jest ona najczęściej od północy. Ma to związek z optymalnym bilansem energetycznym, który narzuca energooszczędne rozmieszczenie pomieszczeń. W kuchni zawsze jest najcieplej, dlatego to pomieszczenie nie wymaga dogrzewania darmową energią słoneczną, którą wykorzystać należy raczej w salonie. Ale niewielkie okno wychodzące na północ, skąd nie dochodzi światło słoneczne sprawi, że kuchnia zamknięta będzie pomieszczeniem ciemnym i mniej przytulnym.

kuchnia zamknięta aranżacje 3

Kuchnia zamknięta w projekcie domu TP Arte 2 CE (DOM TP1-59), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Kuchnia zamknięta jest rozwiązaniem dla osób, które wolą gotować w samotności. Domownik pracujący w kuchni jest bowiem odizolowany od reszty rodziny, spędzającej np. czas w salonie. Przygotowywanie potraw czy napojów odciągnie go także od bawiących się w pokoju dziennym gości. Niemniej, to czy uznać to za wadę czy zaletę, zależy od indywidualnych odczuć i trybu życia każdego z nas.

kuchnia zamknięta aranżacje 4

Kuchnia zamknięta w projekcie domu HR ARABELLA wersja A CE (DOM TZ6-62), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Kuchnia zamknięta – zalety

Kuchnia zamknięta ma jednak i sporo zalet, które doceniają miłośnicy tradycyjnego podziału wnętrz. Ostatnia wymieniona niedogodność może być atutem dla przygotowującego dania domownika, który lubi mieć pięć minut dla siebie i nie znosi, gdy ktoś „zagląda mu w garnki”.

kuchnia zamknięta aranżacje 5

Kuchnia zamknięta w projekcie domu MT Neptun 6 CE (DOM ST6-57), fot. Pracownia projektów DOM.pl

W kuchni może wtedy słuchać muzyki, audiobooka lub oglądać serial inny, niż reszta domowników. Aranżacja kuchni zamkniętej może przewidywać mnóstwo indywidualnych rozwiązań, niezależnie od tego, w jakim stylu urządzona jest reszta mieszkania czy domu. Kuchnia nie musi być spójna aranżacyjnie z salonem, nie trzeba niwelować jej gospodarczego charakteru, który przeszkadza w otwartych przestrzeniach. 

kuchnia zamknięta aranżacje 6

Kuchnia zamknięta w projekcie domu ZA Dom w PENSYLWANII 2 CE (DOM ZA1-96), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Urządzanie zamkniętej kuchni pozwala również domownikom ukryć ewentualny bałagan. Niepozmywane naczynia czy resztki potraw nie będą kuły w oczy bawiących się w salonie gości. Nie dotrą do nich także zapachy smażenia czy odgłosy „chodzącej” zmywarki. Hałas lodówki nie będzie słyszalny dla nocujących w salonie przyjaciół.

Kuchnia otwarta czy zamknięta? A może drzwi przesuwne do kuchni?

Ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy wciąż zastanawiając się, jaka aranżacja kuchni jest najlepsza, mogą być drzwi przesuwne. Ich nowoczesny system pozwala na schowanie elementów w ścianie, przez co drzwi stają się prawie w ogóle niewidoczne. Dzięki temu uzyskujemy wspólną, otwartą, jasną i przestronną przestrzeń. W momencie, w którym bałagan w kuchni czy hałas z niej dobiegający chciałoby się ukryć – kuchnię zamyka się za przesuwnymi drzwiami, jej wyposażenie pozostawiając tylko dla osoby przygotowującej poczęstunek.

kuchnia za przesuwnymi drzwiami 1

Kuchnia za przesuwnymi drzwiami w projekcie domu TP BRUNO 3 CE (DOM TP1-36), fot. Pracownia projektów DOM.pl

kuchnia za przesuwnymi drzwiami 2

Kuchnia za przesuwnymi drzwiami w projekcie domu TP BRUNO 3 CE (DOM TP1-36), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Leave a Reply