Odkurzacz cyklonowy – czy warto kupić urządzenie bezworkowe?

Sprzęt AGD jest nieustannie udoskonalany, choć rzadko słyszy się o nowych rozwiązaniach w nim wdrażanych. Jeden z nich to mechanizm cyklonowy. Od nich pochodzi nazwa wartego uwagi typu odkurzaczy. Czy jest on lepszy od modeli workowych i pionowych? Jeśli przyszła pora na zakup nowego urządzenia, koniecznie trzeba poznać odpowiedź na to pytanie.

Jak działa odkurzacz cyklonowy?

Odkurzacz cyklonowy to urządzenie wyposażone w plastikową komorę na zanieczyszczenia. Wszystko, co do niej wpada, zostaje wprawione w ruch wirowy. Siła odśrodkowa, która działa na paprochy, oddziela je od powietrza zaciągniętego do pojemnika. Dzięki temu pozostają w nim tylko zabrudzenia. Po skończeniu sprzątania można je po prostu wysypać do kosza na śmieci.

Powietrze wydmuchiwane z powrotem przez odkurzacz cyklonowy jest więc dość czyste. O jego świeżości nie decyduje jednak sam ruch wirowy, ale także obecność lub brak filtra HEPA. Jeśli odkurzacz go ma, powietrze zostanie oczyszczone nawet z ponad 99% zanieczyszczeń. Bez filtra do mieszkania z powrotem dostanie się pewien (zależnie od modelu) procent paprochów.

Czy odkurzacz cyklonowy to dobry sprzęt dla alergików?

Obecność filtra HEPA poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach sprzątanych odkurzaczem cyklonowym. Prędzej czy później pojemnik z paprochami trzeba jednak opróżnić. W takich momentach ujawnia się mankament tego rodzaju sprzętów. Przy przesypywaniu paprochów do worka na śmieci alergeny mogą z powrotem trafić do dróg oddechowych człowieka.

Z tego powodu należy zastanowić się, czy lepszym wyborem nie będzie odkurzacz workowy. W takich sprzętach zanieczyszczenia pozostają szczelnie zamknięte w pojemniku. To rozwiązanie także ma wadę. Torebki wymagają wymiany. Co więcej, mało kto opróżnia je po każdym sprzątaniu. Zapełniony worek wpływa na gorszą wydajność urządzenia. Opakowania na paprochy trzeba też co jakiś czas kupować.

Przydatne akcesoria i funkcje odkurzacza cyklonowego

Dobry odkurzacz cyklonowy powinien mieć nie tylko filtr HEPA, ale również kilka innych dodatków i funkcji. Dzięki nim sprzątanie będzie prostsze i szybsze. Co więcej, pewne akcesoria minimalizują ryzyko uszkodzeń podłogi i mebli.

Budowa i funkcjonalność zbiornika na zanieczyszczenia

Przed zakupem warto sprawdzić m.in. maksymalną pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. Osobom mieszkającym w lokalach o przeciętnym metrażu (czyli 40-60 m²) z powodzeniem wystarczy sprzęt mieszczący 2,5 l paprochów. Najlepiej, żeby pojemnik był przezroczysty. Dzięki temu od razu będzie można zauważyć przypadkiem wciągnięte do niego rzeczy, a wskaźnik zapełnienia stanie się zbędny.

Automatyczna regulacja mocy ssania

Różnych powierzchni nie da się dokładnie odkurzyć bez zmiany mocy ssania. Do wyczyszczenia wykładziny potrzeba mniej watów niż do posprzątania dywanu z długim włosiem. Właśnie dlatego przydaje się opcja regulacji siły zasysania zanieczyszczeń. Najwygodniejsza jest funkcja zdejmująca z użytkownika konieczność ręcznego sterowania oraz dbania o to, żeby sprzęt się nie przegrzał.

Nakładki na kółka

Niektóre rodzaje powierzchni są odporne na uszkodzenia, a inne łatwo się niszczą. Właśnie dlatego przy zakupie warto sprawdzić, czy kółka odkurzacza cyklonowego zostały pokryte miękką powłoką. Jeśli nie, potrzebne będą nakładki. Dzięki nim będzie można odkurzać podłogi szczególnie narażone na zarysowania i odpryskiwanie lakieru, m.in. drewniane parkiety i posadzki z syntetycznych paneli.

Składane rury ssące

Pojedyncza długa rura jest niepraktyczna. Wyposażony w taki element odkurzacz cyklonowy trudno schować, gdy w szafie albo pod łóżkiem brakuje miejsca. Licząca wiele centymetrów czasem utrudnia też sięgnięcie do trudniej dostępnych miejsc. Właśnie dlatego należy sprawdzić, czy urządzenie ma odłączaną rurę, którą w razie potrzeby można jeszcze podzielić na mniejsze części.

Końcówki do odkurzania trudno dostępnych miejsc

Sprzątanie niektórych miejsc końcówką do podłóg mija się z celem. Dokładne czyszczenie mieszkania wymaga zmieniania tych części na inne. W kompletnym zestawie elementów powinny znajdować się wąskie zakończenia do usuwania zabrudzeń przy ścianach oraz szczotki do pielęgnacji tapicerki, ściągania sierści zwierząt i półek z książkami.

Ceny odkurzaczy cyklonowych

Do zakupu odkurzacza cyklonowego zachęcają ceny takich urządzeń. Tanie modele kosztują mniej więcej tyle, co sprzęty workowe. Za wyższej klasy egzemplarz trzeba zapłacić więcej. Nadal jednak nie ma mowy o zaporowych kwotach, ale o sumach w granicach 300-500 zł.

Wydatek zależy od mocy silnika urządzenia, generowanego poziomu hałasu, pojemności komory na paprochy, zastosowaniu filtra HEPA oraz liczby dodatkowych akcesoriów. Rozpiętość cenowa jest zatem spora. Mimo wszystko nawet drogie odkurzacze cyklonowe są dużo tańsze od pionowych odpowiedników.

Odkurzacz cyklonowy – podsumowanie zalet i wad

Model z filtrem HEPA, dodatkowymi końcówkami, teleskopową rurą i kilkoma innymi dodatkami okaże się inwestycją na wiele lat. Co najlepsze, takie urządzenie i tak będzie tańsze niż odkurzacz pionowy. Mankamentem jest sposób opróżniania pojemnika z zanieczyszczeniami. Jeśli to nie problem, zamiar kupna odkurzacza cyklonowego jest naprawdę dobrym pomysłem.

Leave a Reply