Urządzając małą łazienkę warto dobrze przemyśleć umiejscowienie pralki i zagospodarowanie przestrzeni wokół czy nad nią. Jakie rozwiązania mamy do dyspozycji?
Zabudowa małej łazienki szafkami może przytłoczyć wnętrze, dodatkowo zmniejszając jego przestrzeń użytkową. Niemniej, jest to polecane rozwiązanie, szczególnie do niewielkich mieszkań, w których trudno znaleźć dodatkowe miejsce na przechowywanie środków czystości, piorących czy składowania odzieży do prania.
Choć w nowych mieszkaniach deweloperzy nie będą już zobligowani do przygotowania miejsca na pralkę w łazience (może zostać ono przewidziane w innym miejscu w mieszkaniu) , nadal zdecydowana większość domowników decyduje się na ustawienie pralki właśnie tam. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, producenci szafek łazienkowych przygotowują wiele interesujących sposobów na optymalne umiejscowienie jej, zabudowę oraz zagospodarowania przestrzeni nad pralką.
Gotowe szafki łazienkowe, w których schować możemy pralki pod zabudowę to jednak nie wszystko. Właściciele małych mieszkań coraz częściej decydują się na zabudowę pralki, tworząc ciekawe i efektowne, a jednocześnie bardzo praktyczne miejsce na przechowywanie.
Pralka pod blatem z umywalką
Jednym ze sposobów na zabudowę pralki jej pokrycie jej częścią blatu, na którym (lub w którym) znajduje się umywalka. Taki ciąg roboczy szczególnie jest polecany w długich i wąskich łazienkach, gdzie dłuższą ścianę warto maksymalnie wykorzystać. Pralka pod blatem umywalkowym pozwala jednak tylko na „ukrycie” urządzenia – nie daje nam możliwości znalezienia dodatkowego miejsca na kosz na bieliznę czy środki piorące.
Szafka łazienkowa z pralką
Większość producentów mebli łazienkowych oferuje już gotowe szafki na pralkę. Na dole znajduje się specjalna komora do montażu urządzenia, o szerokości dopasowanej do gabarytów modeli rynkowych. Szafki na pralkę są jednak znacznie wyższe niż urządzenia piorące, dzięki czemu nad pralką znajdują się dodatkowe półki, które przeznaczyć można na środki piorące, przechowywanie ręczników kąpielowych czy innych produktów, niezbędnych w każdej łazience. Co istotne, umiejscowienie półek można regulować – pierwsza z nich musi znajdować się znacznie wyżej jeśli wybieramy pralkę otwieraną od góry.
Nowoczesne meble łazienkowe umożliwiają także montaż specjalnych szafek, w których zamocować można kosz na pranie. Zainstalowany na drzwiczkach uchylanych, pozwala w łatwy sposób wyciągać czy dorzucać pranie. Taki sposób na przechowywanie kosza na pranie nie będzie jednak wygodny w przypadku pralek ładowanych od góry – kosz znajdować się będzie wtedy stanowczo za wysoko. Praktycznym rozwiązaniem będzie wtedy ustawienie kosza czy specjalnego pojemnika na pranie na półce i wyciąganie go z szafki za każdym razem, gdy będziemy z niego korzystać. Nie jest to rozwiązanie do końca wygodne, ale cóż, w małych łazienkach musimy liczyć się z koniecznością kompromisów.
Zabudowa w łazience
Zabudowa na wymiar daje mnóstwo możliwości, nawet w małej łazience. Ściana z wysoką do sufitu szafą, w której ustawimy nie tylko pralkę, ale także wszystkie związane z praniem akcesoria, a także stworzymy dodatkowe miejsce na przechowywanie, które w niewielkich wnętrzach jest na wagę złota, to optymalny sposób na aranżacje małych łazienek.
Czy jednak tak ingerująca w przestrzeń zabudowa nie przytłoczy małego wnętrza? W małej łazience musimy maksymalnie wykorzystywać powierzchnię ściany, gdyż na podłodze jest zdecydowanie za mało miejsca na niezbędne wyposażenia. Zabudowę ściany można wykończyć tak, by nie tylko nie przytłaczała powierzchni, ale także była jej ozdobą. Tu warto postawić np. na lustrzane drzwi, które optycznie może powiększyć wnętrze nawet dwukrotnie. Całkowitą zabudowę warto także rozdzielić otwartą półką, na której ustawimy dekoracyjne koszyczki czy świece zapachowe. Dodatkowe podświetlenie takiej wnęki spotęguje ozdobny efekt.