Schody to podstawowy element wyposażenia wszystkich nieruchomości, które mają więcej niż jedno piętro. Mogłoby się wydawać, że pełnią funkcję wyłącznie użytkową, ale wcale tak nie jest. Jak wykorzystać schody wewnętrzne do dekoracji aranżacji?
Schody – różne rodzaje stopni i balustrad
Schody można podzielić na różne rodzaje ze względu na konstrukcję i design. Do przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami budynku często wykorzystuje się, m.in.:
- schody kręcone – idealne do ograniczonych przestrzeni, ponieważ oszczędzają miejsce, tworząc tzw. spiralę;
- schody dywanowe – sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu, bez żadnych podpór, co zapewnia im elegancki i lekki wygląd;
- schody wachlarzowe – przyjmują formę zawiniętą w łuk, przez co zajmują sporo miejsca, ale prezentują się wyjątkowo;
- schody modułowe – nowoczesne, minimalistyczne, przeważnie ze stali i drewna, dostępne w wielu konfiguracjach;
- jedno-, dwu- i wielobiegowe – typ zależy od liczby spoczników, czyli tzw. półpięter znajdujących się pomiędzy dwoma biegami schodów.
Poza tym na wygląd schodów wpływają także zastosowane materiały – zarówno na stopniach, jak i balustradach. Często stosuje się elementy drewniane, szklane, metalowe czy z kamienia.
Na co zwrócić uwagę, wybierając schody?
Najważniejsza kwestia podczas dobierania rodzaju schodów do wnętrza to dostępna przestrzeń i wysokość pięter. W niektórych domach można pozwolić sobie na obszerne modele wachlarzowe, podczas gdy w innych jedynym rozwiązaniem będą schody proste o minimalistycznym wyglądzie.
Czasami ze względu na układ pomieszczeń trzeba zdecydować się np. na schody kręcone lub w kształcie litery L. Warto skonsultować tę kwestię z architektem wnętrz i wspólnie stworzyć projekt, który spełni zarówno oczekiwania wizualne, jak i funkcjonalne.
Kolejna kwestia to dopasowanie schodów do wystroju mieszkania. W aranżacjach klasycznych czy w duchu soft minimalizmu sprawdzą się schody drewniane o naturalnym wyglądzie. W industrialnych wnętrzach lepiej będą wyglądać opcje modułowe z wykorzystaniem metalowych elementów. Styl glamour doskonale przyjmie stopnie z marmuru.
Ultranowoczesne projekty często uwzględniają ażurowe schody z balustradami ze szkła. Takie modele pozwalają też optycznie powiększyć przestrzeń. Ważną kwestię stanowi także bezpieczeństwo. W mieszkaniach z małymi dziećmi warto zadbać o obecność stabilnych poręczy.
W przypadku osób starszych duże znaczenie może mieć szerokość stopni, które pozwalają na komfortowe poruszanie się pomiędzy piętrami. Powinno się stawiać na materiały, które zapobiegają poślizgnięciom. W niektórych przypadkach świetnie zaprezentują się specjalne dywaniki.
Oto czym charakteryzują się poszczególne materiały schodów:
- drewno – ciepłe i naturalne, dzięki czemu pasuje do wielu stylów. Można zamówić opcje o wykończeniach w różnych estetykach;
- metal – wysoce trwały i nowoczesny, nadaje się szczególnie do aranżacji industrialnych i loftowych;
- szkło – eleganckie i nowoczesne, pozwala na doskonały przepływ światła i daje wizualną lekkość;
- beton – surowy i industrialny, idealny do projektów w takim klimacie, a także modnych w ostatnich latach wnętrzach stylizowanych na jasne, nowoczesne jaskinie.
Kolejna kwestia to odpowiednie oświetlenie. Jeśli schody znajdują się w słabo nasłonecznionym miejscu, warto zastanowić się np. nad lampkami LED na stopniach. Światełka pełnią też funkcję dekoracyjną i nadają wnętrzom przytulnego klimatu szczególnie wieczorami.
Jeśli schody znajdują się np. w pobliżu sypialni lub gabinetu, w którym się pracuje, warto postawić na materiały tłumiące dźwięki. Akustykę może poprawić chociażby okładzina, która sprawi, że kroki innych domowników będą znacznie mniej słyszalne.
Jak wykorzystać schody do jako element dekoracyjny wnętrza?
Schody mogą być bardzo proste, minimalistyczne i niezwracające większej uwagi. To dobry wybór do wnętrz utrzymanych w stonowanym designie nastawionym na wygodę i ponadczasowość. Da się jednak wykorzystać np. balustrady do tego, by podkręcić charakter projektu.
Kiedy chce się, aby schody były unikalnym elementem dekoracyjnym, najlepiej zamówić modele robione na miarę. Klucz to wybór odpowiedniego rzemieślnika, który wykona ozdobne balustrady np. z metalu lub drewna. Poza tym poręcze można łatwo przystosować do bieżących potrzeb dekoracyjnych:
- w okresie świątecznym można obwiązać je łańcuchem choinkowym lub przyczepić skarpety prezentowe;
- świetnie wyglądają balustrady oplecione lampkami i sprawdzają się nie tylko w czasie świąt;
- na półpiętrach warto postawić np. ozdobne lampiony lub dynie;
- doskonale sprawdzi się galeria obrazów lub zdjęć rodzinnych na ścianie za schodami.
Niezależnie od konstrukcji, schody mogą wyglądać świetnie. Ważne, aby dopasować je odpowiednio do całej aranżacji i potrzeb domowników. Wraz ze zmieniającymi się porami roku i okazjami łatwo je ozdabiać bez kupowania bardzo drogich dekoracji.