Pokój dzienny jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. W jego zaciszu możemy zatopić się w ulubionej lekturze, zaprosić przyjaciół na niedzielną kawę lub układać z dziećmi puzzle. Kameralną i przytulną atmosferę zagwarantują nam lampy stołowe.
Solo czy w duecie?
Lampy stołowe zazwyczaj uzupełniają oświetlenie główne, oczekując na swoje przysłowiowe pięć minut. Nadeszła więc pora, aby znaleźć lampom odpowiednie miejsce i wyeksponować ich urok. Gdzie i na czym postawić dany model? Dobrym pomysłem okaże się na pewno komoda – sam jej środek bądź dowolny róg. W salonie szczególnie efektownie będzie prezentować się lampa z połyskującą nóżką, gdy dobierzemy do niej błyszcząca ramkę na zdjęcia czy ozdobne szkatułki na biżuterię.
W pokoju dziennym połączonym z jadalnią nie bójmy się postawić lampy na stole, jeżeli sam mebel znajduje się tuż przy ścianie. Najlepiej sprawdzi się w tej roli stół okrągły. Poza romantyczną oprawą kolacji stonowany strumień światła przysłuży się nam chociażby w trakcie gry w karty czy popularne planszówki. Wydzielając sobie przestrzeń dla kącika do czytania książek i prasy, warto pomyśleć o zastąpieniu innych rodzajów oświetlenia lampą stołową – dostarczy nam akurat tyle światła, ile w danym momencie potrzebujemy, oszczędzając w ten sposób energię.
Aby stworzyć niezwykłą atmosferę w pomieszczeniu, możemy umieścić lampy w kilku punktach salonu. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku większych pomieszczeń, które „cierpią” na niedosyt światła w konkretnych punktach. Aby umiejętnie doświetlić ciemne miejsce, warto umieścić małą lampkę (o wysokości ok. 30-40 cm) na szczycie regału, szafy bądź specjalnie przygotowanej półce na podręczne gadżety.
Hand-made i odrobina wyobraźni zawsze w cenie
Dobór właściwego oświetlenia jest niemalże na wagę złota w odniesieniu do całokształtu aranżacji, zwłaszcza gdy możemy pozwolić sobie na dekorowanie. – W przypadku lamp stołowych z reguły nie interesuje nas już tylko samo źródło czy intensywność światła. Lampy niejako towarzyszą głównemu oświetleniu, co daje nam szansę, aby poeksperymentować z samym projektem.
– Oryginalne materiały, odważne formy, a czasem nawet ekstrawaganckie wzory to bardzo dobry sposób, aby przemienić wnętrze – mówi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia marki Sigma. – Wybierając się na poszukiwania wymarzonego projektu, pokuśmy się o oryginalne egzemplarze, atrakcyjne kolory i kształty. Dokonując zakupu, weźmy pod uwagę styl naszego wnętrza, jak i resztę systemu oświetleniowego. Obecnie designerzy zaskakują nas ciekawymi projektami, wśród których nie brak prawdziwych perełek.
Niezwykle urokliwe są kwiatowe abażury, które w salonie będą pasować np. do tapet czy zasłon w podobne wzory. Właściciele nowoczesnych salonów powinni postawić na wyrafinowane projekty z modnym nadrukiem w postaci faktury imitującej gazetę czy motywów graficznych. Dla wielbicieli eleganckich wnętrz kuszące będą lampy stołowe o finezyjnych stelażach z dodatkiem kolorowych szkiełek czy sopli. Zawsze możemy tez popuścić wodze fantazji i spróbować swoich sił jako projektanci. Zdobiony samodzielnie abażur lub własnoręcznie malowana podstawa lampy będą mieć dla nas szczególne znaczenie. Odpowiednio dobrana lampa stołowa stworzy w pokoju dziennym wspaniały nastrój, a zarazem stanie się piękną ozdobą naszego wnętrza.