Panele fotowoltaiczne to jedna z częściej wybieranych form ekologicznego dostarczania energii do budynków mieszkalnych i nie tylko. Żeby zwiększyć opłacalność instalacji PV, należy zadbać o maksymalizację oszczędności. W jaki sposób zarządzać autokonsumpcją, by obniżyć rachunki?
Dobór odpowiedniej wielkości instalacji
Autokonsumpcja w fotowoltaice oznacza samodzielne wykorzystywanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację. Używa się jej do zasilania własnych urządzeń w domu, zamiast przesyłania do sieci publicznej.
Co ważne, efektywna autokonsumpcja pozwala na zaspokajanie potrzeb energetycznych mieszkańców i zmniejsza zależność od innych źródeł energii.
Podstawą do zapewnienia odpowiedniego poziomu energii jest dopasowanie wielkości instalacji fotowoltaicznej do rozmiaru budynku i zapotrzebowań mieszkańców. Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy, który pomoże ustalić liczbę paneli, biorąc pod uwagę m.in. dostępne w domu sprzęty, które trzeba zasilić.
Magazynowanie nadwyżki energii z fotowoltaiki
Jeśli instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii, niż jest zużywane w danym momencie, jej nadmiar da się magazynować. Najpopularniejszym rozwiązaniem są akumulatory, które gromadzą wyprodukowaną moc i pozwalają wykorzystać ją w późniejszym czasie.
Warto rozważyć zastosowanie systemu magazynu energii, aby nie musieć oddawać nadwyżki do sieci. Optymalizacja może się przydać np. w okresach zmniejszonej produkcji energii – w nocy czy w czasie pochmurnych i krótszych dni, kiedy promieniowanie staje się mniej intensywne.
Dokładnie monitorowanie pracy paneli
Korzystanie z systemu monitorowania energii pozwala precyzyjnie śledzić, ile energii zużywa się w domu czy biurze, a także kiedy. Dzięki temu da się świadomie zarządzać mocą przeznaczaną np. do ogrzewania pomieszczeń.
Podstawowe narzędzie do kontroli produkcji i zarządzania energią stanowią specjalne aplikacje, ale można skorzystać z jeszcze bardziej zaawansowanych datamanagerów.
Poza tym w celu jak najefektywniejszej autokonsumpcji należy zadbać o odpowiedni kąt nachylenia paneli, by działały one jak najwydajniej. Dodatkowo poza profesjonalnym montażem liczy się regularne kontrolowanie stanu instalacji i czyszczenie. Zabrudzenia prowadzą do obniżenia wydajności, co przekłada się na niższy pobór energii słonecznej.
Dlaczego warto zwiększyć autokonsumpcję?
Autokonsumpcja w fotowoltaice to skuteczny sposób na uszczuplenie rachunków za energię elektryczną i zwiększenie niezależności energetycznej poprzez odnawialne źródła energii. Prosumenci korzystający z zasilania pomp ciepła energią fotowoltaiczną przyczyniają się do ochrony stanu środowiska i zwiększają swoje bezpieczeństwo energetyczne.
Maksymalizacja produkcji prądu z fotowoltaiki to sposób nie tylko na korzystanie w pełni z własnej energii, ale i spora oszczędność dla portfela. Zdecydowanie warto zadbać w ten sposób zarówno o własny budżet, jak i środowisko naturalne.