Wybór odpowiedniej baterii kuchennej może przyprawić o zawrót głowy. Przy decyzji okazuje się bowiem, że bogactwo modeli to dla laika nie zaleta, a problem.
Zanim wybierzemy odpowiednią dla siebie baterię kuchenną musimy zdecydować, czy będzie to model stojący czy naścienny.
Baterie naścienne w kuchni montowane są obecnie bardzo rzadko, przede wszystkim dlatego, że wymagają bezpośredniego podłączenia do instalacji wodnej. Wiąże się to z bardzo precyzyjnym rozmieszczeniem końcówek rur i wymaga prac na etapie przedwykończeniowym.
Baterie sztorcowe natomiast montuje się znacznie prościej – na obrzeżu zlewozmywaka czy też w blacie w przygotowanym otworze (baterie dwuotworowe zdarzają się rzadko). Łatwość podłączenia sprawia, że to właśnie baterie stojące królują w nowoczesnych kuchniach.
Bateria w zlewozmywaku powinna być przede wszystkim wygodna. Z tego względu wśród baterii kuchennych dominują baterie sztorcowe jednouchwytowe, które umożliwiają szybką regulację temperatury czy strumienia wody. Ich przewaga w stosunku do armatury dwuuchwytowej ujawnia się także przy pomiarze przepływu wody – baterie jednouchwytowe pozwalają zmniejszyć zużycie wody nawet dwukrotnie w porównaniu do odpowiedników z dwoma pokrętłami.
Warto zwrócić uwagę, czy bateria kuchenna wyposażona jest w perlator, który optycznie zwiększa strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Podczas mycia warzyw czy rąk nie poczujemy różnicy, a wodomierz pokaże oszczędność na poziomie 25-40%.
Kolejnym ważnym elementem jest wylewka. Jej kształt powinien być dopasowany do rodzaju i wymiaru zlewozmywaka – spotykamy wylewki klasyczne, w kształcie U, F, obrotowe i wyciągane. Wybierając model dla siebie tak naprawdę musimy zwrócić uwagę na głębokość zlewu i estetykę pomieszczenia. Im wyżej od dna zlewu znajduje się wylewka, tym łatwiej napełnić wysokie naczynia, ale też woda bardziej chlapie. Wylewka wyciągana natomiast umożliwia korzystanie z wody poza zlewozmywakiem (np. do napełnienia garnka stojącego na kuchence), a jej długość oscyluje najczęściej wokół 150 cm.
– Baterie kuchenne wykonywane są z różnych materiałów – mówi Tomasz Kowalczyk z firmy Kuchinox. – Najpopularniejsze są krany chromowane, ale w sprzedaży znajdziemy także bardziej dekoracyjne rozwiązania – krany satynowane, złocone, patynowane czy pokryte jednolitą powłoką. Wybór zależy od naszych upodobań i zasobności portfela. Jednym z nowszych trendów są baterie przypominające strukturę granitową. Poddając się nowej modzie wprowadziliśmy takie baterie do naszej oferty. Nasze baterie Granit, malowane są metodą proszkową i to właśnie dzięki temu mają charakterystyczny, niejednolity kolor oraz wyjątkową fakturę nadającą im oryginalnego, nowoczesnego wyglądu łudząco przypominającego kolor i strukturę granitową. Takie baterie bardzo dobrze prezentują się w kuchniach minimalistycznych, w towarzystwie czarnego marmuru i stali, a także przy zlewach opływowych, np. z granitu – dodaje Tomasz Kowalczyk.
Warto mieć na uwadze fakt, że wśród producentów znajdziemy modele baterii kuchennych sterowane fotokomórką, ze składanym korpusem, dwoma wylewkami, specjalne oświetlane, z termostatem, filtrem do wody pitnej i z dozownikiem na detergenty, są to jednak modele bardzo kosztowne i przeznaczone dla niezwykle wymagających klientów.
O rany…nie wiedziałam, że to takie skomplikowane…