Salon, kuchnia czy gabinet – w każdym z tych pomieszczeń bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Podpowiadamy jak dobrać je tak, aby spełniało swoje najważniejsze funkcje.
Nawet zakup najpiękniejszej lampy nie sprawi nam przyjemności, jeśli nie będzie ona funkcjonalna – nie rozświetli odpowiednio pomieszczenia, nie pomoże przy pracy, czy nie wyeksponuje poszczególnych elementów wnętrza. Jak dobrać oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń? Oto kilka praktycznych rad…
W salonie…
… oświetlenie powinno odpowiadać naszym potrzebom i dopasować się do tego, co aktualnie robimy. Powoli w niepamięć odchodzą żyrandole, które stanowiły główne i nierzadko jedyne źródło światła. Dziś w salonie oprócz oświetlenia górnego instalujemy nastrojowe boczne kinkiety lub punktowe lampki. – Coraz częściej rezygnujemy z pojedynczego, intensywnego źródła światła, wybierając liczne, rozproszone lampki halogenowe lub nowoczesne oprawy diodowe – mówi Maciej Kędzior z firmy Kobi Light.
W salonie najczęściej odpoczywamy. W zależności od ulubionej formy naszego relaksu musimy dopasowujemy rodzaj i intensywność oświetlenia. Jeżeli najchętniej czytamy, bardzo zdrowe (zwłaszcza dla naszego wzroku) będzie bardzo jasne oświetlenie skierowane bezpośrednio na książkę lub gazetę. Jeśli natomiast odpoczywamy słuchając muzyki, warto zadbać o nastrojowe oświetlenie o miękkim, ciepłym i relaksującym świetle. Komfort oglądania telewizji zapewni nam oświetlenie umieszczone w taki sposób, aby nie odbijało się ono od ekranu. Złagodzi to kontrast i zapewni też odpoczynek naszym oczom. W tym celu można wybrać na przykład halogeny montowane w półce nad telewizorem, można też skorzystać z lampy podłogowej.
W kuchni…
…oświetlenie z jednej strony zapewnia odpowiedni nastrój, z drugiej zaś pełni bardzo odpowiedzialne funkcje praktyczne. Najważniejszymi miejscami kuchni, wymagającymi dobrego oświetlenia są strefy robocze: zlewozmywak, płyta kuchenna, blat na którym przygotowuje się wszystkie potrawy oraz stół. Światło nie może razić w oczy osoby pracującej w kuchni. Nie powinno też powodować wyraźnych cieni w miejscach pracy.
Użyteczna może okazać się kombinacja różnych źródeł światła np. kuchennej lampy wiszącej oraz oświetlenia podszafkowego, które oświetli kuchenny blat niczym biurko do pracy. W przypadku, gdy miejsce robocze w kuchni umiejscowione jest pod oknem, oświetlenie można zamontować po obu jego stronach np. dwa punktowe reflektorki albo lampki zwisające z sufitu (muszą umożliwiać otwarcie okna). Jeśli zaś blat znajduje się przy ścianie, to oświetlenie możemy zamontować pod szafkami wiszącymi poniżej linii wzroku (reflektorki), nad szafkami (lampki halogenowe na wysięgnikach) lub na ścianie (kinkiety lub listwy z regulowanymi, kierunkowymi reflektorkami). W niskich pomieszczeniach zaleca się zainstalowanie na ścianach oświetlenia bocznego (kinkiety, reflektorki) skierowanego na sufit.
Pamiętajmy o tym, że podobnie jak w salonie, tak i w kuchni światło jest elementem dekoracji.
W gabinecie…
… oświetlenie powinno gwarantować odpowiednie warunki do pracy. Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe światło podczas pracy, to jeden z głównych czynników poprawiających koncentrację i samopoczucie osoby pracującej. To szczególnie ważne, gdy wiele godzin dziennie spędzamy przy komputerze. Dlatego pokój do pracy należy wyposażyć, zarówno w oświetlenie ogólne, czyli lampę sufitową lub podłogową o niewielkiej mocy, która zmniejszy niekorzystny dla wzroku kontrast światła i cienia oraz koniecznie w lampkę biurkową.
Najlepiej wybrać lekką, ruchomą lampkę z długim ramieniem, którą można dowolnie ustawiać. Lampka taka musi być ustawiona z boku osoby pracującej w taki sposób, aby światło odbite od monitora lub powierzchni biurka nie raziło w oczy. W przypadku osób praworęcznych powinna być ona umieszczona po lewej stronie, a w przypadku leworęcznych – po prawej stronie biurka.