Wspólne przeglądanie albumów ze zdjęciami, oglądanie filmów, opowiadanie historii przy kominku i herbacie – to wszystko umacnia więzi rodzinne. Przyjaznej i miłej atmosferze w zaciszu czterech kątów najbardziej sprzyja aranżacja w stylu angielskim. Specjaliści RuckZuck, renomowanej sieci salonów sprzedaży podłóg, drzwi oraz zestawów mebli kuchennych podpowiadają, jak urządzić wnętrze, by poczuć w nim ciepło domowego ogniska.
– Królowa Wiktoria to jedna z najdłużej panujących monarchiń w historii, dla której szczególną wartością była rodzina. Zapoczątkowany przez nią styl angielski został ukształtowany w taki sposób, by w jak najwyższym stopniu tworzył pełen ciepła klimat pomieszczeń i zapewniał domownikom poczucie komfortu. Współcześnie, jeden z jego głównych wyznaczników stanowią charakterystyczne dla drugiej połowy XIX wieku trendy wiktoriańskie, które emanowały bogactwem zdobień i wielością dodatków – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu RuckZuck.
Wystrój mieszkania w stylu angielskim jest zarazem elegancki i przytulny. Niezbędny element wyposażenia salonu stanowi kanapa – miękka, upiększona motywami kwiatowymi. Wzór ten zdobi także poduszki, zasłony i obrusy. Przyjazną aurę tworzą dodatkowo delikatne dywany i subtelne lampy stołowe. Meble, najczęściej dębowe, cechują się solidnym wykonaniem i masywnym, dostojnie postarzałym wyglądem. Kluczową dla angielskich wnętrz wygodę zapewniają pufy i fotele z wysokimi zagłówkami i podnóżkami.
Innym nieodzownym komponentem aranżacji jest kredens z porcelanową zastawą. Filiżanki zdobione różanymi malunkami są niezastąpione przy popołudniowej herbacie. Romantyczny nastrój tworzą nie tylko wszechobecne motywy kwiatowe, ale także kominek, ogrzewający wnętrze w chłodne wieczory. Całość doskonale upiększają duże, zdobione zasłonami, okna.
Ściany są tradycyjnie dzielone na dwie części – dolną stanowią białe, frezowane panele lub boazerie, natomiast górną – tapety. Ich kolorystyka zachowana jest w pastelowych odcieniach. Dominują błękity, beże oraz róże. Może pojawić się także głęboka zieleń i bordo, które pięknie wyróżnią się na tle jaśniejszych dodatków. Poza florystycznymi rysunkami popularny wzór tapet stanowią paski. Zawieszane na ścianach obrazy, podkreślają z kolei gustowność pomieszczenia.
Prawdziwie angielski charakter dopełnia drewniany parkiet. Współcześnie na rynku dostępnych jest jednak wiele tańszych propozycji, które mogą z powodzeniem zastąpić prawdziwe drewno. Oferta sieci salonów RuckZuck zawiera szereg paneli, które dodadzą wiktoriańskiej nuty wnętrzom. Deski z linii Dynamic II są stylizowane na wiekowe i świetnie współgrają z meblami, które od pokoleń zdobią mieszkanie czy dom. Podłogi te posiadają wyraźnie wyczuwalny układ usłojenia, który prezentuje się niezwykle naturalnie. Równie pięknie wyglądają panele ze strukturą heliochrome, np. z kolekcji Authentic Chrome marki Wiparquet. Ich połyskująca powierzchnia przyjemnie rozświetla wnętrze.
– W angielskim wnętrzu najbardziej wytwornie prezentuje się salon. Pozostałe pomieszczenia urządzone są skromniej, jednak posiadają swoje oryginalne wyróżniki. W łazience jest to elegancka wanna na dekoracyjnych nóżkach, umiejscowiona w centralnej części pomieszczenia. Meble kuchenne są natomiast utrzymane w jasnych barwach, często frezowane i zdobione. Spójna aranżacja całego mieszkania, zgodna z wiktoriańskim designem, zapewnia mu prawdziwie przytulny wygląd – dodaje Katarzyna Śliwińska.