Mieszkanie bezpieczne dla dzieci: jak je urządzić?

Przyjście dziecka na świat to radosne wydarzenie dla całej rodziny. Szczęśliwi rodzice starają się jak najlepiej przygotować do nowej roli i stworzyć maluchowi przyjazną przestrzeń do życia. Aranżacja pokoju dziecięcego to jednak nie wszystko. Równie istotne jest przystosowanie całego domu do potrzeb najmłodszego domownika. Jak to zrobić? 

mieszkanie bezpieczne dla dzieci 7

fot. RuckZuck

Dzieci są pełne energii, ciekawe świata, a rodzicom czasem trudno za nimi nadążyć. Dom powinien być dla nich bezpiecznym miejscem, wolnym od zagrożeń i pułapek. Żeby taki się stał, nie potrzeba gruntownego remontu. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych, sprytnych zmian. Dzięki nim zarówno maluchy, jak i dorośli będą cieszyć się większym komfortem – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Najmłodsi są nieustraszonymi odkrywcami i chętnie sięgają po wszystkie przedmioty, które znajdują się w zasięgu ich rąk. Zmiany w wystroju czterech kątów warto zatem zacząć od przeniesienia dekoracji z dolnych półek na wyższe partie. Cennych drobiazgów nie musimy chować w komodzie, ale możemy umieścić je np. w regale, za szklaną witryną. Zostaną w ten sposób ładnie wyeksponowane, a jednocześnie będą poza zasięgiem dzieci.

mieszkanie bezpieczne dla dzieci 6

fot. RuckZuck

W domu, w którym grasują maluchy, świetnie sprawdzą się wszelkie akcesoria ochronne. Silikonowe nakładki na rogach stołu, zaślepki w gniazdkach elektrycznych czy klamki okienne z blokadą zmniejszają ryzyko wypadków. Odbojniki i stopery zabezpieczą natomiast ściany oraz meble przed uszkodzeniami wywołanymi nieostrożnym otwieraniem drzwi. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie pod skrzydłem specjalnego unieruchamiacza – drzwi pozostaną w jednej pozycji, dzięki czemu dziecko nie przytrzaśnie sobie dłoni. Warto też rozważyć montaż bramki wewnątrz ościeżnicy, która uniemożliwi wydostanie się poza pomieszczenie.

mieszkanie bezpieczne dla dzieci 5

fot. RuckZuck

Jeśli pojawienie się nowego domownika zmobilizowało nas do przeprowadzenia szybkiego remontu, zadbajmy o to, by nowe produkty były nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Pomalowanie ścian farbą zmywalną ułatwi usunięcie śladów kredek czy odcisków paluszków. Meble pozbawione wystających elementów pozwolą uniknąć bolesnych spotkań z uchwytami. Z kolei szuflady z systemem cichego domyku zapobiegną głośnemu trzaskaniu.

Drzwi powinny być z kolei odporne na zadrapania i łatwe w utrzymaniu czystości. Bezpieczne dla dziecka są modele pełne lub ze szkłem hartowanym – taka szyba cechuje się wzmocnioną trwałością. Jeśli mimo to dojdzie do jej stłuczenia, rozpadnie się na nieostre kawałki. Wybierając skrzydła dobrze jest także zwrócić uwagę na detale ich wykończenia. Rezygnując z prostych krawędzi na rzecz zaokrąglonych, zmniejszamy prawdopodobieństwo bolesnego urazu. Rozwiązanie to dostępne jest np. w kolekcji Discovery (profil Hard Edge PF) dostępnej w salonach RuckZuck.

mieszkanie bezpieczne dla dzieci 2

fot. RuckZuck

Podłoga to miejsce, gdzie dziecko spędza bardzo dużo czasu. Z tego względu powinna być przyjemna w dotyku i mało wymagająca w pielęgnacji. Decydując się na panele o gładkiej powierzchni i pokryte powłoką antystatyczną, maluch zyskuje wygodną przestrzeń do zabawy, a rodzice – atrakcyjną ozdobę domu. Kolekcje Villa czy Garden od RuckZuck to propozycje idealnie realizujące te cele.

mieszkanie bezpieczne dla dzieci 1

fot. RuckZuck

W jaki sposób urządzić natomiast pokój dziecka? Postawmy na praktyczne rozwiązania, dzięki którym wnętrze będzie się zmieniało wraz z naszą pociechą, dopasowując się do jej potrzeb. Biurko z regulowaną wysokością blatu, łóżko z wydłużanym stelażem, wielofunkcyjne meble (np. krzesło do karmienia oraz stolik w jednym) posłużą na długie lata.

mieszkanie bezpieczne dla dzieci 3

fot. RuckZuck

Pamiętajmy także o szczegółach – nawet listwy przypodłogowe mogą być ciekawą ozdobą. Nowością w ofercie RuckZuck są listwy NOOX o bogatej palecie wzorów, również dziecięcych (np. z rysunkami księżniczek, zabawek czy zwierząt). Do ich atutów należy dwustronne wykończenie – z jednej strony znajduje się wybrany motyw graficzny, a od spodu są białe. Zatem, gdy dziecko będzie starsze, wystarczy wysunąć środkową część listwy i ją obrócić. Ten prosty zabieg sprawi, że pomieszczenie zyska bardziej uniwersalny wygląd.

mieszkanie bezpieczne dla dzieci 4

fot. RuckZuck

Zaopatrując się w kilka drobnych, ale bardzo użytecznych gadżetów ochronnych, rodzice będą doskonale przygotowani na powitanie najmłodszego członka rodziny w jego nowym domu. Warto również zainwestować w wygodną kanapę i przystroić wnętrza miękkimi dodatkami, stwarzając w ten sposób przytulny kącik do spędzania czasu w rodzinnym gronie. Urządzając pokój dziecka miejmy zaś na uwadze, by służył rozwojowi, relaksowi i zabawie – podsumowuje Katarzyna Śliwińska.

Leave a Reply