Samodzielne uszczelnianie zlewu w trzech krokach

Nieprawidłowe uszczelnienie miejsc między kafelkami, ścianą a brzegiem zlewu powoduje wnikanie wody w źle zabezpieczone zakamarki.Warto więc zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie uszczelnienie wspomnianych powierzchni. Tym bardziej, że jest to prosta czynność, którą z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowca.

Do wykonania uszczelnienia potrzebujemy silikonu sanitarnego. Charakteryzuje się on bardzo dobrą odpornością na wilgoć, rozwój drobnoustrojów i grzybów, ponadto świetnie przylega do szkła, glazury, terakoty i różnych metali.

Idealnie nadaje się więc do uszczelniania wnęki wokół wanny, brodzika czy umywalki. Silikon znajduje się w pojemniku zwanym kartuszem. Aby w prosty sposób wydobyć go z wnętrza, potrzebny będzie specjalny pistolet. Znajdziemy go, w standardowym rozmiarze pasującym do wszystkich silikonów, w każdym sklepie z materiałami chemii budowlanej.

Przyda się także plastikowe zaokrąglone narzędzie (np. szpachelka) do wygładzenia silikonu. Jeżeli obawiamy się o powierzchnię ściany wokół zlewu, możemy także zakupić taśmę malarską do zabezpieczenia przestrzeni wokół uszczelnienia.

Ekspert Sylwia Gruszka, Lakma SAT radzie jak uszczelnić zlew w trzech krokach.

Krok 1 – dokładne oczyszczenie powierzchni

By uszczelniacz zadziałał skutecznie, podłoże musi być czyste, wolne od kurzu, pyłu, tłuszczu, rdzy czy innych substancji osłabiających przyczepność. Najlepiej przetrzeć powierzchnię ściereczką zamoczoną w rozpuszczalniku lub benzynie ekstrakcyjnej. Brzegi szczeliny można także zabezpieczyć przed zabrudzeniami taśmą malarską.

krok 11

Czyszczenie powierzchni, fot. Lakma SAT

Krok 2 – silikonowanie

Przed użyciem silikonu sanitarnego należy zdjąć nakrętkę i obciąć końcówkę tuby kartusza. Następnie, ponownie nakładamy nakrętkę i nacinamy ją nożykiem na szerokość odpowiadającą wielkości spoiny. Gotowy kartusz umieszczamy w pistolecie do wyciskania silikonu. Na oczyszczony obszar nanosimy silikon wyciskając produkt wzdłuż szczeliny. Najlepiej zrobić to jednym pociągnięciem, równomiernie, umieszczając w spoinie lekki nadmiar produktu.

krok 22

Silikonowanie, fot. Lakma SAT

krok 33

Silikonowanie, fot. Lakma SAT

Krok 3 – wygładzanie

Ostatnim krokiem będzie wygładzenie warstwy środka szpachelką lub innym narzędziem o zaokrąglonej końcówce, zmoczonym w wodzie z mydłem. Pamiętajmy, by nie zwlekać z wygładzeniem spoiwa, gdyż produkt szybko zasycha. Jeżeli do zabezpieczenia powierzchni używaliśmy taśmy malarskiej, to ściągamy ją już po wygładzeniu środka.

krok 44

Wygładzanie, fot. Lakma SAT

Leave a Reply