Łóżko na antresoli – zalety i wady tego rozwiązania

Antresola w domu to świetna propozycja, która pozwala na niepowtarzalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej. Dodatkowa kondygnacja sprawdzi się tam, gdzie problemem jest brak miejsca. Poza tym będzie ciekawym dodatkiem aranżacyjnym. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy antresoli? Oto najważniejsze wady i zalety tego rozwiązania!

Antresola – gdzie sprawdzi się efektywne wykorzystanie przestrzeni?

Antresola to rozwiązanie, które pozwala wygospodarować przestrzeń przy ziemi. Dzięki temu wiele miejsc może zyskać pod względem estetycznym i przestrzennym. Kiedy warto zdecydować się na dodatkową kondygnację?

Zazwyczaj antresolę wykorzystuje się do umiejscowienia łóżka. W ten sposób część sypialniana zostaje ukryta i nie rzuca się w oczy. Dzięki temu w mieszkaniu z planem otwartej przestrzeni można uzyskać nieco prywatności, a zaoszczędzone miejsce na ziemi zagospodarować inaczej.

Dlaczego antresola zazwyczaj łączona jest z łóżkiem? Dodatkowy poziom przeznaczony na sypialnię sprawdzi się z kilku powodów. Pierwszy z nich to wysokość. Należy pamiętać, że budowa piętra, nawet przy bardzo wysokim suficie, nie pozwala osobie dorosłej stanąć w wyprostowanej pozycji. Sypialnia na antresoli wymaga od użytkowników jedynie pozycji leżącej lub siedzącej. Co ważne, brak miejsca nie utrudnia snu.

Kamienice

Mieszkania w kamienicach charakteryzują się wysokimi sufitami. W ten sposób pomieszczenia wydają się bardziej przestrzenne, a większe okna zapewniają większy dostęp do naturalnego światła. W porównaniu do standardowej wysokości sufitu (2,5 m) w kamienicach wysokość sięga on zazwyczaj nieco powyżej 3 metrów, chociaż czasami można trafić na mieszkania, w których odległość od podłogi to nawet 5 metrów.

Jest to przynajmniej metr przestrzeni, którą da się wykorzystać np. na sypialnię. W ten sposób więcej miejsca pojawi się na dole, co pozwoli na wygospodarowanie powierzchni na dodatkowe elementy lub powiększenie tej dotychczasowej.

Obszar pod dodanym piętrem świetnie sprawdzi się jako miejsce, gdzie głównie się siedzi. Z tego względu można tam umieścić kanapę, jadalnię lub stację biurową.

Ograniczony metraż

Wszystkie osoby, które zmagają się z brakiem miejsca ze względu na niewielki metraż, powinny rozważyć aranżacje na dwóch poziomach. Jest to rozwiązanie, które szczególnie sprawdzi się w kawalerkach – często zdarza się, że jedno pomieszczenie funkcjonuje jako salon z aneksem kuchennym, sypialnia i biuro. W takich warunkach ciężko o utrzymanie porządku oraz oddzielnie czasu wolnego od obowiązków.

Wydzielenie substytutu sypialni w postaci antresoli pozwala na fizyczny podział między odpoczynkiem i pracą, a także zapewnia osobną przestrzeń na sen.

Salon

Wiele osób z dziećmi staje przed problemem związanym z zachowaniem prywatności. Aby dziecko mogło mieć własny pokój, sami pozostają w salonie, który jest miejscem przyjmowania gości i sypialnią. Potrafi to zaburzyć sposób funkcjonowania, jednak da się temu zapobiec.

Aby zyskać odrobinę prywatności i wydzielić osobną strefę na sen, łóżko można umieścić na antresoli. Pod nią znajdzie się miejsce dla kanapy lub zostanie wydzielona jadalnia – niższy sufit z odpowiednio dobranym światłem sprawi, że pomieszczenie nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Co więcej, antresola nie musi być duża. Dzięki temu nie zabierze dużego obszaru znad głowy, a tym samym nie będzie zmniejszać całego salonu. Ponadto jej ułożenie sprawia, że nie rzuca się w oczy, a dodatkowo nie widać, co dzieje się na górze. Dzięki temu niepościelone łóżko nie powoduje bałaganu.

Warto pamięć, że w takim miejscu minimalizm to podstawa – poza łóżkiem nie powinno się tam znaleźć za dużo innych rzeczy. Odpowiednia będzie szafka nocna oraz ozdobne oświetlenie.

Pokój dziecięcy

Antresola może być także świetnym rozwiązaniem pokoju dziecięcego. Szczególnie sprawdzi się, gdy pomieszczenie jest przeznaczone dla dwójki dzieci – w ten sposób każde z nich zyska wydzieloną przestrzeń tylko dla siebie.

Wady łóżka na antresoli

Mimo wielu zalet związanych z komfortem i ciekawą aranżacją, łóżko na antresoli nie jest rozwiązaniem idealnym. Wiąże się z kilkoma problemami, które należy wziąć pod uwagę i jeśli to możliwe spróbować im zapobiec. Pierwszy z nich to cyrkulacja powietrza – ciepłe powietrze naturalnie unosi się do góry, co sprawia, że na małej przestrzeni blisko sufitu bywa duszno i gorąco. Nie są to warunki idealne do snu.

Kolejny ważny punkt to oświetlanie. Może się wydawać, że do snu nie jest ono potrzebne, jednak dobrze rozmieszczone źródła światła bywają przydatne. Ciekawym zabiegiem będzie umieszczenie taśm ledowych, np. przy suficie, lub lampki nocnej. Światło to także gwarancja bezpieczeństwa podczas schodzenia z piętra. Ważne jest umieszczenie u góry wyłącznika głównej lampy wiszącej, aby mieć nad nią kontrolę z góry.

Zalety łóżka na antresoli

Główną zaletą antresoli jest wydzielenie dodatkowej przestrzeni użytkowej zarówno na piętrze, jak i pod nim. To rozwiązanie funkcjonalne, które sprawdzi się w wielu pomieszczeniach. Co więcej, można ją dostosować do swoich potrzeb. Zaaranżowanie jej na sypialnię to tylko jeden z pomysłów!

Dodatkowo antresola zawsze robi wrażenie wizualne. Jest atrakcyjniejsza niż np. łóżko piętrowe w pokoju dziecięcym, a także może służyć za oddzielenie sypialni w salonie, jednocześnie wpisując się w charakter wnętrza.

Leave a Reply