Zapory przeciwpowodziowe napełniane wodą są najskuteczniejszym sposobem walki z żywiołem! Najnowsze zapory o przekroju trapezowym są innowacyjnym produktem 2011 r. i są efektem współpracy z dotychczasowymi użytkownikami zapór o przekroju okrągłym podczas powodzi, które w zeszłym roku nawiedziły Polskę.
Intensywne opady deszczu nawiedzają Polskę coraz częściej i coraz częściej przyzwyczajają nas do widoku wezbranych rzek i zalanych miejscowości. Standardowym rozwiązaniem problemu walki z wodą były od zawsze wały złożone z worków z piaskiem, układane mozolnie i godzinami, angażując całe zastępy strażaków i ochotników. Wielokrotnie nie zdążono ochronić newralgicznych miejsc przed zalaniem, ponieważ w walce z żywiołem liczy się przede wszystkim czas.
Zapora przeciwpowodziowa uzupełniana jest wodą w ok.20 minut (w zależności od ciśnienia wody), przy zaangażowaniu jedynie 2 osób! 15 metrowa zapora zastępuje ok. 300 worków z piaskiem! Dzięki szczelnemu systemowi łączenia, można tworzyć wały o nieograniczonej długości, a system trapezowy zapewnia możliwość podwyższania wału, przy użyciu kilku zapór.
Produkowane przez SUPRON 1 od 5 lat mobilne zapory przeciwpowodziowe (rękawy) są wielokrotnego użytku. Są wykonane ze specjalnej 3 warstwowej tkaniny PCV. Podczas powodzi w 2010 r. w Polsce SUPRON 1 był niekwestionowanym liderem w zakresie sprzedaży tego typu zapór dla Urzędów Gmin, Straży Pożarnych, Centrów Zarządzania kryzysowego, a także prywatnych gospodarstw domowych. Zapory przeciwpowodziowe napełniana wodą o przekroju trapezowym są innowacyjnym produktem 2011 r. i są efektem współpracy z dotychczasowymi użytkownikami zapór o przekroju okrągłym. Nowe innowacyjne rozwiązania eliminują istotne wady, które posiadają zapory przeciwpowodziowe napełniane wodą o przekroju okrągłym.
Zapora o przekroju trapezowym w porównaniu do zapory o przekroju okrągłym zapewnia:
* pewne i stabilne przyleganie do podłoża, co eliminuje niekontrolowane przesuwanie się zapór na terenach pochylonych,
* zwiększenie powierzchni przylegania zapory do podłoża, co zdecydowanie poprawiło szczelność zapory na nierównych podłożach,
* uzyskanie (nieosiągalnej dla pojedynczych zapór o przekroju okrągłym) właściwego zabezpieczenia korpus wału przed przeciekami, co uzyskujemy poprzez zwiększenie powierzchni kołnierza zapory i ułożenia go na skarpie odwodnej,
* zdecydowane poprawienie szczelności w miejscu łączenia poszczególnych odcinków zapór ze sobą oraz usprawnienie czynności wykonania tych połączeń,
* swobodne i szybkie opróżnienie zapory z wody poprzez odpowiednie rękawy, które nie są “przygniatane” przez podstawę zapory z uwagi na jej pewne i stabilne przyleganie do podłoża.
Zapory wykonane są z 3 warstwowej tkaniny wodoszczelnej o gramaturze 650 g/m², bardzo odpornej na rozerwania i przetarcia, co jest bardzo istotne przy wodzie płynącej, niosącej różnego rodzaju konary, gałęzie, itp. Tkanina zastosowana do produkcji wałów jest specjalnie zbrojona siatką wewnątrz co daje jest wytrzymałość na takie sytuacje.