Magia kolorów – jak łączyć intensywne barwy w kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie pełne życia. To tam spędza się sporo czasu z bliskimi, wspólnie gotując i jedząc. Przy tym odbywa się wiele poważnych rozmów i zdarzy się, że to do tego pomieszczenia przeniesie się impreza. Z tego względu warto zadbać o wystrój jego wnętrza, aby było pełne dobrej energii.

Inaczej niż w jasnych barwach – jak wprowadzić kolory do kuchni?

Aranżując kuchnię, często można się spotkać z bardzo prostym rozwiązaniem kolorystycznym, a mianowicie wnętrze jest utrzymane po prostu w jasnych barwach. To działanie bardzo bezpieczne i praktyczne, jednak szybko staje się nudne, dodatkowo wydaje się monotonne i odwiedzając kolejne domy, ma się wrażenie, jakby chodziło się po takich samych pokojach. Co zatem zrobić, żeby kuchnia była jednocześnie praktyczna i zrobiona z pomysłem?

Najprostsze rozwiązanie to wprowadzenie koloru. Trzeba to jednak zrobić z głową. Jeśli kuchnia potrzebuje tylko remontu, a wcześniej była wykończona w jasnych tonach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać jakąś barwę. Dzięki temu uzyska się niejednolite pomieszczenie, z przełamaniem w postaci mocniejszych akcentów.

To także częsty sposób na aranżacje – spokojniejszy kolor jest bazą dla intensywnych, kolorowych dodatków. A co, jeśli chce się łączyć więcej niż jedną, mocną barwą? W takim wypadku warto zastosować kilka zasad, dzięki którym połączenia będą stanowiły zgraną całość.

Jakie kolory i jak łączyć ze sobą?

Warto zastosować regułę 60:30:10. Na czym ona polega? 60% wnętrza jest w kolorze bazowym, który zazwyczaj obejmuje ściany, część umeblowania, podłogę. 30% to barwa uzupełniająca, która ma nadać głębi i stworzyć spójną całość. Ostatnie 10% przeznacza się na barwę akcentującą, najbardziej wyrazistą. Jak widać, nie może jej być za dużo, aby nie stała się przytłaczająca, ani za mało, by była zauważalna jako element koncepcji, a nie przypadkowy dodatek.

Warto także pamiętać, że kolorów nie powinno być więcej niż 3. To rozwiązanie, dzięki któremu wnętrze stanie się trójwymiarowe, nie będzie nudne, a jednocześnie pozostanie spójne. Jeśli ktoś ma większe doświadczenie w aranżacji, może pokusić się o 5 lub nawet 7 kolorów (to jednak o wiele bardziej ryzykowne) – ważne, aby ich ilość była nieparzysta.

Kolejnym ważnym elementem jest to, jakie odcienie łączy się ze sobą. W wyborze pomaga koło barw. Jego układ sprawia, że na podstawie jednego koloru, jakiego chce się użyć, da się wybrać dwa kolejne.

Po kole można się poruszać na kilka sposobów i każdy z nich będzie odpowiadać innemu sposobowi doboru danego odcienia. Jakie zestawienia uzyskuje się z kołem barw?

  • Monochromatyczne – do aranżacji wybiera się różne odcienie tego samego koloru.
  • Wystrój w barwach pokrewnych – wybiera się trzy kolory sąsiadujące ze sobą.
  • Wystrój w kontraście – dobiera się te, które leżą po przeciwległej stronie koła.

W ten sposób można stworzyć najlepsze połączenia kolorystyczne do kuchni, bez obaw, że pomieszczenie będzie przyprawiać o rozpacz wchodzące do niej osoby.

Jakie wyraziste barwy wybrać do kuchni?

Jakie kolory sprawdzą się w kuchni? Kierując się powyższymi zasadami, da się stworzyć bardzo dużo aranżacji, które sprawią, że wnętrze nabierze duszy i niepowtarzalnego klimatu.

Wśród ciekawych zestawień można wymienić:

  • Żółć i fiolet – zależnie od upodobania jeden z kolorów będzie bazowy, a drugi pozostanie dodatkiem. W jasnożółtej kuchni ciemny fiolet świetnie sprawdzi się jako akcent na frontach szafek, obrusie czy obiciach krzeseł.
  • Niebieski i pomarańcz – chociaż w pierwszej chwili może się wydawać, że te kolory zupełnie do siebie nie pasują, pozwalają jednak stworzyć mocną, kontrastującą aranżację kuchni. Ze względu na moc obydwu barw urządza się miejsce w domu w pastelowej tonacji. Dzięki temu otrzymuje się zestawienie, ale będzie ono mniej dominujące i przytaczające.
  • Zieleń, turkus, niebieski – wnętrze w takich barwach przywołuje na myśl aranżacje nadmorskie, a kolory nawzajem się dopełniają. Zarówno w ciemniejszej odsłonie, jak i w rozbielonej tonacji sprawdzą się w wielu pomieszczeniach o różnym metrażu.
  • Pomarańcz, ciemnożółty i żółty – bardzo słoneczna i ciepła aranżacja świetnie się sprawdzi, gdy w danym pomieszczeniu ma panować styl boho.

Kolor w kuchni – o czym warto pamiętać?

Kolory w kuchni mogą sprawić, że wnętrza będą wyglądać nietypowo i elegancko, ale nie każde z nich ma takie same możliwości. Niezależnie od metrażu nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować intensywne kolory, jednak trzeba to zrobić adekwatnie do możliwości pomieszczenia.

W małej kuchni częściej stosuje się jasne barwy, ponieważ powiększa to optyczne pomieszczenie. Dobry wybór to pastelowe odcienie błękitu, fioletu czy czerwieni – dany kolor będzie wybrzmiewać w aranżacji.

Duża kuchnia to większe pole do manewru, dlatego o wiele łatwiej jest dobrać ciemne fronty i postawić na mroczniejszy klimat. Nie zmienia to faktu, że trzeba uważać – małe okna i niewielka ilość światła spowodują, że kuchnia zamieni się w ogromną ciemną plamę na planie mieszkania.

Poza kolorami kuchnia to także miejsce, w którym oświetlenie gra bardzo ważną rolę. Nie dość, że ma wpływ na wygląd wnętrza, to powinno być praktyczne i dostosowane do potrzeb osób, które w nim przebywać. Z tego względu poza jednym, głównym źródłem światła w kuchni powinny się znaleźć dodatkowe elementy oświetlenia, np. nad blatem roboczym, stołem lub w szafkach.

Leave a Reply