
Są zaliczane do niezbędnych elementów wyposażenia każdego domu i choć kupujemy je z myślą o funkcji użytkowej, lampy – jak biżuteria – są ozdobą każdego wnętrza. Źródłem doznań estetycznych mogą być nie tylko kształty opraw, ale również powstające dzięki nim efekty świetlne.
Nie ma znaczenia czy jest to klasyczny żyrandol, plafon, czy lampa w jakiejkolwiek z nowoczesnych form. Jeśli odpowiednio dobierzemy ją do stylu wnętrza, będzie podkreślała jego urodę. Funkcję estetyczną opraw świetlnych doceniano już wieki temu. Lampy miały piętrowe formy z centralnym trzonem, klatkowe lub w kształcie liry. W XVII w. we Francji zawisły na nich pierwsze kryształki, a prawdziwy renesans kryształowe żyrandole osiągnęły w czasach Ludwika XV. Później nastała moda na żyrandole z girlandami kryształów między ramionami. I choć do naszych czasów ewaluowały, a przepych ustąpił miejsca minimalizmowi, to kryształowe, zdobne żyrandole wciąż zachwycają i królują w salonach wielu domów.
Współczesne oprawy świetlne swym wyglądem jednak coraz mniej przypominają te z czasów Ludwika XV, ale wciąż przyciągają uwagę oryginalnością i odważnymi kształtami. Bywają zaskakująco proste, ale i pełne przepychu. Wykorzystuje się w nich nowoczesne materiały oraz najnowsze technologie umożliwiające wygodne sterowanie oświetleniem.
Wysoko rozwinięta technika pozwala na swobodne rozmieszczanie opraw oraz dobieranie ich do funkcji całego pomieszczenia i jego poszczególnych części. Umiejętnie dobrane oświetlenie dzieli duże pomieszczenia na nieformalne strefy. Funkcję organizacji wnętrza mają nie tylko wiszące lampy, ale też kinkiety, lampy stojące i biurkowe czy punktowe reflektory podkreślające piękno wiszących na ścianach dzieł sztuki.
Najnowszym trendem jest tworzenie za pomocą oświetlenia nastroju i „malowanie” nim wnętrz. Za sprawą dyskretnych, minimalistycznych opraw, które same w sobie nie przyciągają uwagi, za to mają szczegółowo opracowane funkcje świetlne, można stworzyć niepowtarzalny spektakl światła i cieni.
Znakomita kolekcja designerskiego oświetlenia dostępna jest w warszawskiej Galerii Heban.

Monumentalny żyrandol 704/40 marki Italamp wykonany ze spiralnie zawieszonych elementów z zielonego szkła. Wysokość żyrandola to 90 cm.

Fragment ogromnego żyrandola King ekskluzywnej marki Miniluce. Dekorują go elementy ze szkła Murano oraz kryształki Swarovskiego.

Deszcz światła, czyli żyrandol Sexy Crystals marki Ilfari. Z sufitu spływają wąskie oprawy zakończone kryształkami, przypominającymi kropelki.

Szklany żyrandol Libellula marki Italamp. Na 24 efektownych ramionach osadzono czerwone klosze z tkaniny. Średnica żyrandola to aż 144 cm

Piętnastoramienny żyrandol marki Italamp wykonany z białego szkła i bezbarwnych kryształków.

Lampa Reason to Believe marki Ilfari. Kryształki Swarovskiego oraz fantazyjnie wygięte ramiona nawiązują do klasycznych żyrandoli. Oprawa mierzy 71 cm wysokości.

Przypominająca kaskady strumyczków lampa z kolekcji Stream marki Terzani. Zbudowana jest z drobnych metalowych łańcuszków. Średnica oprawy wynosi 80 lub 110 cm.

Lampy Opla’ marki Italamp. Antracytowe klosze z tkaniny komponują się z antracytowym kolorem metalowo-szklanej podstawy.

Lampki stołowe Ortensia marki Terzani. Oprawy wykonano z maleńkich metalowych, niklowanych elementów, przypominających czterolistną koniczynę.

Salon według marki Tomas & Saez. Istotnym jego elementem jest wspaniały żyrandol i kinkiety ze szkła kryształowego.

Lampa stołowa marki Tomas & Saez dekorowana elementami ze szlifowanego szkła kryształowego

Dziesięcioramienny żyrandol Loving Arms marki Ilfari o modnej formie, łączącej nowoczesność z tradycją

Lampy Fork marki Diesel by Foscarini, abażury inspirowane są namiotami, światło ujawnia strukturę płótna.

Ceramiczne lampy Memory marki Karman nawiązujące do tapicerowanych, pikowanych mebli.

Opływowy Moby Dick, czyli lampa marki Karman wykonana z włókna szklanego.

Lampy z kolekcji My Love marki Karman, wiszące razem tworzą oryginalny, przemysłowy krajobraz.

Niesamowita lampa Jamaica od Foscarini, papier pokryty wysokiej jakości powłoka polimerową.

Żyrandol Spirale marki Italamp (proj. Gallotti&Radice). Pierwotna wersja powstała w latach 60. ub. wieku. Metal lakierowany na perłowo.

Lampa Aura marki Axo Light wykonana ręcznie ze skręconych elementów ze szkła Murano.

Wiszące lampy Le Trulle marki Karman nawiązują do kamiennych domków trulli w Apulii. Ceramika i metal.

Niczym księżyc w pełni – lampa Ulula z kolekcji Ululi i Ulula marki Karman. Biała kula z włókna szklanego otoczona czarną koronką.

Szklana lampa Night in Paris marki Ilfari wykonana ręcznie. Klosz może być bezbarwny lub srebrzony.

Stojące lampy z kolekcji Plumage marki Axo Light. Abażury wykonano z metalowego szkieletu i tkaniny. Dostępne są wersje różnobarwne lub jednobarwne w siedmiu kolorach.

Lampa Tress marki Foscarini wykonana z włókna szklanego. Dostępne różne kolory i wielkości klosza.

Lampy z serii Gangster marki Karman inspirowane wyglądem amerykańskich gangsterów z lat 50. Ceramika w kolorze białym lub biało-złotym.

Ścienna lampa Continua marki Marset wykonana z transparentnego poliwęglanu. W szczelinę oprawy można wsunąć wybrany „film” dekoracyjny.

Futurystyczna lampa Anisha Grande marki Foscarini wykonana z tworzywa, dostępna w dwóch kolorach i dwóch rozmiarach

Lampa Discoco marki Marset przypominająca kokos. Zbudowana jest z „listków” na cienkich ramionach. Dostępna w kilku kolorach.

Wiszące lampy z kolekcji Pleat Box marki Marset, oprawy wykonano z ceramiki. Dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych.

Birdie to lampki marki Foscarini formą nawiązujące do natury. Wyposażone są w ściemniacz i dostępne w kilku kolorach.

Lampy Lumiere marki Foscarini nawiązują do klasycznych lamp biurkowych. Klosz szklany, podstawa z polerowanego aluminium.

Wdzięczne lampy podłogowe Colibri marki Foscarini wykonane z aluminium i poliwęglanu. Wysokość 145 cm.