O wyjątkowościach miodu manuka, pochodzącego z Nowej Zelandii, jest głośno od jakiegoś czasu. W czym tkwi jego sekret? Sprawdź, co go wyróżnia i stosuj na co dzień!
Właściwości miodu manuka:
- wspomaga leczenie infekcji gardła i zatok. Coraz więcej badań potwierdza też jego rolę w walce z mukowiscydozą, która prowadzi do zapalenia płuc;
- poprawia pracę układu pokarmowego, łagodzi wzdęcia i rozwój niektórych bakterii;
- jest pomocny w leczeniu oraz gojeniu się ran oraz owrzodzeniu skóry, a także trądziku;
- zwalcza stany zapalne w jamie ustnej.
Co wyróżnia miód manuka?
Miód manuka jest produkowany w Nowej Zelandii przez pszczoły, zbierające nektar z krzewów manuka (inna nazwa to drzewo herbaciane). Nektar ten dostarcza wielu składników odżywczych i przede wszystkim dużej dawki wyjątkowego składnika o nazwie metyloglioksal (MGO), który ma niezwykle silne właściwości antybakteryjne. Jak wskazują badania, jego zawartość w miodzie manuka może być nawet do kilkuset razy wyższa niż w innych produktach spożywczych. Co ciekawe, niewielkie ilości MGO występują także w innych miodach i produktach żywnościowych, ale nigdzie aż w takiej ilości.
Naturalny antybiotyk
Wysokie stężenie MGO sprawia, że miód manuka potrafi powstrzymać namnażanie się bakterii, nawet tych odpornych na antybiotyki. Codzienne jedzenie miodu to skuteczny sposób na zwiększenie odporności i ochronę przez sezonowymi infekcjami.
Jak go jeść?
Najlepiej trzy razy dziennie po łyżeczce, 30 minut przed posiłkiem – prosto ze słoika lub rozpuszczony w ciepłej wodzie. Co ważne, pierwszą porcję miodu należy spożywać na czczo.