Drewno jest niezwykle dekoracyjnym materiałem, używanym między innymi w budownictwie i meblarstwie. Niestety budulec ten nie jest trwały i podatny na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz szkodniki. Dlatego tak ważną rolę odgrywają oleje do drewna, które są łatwe w użyciu i świetnie się nadają do ochrony materiałów drewnianych.
Sposób nakładania oleju
Olejowanie drewna polega na wcieraniu odpowiedniej substancji w jego powierzchnię. Za pomocą tego mało skomplikowanego zabiegu można w dużym stopniu wzmocnić jego strukturę od strony wewnętrznej. To nie jest jedyna zaleta oleju do drewna. Dzięki posiadanym właściwościom chroni on całą strukturę również przed szkodliwym oddziaływaniem zewnętrznym. Chodzi głównie o zmienne temperatury, promienie ultrafioletowe czy dużą wilgoć. Olejowanie najlepiej wykonywać za pomocą pędzla, posiadającego naturalne włosie lub wałka, który można kupić w wielu sklepach. Należy pamiętać, by olej dokładnie nałożyć na całą powierzchnię. Nadmiar materiału trzeba ściągnąć kawałkiem tkaniny z bawełny.
Wszechstronne działanie
Jakie oleje do drewna warto kupić? Jeśli chodzi o wybór, to jest on spory, więc nie musimy się obawiać, że nie znajdziemy na półkach sklepowych tego, co akurat będzie nam potrzebne. Olej do konserwacji materiałów drewnianych pomoże zachować odpowiednie właściwości użytkowe tego materiału. Taki produkt świetnie zakonserwuje drewno od środka, dzięki czemu będzie on znakomicie zabezpieczony przed wpływem czynników zewnętrznych. W ten sposób przedłużymy żywotność drewnianych konstrukcji. Natomiast oleje do pielęgnacji drewna służą innemu celowi. Pomagają zachować naturalny wygląd powierzchni oraz jej atrakcyjność. Zastosowanie takiego oleju do drewna będzie szczególnie istotne w sytuacji, gdy chcemy zachować rysunek usłojenia powierzchni drewnianej.
Olej dostosowany do powierzchni
Przy wyborze konkretnego oleju do elementów drewnianych trzeba kierować się szczegółowymi wytycznymi na dołączonej do produktu instrukcji. Na przykład olej do mebli ogrodowych powinien odznaczać się dużą odpornością na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Musimy też wziąć pod uwagę przeznaczenie drewnianej powierzchni. Będzie miało to zastosowanie w przypadku parkietu lub tarasu. Wewnątrz budynku nie ma takich zagrożeń jak na wolnym powietrzu. Oleje do drewna posiadają tę zaletę, że po ich użyciu nadal będziemy odczuwać pod palcami malowaną strukturę i słoje. Jeśli będzie nam zależało na zachowaniu surowego deseniu drewna wówczas wybierzemy olej bezbarwny. W przeciwnym razie można zakupić produkt o takim kolorze, który będzie pasował do aranżacji całości.