Właściwości betonu architektonicznego

Beton architektoniczny to materiał o wyjątkowych cechach. To dzięki nim jest powszechnie stosownym surowcem na budowach i nie tylko tam. Beton jest łatwy w użyciu, można go dowolnie formować, a przy tym jest niezwykle funkcjonalny. Nadaje się do różnych, niekiedy zaskakujących zastosowań. Jakie cechy decydują o tym, że beton architektoniczny nadaje się do tworzenia posadzek, schodów, ławek i donic? Poznaj najważniejsze właściwości tego materiału!

Co to jest beton architektoniczny?

Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czym różni się beton architektoniczny od innych rodzajów betonu? Najważniejszą cechą tej odmiany betonu jest to, że jest on przeznaczony na widoczne, niezasłonięte elementy konstrukcji i architektury. Pełni więc on funkcję dekoracyjną i tym różni się od betonu konstrukcyjnego. To oznacza, że musi odznaczać się wyjątkowymi walorami estetycznymi. Ważna jest porowatość struktury, kolor betonu po jego utwardzeniu, obecność przebarwień i faktura. Materiałem architektonicznym można nazwać każdy beton, który ma być wyeksponowany w konstrukcji i charakteryzuje się określonymi walorami wizualnymi.

Podstawowe właściwości betonu architektonicznego

Wszystkie wyroby z betonu architektonicznego pełnią funkcje dekoracyjne. Wyeksponowana posadzka betonowa, elementy konstrukcji i małej architektury muszą być starannie wykonane i estetycznie wykończone. Producent betonu architektonicznego Investim ma w swojej ofercie szeroki asortyment wyrobów z tego surowca. Są to m.in. donice, kosze, słupki i meble o zróżnicowanej fakturze.

Od czego zależy jakość betonu konstrukcyjnego?

W przypadku wyrobów z betonu, które nie mają zostać zamaskowane w żaden sposób, niezwykle ważne jest ich staranne wykonanie. Beton architektoniczny jest plastyczny i podatny na formę, dlatego jakość mieszanki oraz profesjonalne użycie nabiera wielkiego znaczenia. Wszelkie niedoskonałości, nierówności i inne błędy będą bardziej widoczne, niż w przypadku betonu konstrukcyjnego. Dość istotną kwestią jest także system deskowań i roboty zbrojarskie, które częściowo odpowiadają za efekt wizualny wykonanego elementu. Właściwości betonu architektonicznego odpowiadają za rezultat, jaki osiągniesz. Estetycznie wykończone wyroby  mogą być częścią aranżacji parków i skwerów.

Leave a Reply