Niewymagające rośliny doniczkowe – 6 gatunków dla początkujących

Wytrzymałe, okazałe i dekoracyjne – w ten sposób można opisać rośliny, które warto mieć w domu. Poradzą sobie nawet przy zapominalskich właścicielach. Co więcej, wcale nie chodzi o kaktusy – w domu można mieć inne kwiaty, które będą znosić nawet najtrudniejsze warunki. Przesuszenie im niestraszne, a nadmiar wody mógłby nawet zaszkodzić. Oto najlepsze rośliny dla początkujących!

Dlaczego warto mieć rośliny w domu?

Rośliny w domu to ekologiczne i ożywiające dekoracje, które mają także wiele praktycznych zalet. Jedną z nich jest działanie jak naturalny filtr powietrza, dzięki czemu pomieszczenia z roślinami to miejsca z czystszym powietrzem. Dodatkowo kolor zielony i obecność roślin działają zbawiennie na nastrój i samopoczucie. Stworzenie minidżungli we własnym domu sprawi, że będzie on miejscem wypoczynku ciała i duszy.

Kwiaty doniczkowe dla początkujących – co wybrać na start?

Wiele osób boi się, że posiadanie roślin nie jest dla nich, bo łatwo je uśmierci. Istnieją jednak kwiaty odporne nawet na nieumiejętną opiekę. Będą wspaniałe dla osób, które dopiero uczą się dbać o rośliny, ponieważ są małe szanse, że im zaszkodzą. Oto rośliny warte uwagi, które świetnie sprawdzą się dla początkujących, zapracowanych i tych bez ręki do kwiatów.

Sansewieria

Roślina o długich strzelistych liściach przeżywa kolejny renesans. W przeszłości była ulubioną zieloną ozdobą w biurach i miejscach, gdzie rośliny nie mają lekko, a dziś gości w salonach i sypialniach. Jest niemal niezniszczalna – nie przeszkadza jej słaba pamięć właściciela i długotrwały brak wody, kiepski dostęp do światła czy niesprzyjającą wilgoć.

W takich warunkach będzie zwyczajnie rosnąć wolniej, wciąż ciesząc oko swoimi zielonymi, długimi liśćmi. Jeśli jednak poświęci się jej odrobinę uwagi, ta pustynna roślina stanie się okazałą, zieloną ozdobą, która będzie rosnąć niemal bez opamiętania. Dowodem mogą być doniczki nieraz rozsadzone od siły, z jaką rozrastają się jej ukorzenienie.

Poza łatwością w uprawie dużą zaletą rośliny są także jej właściwości związane z oczyszczaniem powietrza i produkcją tlenu. Wężownica jest niczym oczyszczacz powietrza, łącząc przyjemne z pożytecznym – pozostawia otoczenie wokół siebie wolne od toksyn, a także świetnie je ozdabia.

Sansewieria lubi stanowiska o dużym nasłonecznieniu, dobrze czuje się w temperaturze około 20 stopni. Mimo tego nie można przesadzić z podlewaniem – nadmiar wody powoduje gnicie liści i może być niemal śmiertelny dla rośliny.

Aloes

Aloes to rodzaj sukulenta o charakterystycznych liściach – są długie, zaostrzające się ku końcom a na obu brzegach (i nie tylko) mają rządki kolców. Grube liście wypełnione są miąższem, który może się kojarzyć z orzeźwiającymi napojami i kosmetykami. Poza tym, że jest to roślina łatwa w uprawie, jest ona szeroko wykorzystywana w branży kosmetycznej i spożywczej.

Aloes ma właściwości nawilżające, dzięki czemu znalazł zastosowanie w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych, świetnie łagodzi i przyspiesza gojenie. Odpowiednio przygotowany miąższ można znaleźć w sklepach w postaci orzeźwiającego soku.

Aloes nie wymaga dużo uwagi – jako sukulent potrafi poradzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Zimą warto ograniczyć podlewanie do minimum i dostarczać kwiatu tylko niewielką ilość wody w sytuacji, gdy na liściach zauważalne będą objawy przysychania. Zielone pędy stają się wtedy wiotkie i cienkie, dodatkowo tracą swoja sprężystość i opadają, zamiast wznosić się ku górze.

Aloes w doniczce świetnie odnajdzie się w otoczeniu nasłonecznionym i półcienistym, dlatego może spokojnie ozdabiać wiele parapetów.

Grubosz

Roślina jest często spotykana w wielu domostwach, nazywa się ją także drzewkiem szczęścia. Sukulent ten ma małe i mięsiste listki, w których kumulowane są zapasy niezbędnych substancji odżywczych, potrzebnych roślinie do prawidłowego funkcjonowania. Z ziemi wyrasta utwardzająca się łodyga, która rozwidla się na kolejne i obrasta grubymi listkami.

Częste podcinanie rozrastającej się rośliny może sprawić, że będzie rosnąć niczym krzak – łodygi będą bardziej przypominać cienkie gałązki, niż gruby, drzewny pień.

Drzewko szczęścia nie wymaga częstego podlewania dzięki magazynom wody w liściach. Odpowiednie będzie nawadnianie co 10-14 dni, jednak nic się nie stanie, jeśli nastąpi to po dłuższym czasie. W każdym wypadku będzie zachwycać mocno zielonymi listkami, ale nie tylko – niektóre gatunki posiadają różowe zabarwienie, a niektóre mają zupełnie kolorowe, żółto-czerwone liście.

Jeśli jeden grubosz w domu to za mało, bardzo łatwo można postarać się o kolejnego. Wystarczy ukorzenić kawałek rośliny przez wsadzenie do ziemi. Wystarczy część gałązki lub sam liść – grubosz poradzi sobie z łatwością.

Zamiokulkas

Wśród niewymagających kwiatów doniczkowych, które będą odpowiednie dla początkujących, nie można nie wspomnieć o zamiokulkasie. Nie ma szczególnych wymagań, a mimo to prezentuje się rewelacyjnie. Sekretem gęsto rosnących zielonych łodyg jest ich ciasne usadzenie – kwiaty rosną najlepiej, gdy są ze sobą ciasno zbite – gdy mają więcej miejsca, stają się mniej efektowne i słabiej rosną.

Jak dbać o zamiokulkasa? Należy go podlewać, jednak doskonale sobie poradzi nawet zapomniany przez właściciela. We wzroście nie przeszkadza mu suche powietrze, brak wody, a nawet niedobór światła. Z tego powodu jest rośliną, którą często można spotkać w przestrzeniach z ograniczoną dostępnością naturalnego światła, jak korytarze, biura czy galerie handlowe.

Juka i dracena

Każdy, kto szuka do domu niewymagającego i efektownego drzewka, powinien wybrać dracenę lub jukę. Korona delikatnych liści najlepiej rośnie w lekko suchym podłożu i na dobrze oświetlonym stanowisku. Lubią ciepło i mocne nasłonecznienie, jednak jako rośliny tropikalne (szczególnie dracena) cenią sobie dobrze nawilżone powietrze. Kwiaty poradzą sobie nawet w trudnych warunkach, ze względu na zdolność do gromadzenia wody w pniu (dracena) i liściach (juka).

Leave a Reply