Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż nowoczesnych urządzeń OZE. Wśród nich coraz większym zainteresowaniem cieszą się również pompy ciepła, które pozwalają na wygodne i wydajne ogrzewanie domów. Bardzo często rekomenduje się ich montaż razem z fotowoltaiką. Dlaczego warto zainstalować je razem?
Jak funkcjonują pompy ciepła?
Pompa ciepła jest urządzeniem pozwalającym na produkcję ciepła przez „pompowanie” go z otoczenia. Najczęściej tego rodzaju urządzenia dzielone są na dwie kategorie – powietrzne i gruntowe. W przypadku powietrznych pomp ciepła energia jest pobierana z powietrza, a w przypadku gruntowych – z gruntu.
Działanie pompy ciepła jest podobne do lodówki, przy czym jest ono odwrócone. Pompa ciepła doprowadza ciepło do wnętrz i pozwala na ich ogrzewanie. Dodatkowo może być ona używana do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.
Zasilanie pompy ciepła
Do pracy pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej i nie wymaga ona żadnych dodatkowych paliw, na przykład węgla, gazu, pelletu, które jest konieczne w przypadku zwykłych kotłów.
Energia elektryczna jest niezbędna do tego, aby wprawić w ruch czynnik chłodniczy i spowodować „przepompowanie” ciepła z zewnątrz do budynku. Dodatkowo energia ta służy do ogrzewania wtedy, gdy temperatury są bardzo niskie, co powoduje spadek wydajności działania pompy ciepła. Wówczas uruchamiana jest specjalna grzałka.
Ze względu na fakt, że pompa ciepła jest urządzeniem zasilanym prądem, warto zdecydować się na zamontowanie jej razem z fotowoltaiką. Instalacja fotowoltaiczna służy do produkowania prądu elektrycznego z wykorzystaniem promieniowania słońca, które dociera na ziemię.
Montując pompę ciepła razem z fotowoltaiką, można zredukować koszty ogrzewania domu. Panele fotowoltaiczne produkują wtedy prąd, który służy do zasilania pompy ciepła. W rezultacie ogrzewanie jest bardzo tanie.
Jak zamontować pompę ciepła i fotowoltaikę?
Osobom zainteresowanym montażem instalacji jak pompa ciepła oraz fotowoltaika Sosnowiec Soldom Solar zapewnia dostęp do firm, które zapewniają kompleksową obsługę w ramach instalacji tych dwóch systemów.
Firma może zapewnić kompleksową obsługę, która obejmuje między innymi przygotowanie projektów, wykonanie wyceny instalacji, a następnie sprzedaż komponentów i montaż. Dodatkowo firmy mogą pomóc w uzyskaniu dofinansowania na wykonanie instalacji.
Gdy zatem planuje się montaż pompy ciepła, warto również pomyśleć o fotowoltaice. Dzięki współdziałaniu te dwa systemy mogą działać jeszcze efektywniej, a tym samym skutecznie redukować koszty eksploatacyjne domu.